Aktuálne! Košický policajt mal v cele ubiť človeka. Inšpekcia ho obvinila zo zabitia
12. 11. 2024, 13:12 (aktualizované: 12. 11. 2024, 19:41)

Zdroj: Juliana Bieliková
Neuveriteľné! Policajná inšpekcia zadržala priamo na stanici v Košiciach policajta podozrivého zo zabitia zadržaného muža.
Zdroj: minv
Zdroj: minv
Zdroj: minv
Galéria k článku
Úrad inšpekčnej služby informoval, že spoločne s košickým kukláčmi 11. novembra 2024 realizovali akciu s krycím názvom EXCES, v rámci ktorej boli v obedňajších hodinách zadržaní dvaja policajti zaradení na Obvodnom oddelení PZ v Košiciach. Podľa našich informácií to bolo na stanici na Ladožskej ulici. O prípade ako prvý písal týždenník Plus 7 Dní.
"Boli zadržaní z dôvodu podozrenia, že zneužili svoju právomoc. Podľa informácií vyšetrovateľa UIS mal policajt počas služby 5. novembra 2024 osobe zaistenej pri trestnom čine spôsobiť viacpočetné zranenia hlavy, tváre a ďalších častí tela s následným opuchom mozgu ťažkého stupňa. Po prevoze do UNLP v Košiciach a vykonaní operačného výkonu s odstránením krvného výronu osoba 6. novembra 2024 na následky zranení zomrela," informovali z ministerstva vnútra.
Keď zadržaný muž upadol do bezvedomia, policajti zavolali záchranku. Malo byť okolo 17.00, keď na miesto došli záchranári. "Na mieste ošetrili muža, ktorého s bližšie neurčených zranením hlavy transportovali do Univerzitnej nemocnice v Košiciach," upresnil Andrej Hiriak, hovorca operačného strediska záchrannej služby.
Policajta obvinili
Skutok kvalifikovali ako obzvlášť závažný zločin zabitia. Vyšetrovateľ inšpekcie z neho obvinil policajta zaradeného na Obvodnom oddelení PZ v Košiciach. Druhého zadržaného policajta prepustili zo zadržania.
"Obvinenému hrozí trest 12 až 15 rokov odňatia slobody. Vo veci sú naďalej vykonávané procesné úkony, vzhľadom na to nie je možné momentálne vo veci poskytnúť ďalšie informácie," informovalo ministerstvo.
K prípadu sa vyjadril aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský, ktorý nedávno zverejnil správu o policajných celách. "Som zhrozený, keď v predvečer 35. výročia Dňa boja za slobodu a demokraciu, kedy sa spoločnosť zhodla na tom, že dôjde k obmedzeniu svojvôle represívnych zložiek moci, sa musím dozvedieť o podozrení z policajnej brutality," napísal na sociálnu sieť.
Dodal, že ľudskoprávny dohľad nad výkonom exekutívnej moci v našom štáte je jednou z jeho priorít. "Exekutíva a polícia má monopol na násilie nie preto, aby ľuďom ubližovala, ale preto, aby ich chránila pred kriminalitou," vysvetlil.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Róbert Dobrovodský, verejný ochranca ľudských práv tvrdí, že polícia by mala robiť videozáznam zo zásahov.
"Verím, že príslušné zložky polície daný prípad objasnia. Ja budem medzitým pokračovať v navrhovaní preventívnych opatrení na zabránenie krutému a neľudskému zaobchádzaniu," doplnil s tým, že opäť využívam túto príležitosť na to, aby som prízvukoval, že je potrebné zabezpečiť, aby polícia z každej plánovanej policajnej akcie zadovážila videozáznam o jej priebehu.
Reagujú už aj politici. Ako chcú riešiť policajnú brutalitu? >>>
Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie bude podľa informácií agentúry SITA žiadať zvolanie Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť pre množiace sa prípady policajnej brutality. Hnutie žiada tiež policajnú inšpekciu o dôsledné prešetrenie incidentu. Na pôde brannobezpečnostného výboru sa zároveň chce na vec pýtať ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) ako aj policajného prezidenta Ľubomíra Soláka.
„Kresťanskí demokrati už dlhodobo upozorňujú, že situácia v policajnom zbore po zmenách vykonaných ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom je alarmujúca. Minister sa venuje normalizácii a čistkám v polícii, ale nerieši oslabenie schopnosti štátu chrániť svojich občanov," zdôraznilo KDH s tým, že žiada o riadne vyšetrenie a vyvodenie zodpovednosti za tento skutok v čo najkratšom čase.
Progresívne Slovensko chce vysvetlenia a opatrenia od ministra Šutaja Eštóka
Opozičná poslankyňa Lucia Plaváková (Progresívne Slovensko) zase avizovala, že vecou sa bude zaoberať aj výbor pre ľudské práva, na ktorého zasadnutí by sa tiež mal zúčastniť minister vnútra. „Verím, že minister na výbor príde a vysvetlí, aké opatrenia ide prijať, aby na Slovensku nezomierali ľudia rukami policajtov," zdôraznila Plaváková.
Aj podľa opozičnej poslankyne Veroniky Remišovej (Klub Slovensko) je policajné násilie v demokratickom a právnom štáte neprípustné a je plnou zodpovednosťou ministra vnútra a prezidenta Policajného zboru zabezpečiť, aby polícia fungovala profesionálne a striktne dodržiavala zákon. „Očakávam, že minister so svojimi podriadenými občanom tejto krajiny vysvetlia opakujúcu sa policajnú brutalitu a dokážu aj vyvodiť zodpovednosť," vyhlásila Remišová.
S brutalitou policajtov sa roztrhlo vrece. Ubližovať mali v Zlatých Moravciach aj Košiciach. Čítajte na ďalšej strane >>>
Tento hrozný prípad nie je jediný, kedy mali policajti v Košiciach poriadne prekročiť hranice.
Bitku, ale aj sexuálne násilie mal aj zažiť poškodený muž 11. júna na inom policajnom oddelení na Pribinovej ulici v Košiciach. Policajti ho predtým obmedzili na osobnej slobode na Námestí Maratónu mieru.
Muža mali najskôr biť na zadných sedadlách v policajnom aute. „Kapucňu mikiny, ktorú mal oblečenú, mu pretiahol cez hlavu a päťkrát ho päsťou udrel do ľavej časti hlavy. Následne po jeho prevoze mu nasadili putá na nohy a bosého, sčasti so stiahnutými nohavicami, umiestnili do výsluchovej miestnosti na stoličku,“ píše sa v policajnom uznesení. Vtedy zadržaný ešte netušil, že ozajstné muky ho ešte len čakajú.
Vo výsluchovej miestnosti mal muža ďalší policajt škrtiť a bielou plastovou palicou ukončenou guľou udierať po hlave. Keď spadol zo stoličky a ležal tvárou na zemi došlo podľa uznesenia aj na sexuálny útok so spomenutou palicou. Muž v bolestiach vraj kričal o pomoc a prosil, aby ho skontaktovali s rodičmi. Na to ma zareagovať iný nestotožnený policajt: “Postavil sa pred neho a pätou topánok mu dupol po koncoch prstov bosých nôh."
Podľa uznesenia začal vyšetrovateľ v lete stíhanie vo veci zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ublíženia na zdraví aj sexuálneho násilia vo forme spolupáchateľstva. Dopustiť sa týchto skutkov mali totiž viacerí policajti.
Túto stanicu po brutalite navštívili aj poslanci.
"Bohužiaľ, musím skonštatovať, že obavy, podozrenia alebo ten zlý pocit z toho, či robíme dosť proti policajnému násiliu na Slovensku, s ktorým som sem prichádzala, tak s tým istým pocitom aj odchádzam," povedala po návšteve stanice Vladimíra Marcinková.
Mučili ho elektrošokmi
Policajné násilie sa nedeje iba v Košiciach. Obvineniam zo zneužitia právomoci, ale aj mučenia, čelia momentálne aj traja policajti zo Zlatých Moraviec. Tí mali ubližovať dvom zadržaným. Podľa našich informácií malo mučenie prebiehať priamo na policajnej stanici a bolo brutálne. "Spútali ich, kopali, dávali im elektrošoky. Všetko si navyše nahrávali na mobilné telefóny," uviedol náš zdroj. Policajti sú, na prekvapenie, stíhaní na slobode.
Jednou z obetí bol Lukáš, ktorého mama nám povedala, ako jej synovi ubližovali. Hoci priznáva, že ani on nie je žiadne neviniatko, policajti by sa takto rozhodne správať nemali. "Keď ho prevážali z Nitry do Hrnčiaroviec, aj vtedy dostal nakladačku a nútili ho k tomu, aby vypovedal, že si to sám spôsobil. Viem, že mu vytáčali prsty, dávali mu elektrošoky s paralyzérom," hovorí Lukášova matka. Mladík nakoniec napísal sťažnosť priamo na ministerstvo.
Aj mediálne najznámejší prípad policajnej brutality sa odohral v Košiciach. >>>
Veľmi známy prípad sa odohral v Košiciach v roku 2009. Desať košických policajtov potom obžalovali zo šikanovania rómskych chlapcov zo sídliska Luník IX vo veku od 11 do 17 rokov. Tínedžeri boli vtedy podozriví, že prepadli dôchodkyňu a tí z nich, ktorí boli trestne zodpovední, boli neskôr za tento skutok aj odsúdení.
Podľa obžaloby policajti na chodbe obvodného policajného oddelenia Košice-Juh nútili Rómov pod hrozbou „kopačiek" navzájom sa fackovať a bozkávať.
Tínedžerom mali prikázať, aby sa vyzliekli donaha a nechali ich stáť s rukami nad hlavou. Mali na nich huckať psov bez náhubkov a traja chlapci mali byť aj pohryzení. Jednému z chlapcov mali k hlave priložiť zbraň a nadávali im do "bandy cigánskej." Navyše si všetko nahrávali na mobilné telefóny. Videá si potom posielali medzi sebou aj iným kolegom.
Policajti boli pôvodne zo zboru vyhodení, ale po niekoľkonásobnom rozsudku, kedy boli vyhlásení za nevinných, boli všetky rozviazania pracovného pomeru zrušené. Časť obvinených sa do uniforiem opäť obliekla, iní si našli nové zamestnanie.