Obvinený vodič Dušan Dědeček z vlaňajšej tragickej dopravnej nehody v centre Bratislavy zostáva stíhaný vo väzbe. V stredu o tom na neverejnom zasadnutí rozhodol sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I, keď zamietol žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu.

Rozhodnutie nie je právoplatné. O sťažnosti obvineného bude rozhodovať bratislavský krajský súd. Informoval o tom hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. "Dôvodom rozhodnutia sudcu pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava 1 je dôvod, že naďalej trvajú dôvody takzvanej preventívnej väzby, ako ich deklaroval odvolací Krajský súd v Bratislave vo svojom rozhodnutí," dodal Adamčiak.

Dědeček chcel ísť, podľa jeho advokáta Jiřího Kučeru na slobodu preto, lebo majú za to, že nie sú splnené dôvody na väzobné stíhanie. "Je tam znalecký posudok, ktorý jasne skonštatoval, že klient nie je závislý na alkohole a ani nie je nadmerným požívateľom," povedal Kučera s tým, že Dědeček zvláda väzbu zle.

>> FOTO ZMENENÉHO Dědečka  NÁJDETE TU <<

Na šoférovi auta smrti bolo už na pohľad vidieť, že sa trápi a bol tiež v značne zanedbanom stave. Vyzeral unavene, strhane a dokonca sa mu aj poriadne zmenil aj výzor. Nechal si narásť dlhú bradu, ktorú mal poriadne šedivú, a zanedbaný mal aj účes.

Advokát Jiří Kučera potvrdil, že Dědeček sa pozostalým ospravedlnil. "Podľa mojich informácií osobne napísal každej rodine list. Myslím, že nedostal žiadnu odpoveď."

Skončenie veci, teda rozhodnutie a návrh na konečné opatrenie očakáva dozorový prokurátor Juraj Chylo do štyroch až piatich týždňov. V súčasnosti sa čaká na niektoré znalecké posudky.

Dědeček čelí obvineniu z trestného činu všeobecného ohrozenia. V prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo až doživotie. Väzobne stíhaný je od októbra 2022 pre dôvodnú obavu z pokračovania v trestnej činnosti.

ČO SA STALO?

Krátko pred 23.00 hod. sa druhého októbra na Zochovej ulici odohrala tragická nehoda, aká v hlavnom meste doposiaľ nemala obdoby. Opitý šofér vyletel zo zákruty a autom v plnej rýchlosti nabúral do ľudí, ktorí v tom čase čakali na zastávke na autobus.

Nehodu neprežilo päť študentov a množstvo ďalších ľudí sa v osudný večer zranilo. Okrem toho, že bol šofér pod vplyvom alkoholu, mal niekoľkonásobne prekročiť maximálnu povolenú rýchlosť. Z podjazdu údajne vyletel rýchlosťou až 130 km/h.

Ako sa na druhý deň ukázalo, auto smrti šoféroval atletický tréner pre nepočujúcich ľudí a vtedajší generálny sekretár Deaflympijského výboru Dušan Dědeček. Tri dni po nehode z postu sám odstúpil, obvinili ho a 14. októbra 2022 ho vzdali do väzby, kde sa nachádza doteraz. 

Prečítajte si tiež: