"Senát 4T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí zamietol ako nedôvodné sťažnosti obvinených Pavla P. a Juraja F., čím potvrdil rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu o neprepustení obvinených z väzby na slobodu. Senát dospel k záveru, že u oboch obvinených dôvody väzby pretrvávajú. Senát zároveň peňažnú záruku vo výške 50.000 eur, ponúknutú Tatianou P. za obvineného Pavla P., neprijal," priblížila hovorkyňa.

ŠTS žiadosti obvinených o prepustenie z väzby nevyhovel 15. decembra minulého roka. NS SR už 13. októbra 2020 rozhodol, že štyria obvinení v rámci akcie Plevel zostávajú vo väzbe. NS SR zamietol ich sťažnosti proti uzneseniu ŠTS, pracovisko Banská Bystrica zo 17. septembra.

Dôvodom väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov, v dvoch prípadoch aj obava z pokračovania v trestnej činnosti. Obvinení sú, okrem iného, zo zločinu prijímania úplatku. Bývalého krajského sudcu Pavla P., žilinského okresného sudcu Daniela B., Luboša M. a Juraja F. zadržali príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) 14. septembra. Akcia Plevel súvisela s korupčnou trestnou činnosťou, polícia v rámci nej zadržala 11 osôb.

Medzi zadržanými bola pôvodne aj predsedníčka Krajského súdu v Žiline Eva K., ktorá bola po zasadnutí pléna Ústavného súdu SR prepustená bez obvinenia na slobodu.