Reklama

Nemeckí Zelení pomohli zakázať nočné lety, ich ministerka to porušila kvôli futbalu

Voliť bola už aj Annalena Baerbocková.

Zdroj: TASR

Reklama

Vodu kážu, víno pijú? Nedeje sa to len na Slovensku, ani zďaleka. V Nemecku si v súčasnej dobe nesie terč kontroverzie ministerka zahraničných vecí za stranu Zelených Annalena Baerbocková.

Na letisku nemeckého mesta Frankfurt nad Mohanom, ležiacom v spolkovej krajine Hesensko, platí zákaz nočných letov. Lietadlá môžu od 23. do 5. hodiny vzlietnuť len vo výnimočných prípadoch a s povolením od tamojšieho ministerstva hospodárstva.

O zákaz sa pred rokmi zaslúžila i nemecká strana Zelení, ktorá spolu s miestnymi obyvateľmi bojovala za obmedzenie nočnej prevádzky letov. Ako však informuje nemecký denník Bild, obmedzenie očividne berú tamojší politici svojsky, vrátane ministerky hospodárstva a bývalej predsedníčky Zelených Annaleny Baerbockovej.

Vodu kážu...

Tá totiž 23. júna letela z Frankfurtu na stretnutie ministrov EÚ do Luxemburgu, vzdialeného asi 200 kilometrov. Na lietadlo sadla krátko po skončení futbalového zápasu medzi Nemeckom a Švajčiarskom, tesne pred polnocou – čiže už v dobe platnosti zákazu.

Podobne vtedy konal aj nemecký kancelár Olaf Scholz s ďalšími členmi vlády, ktorí z futbalu leteli späť do Berlínu. „Lety s kancelárom Scholzom a ministerkou zahraničia Baerbockovou na palube odštartovali 23. júna po zápase Nemecko – Švajčiarsko o 23:39 a 23:54,“ potvrdilo ministerstvo hospodárstva Hesenska.

Ako sa však ďalej píše vo vyhlásení ministerstva, obom letom bol uznaný „verejný záujem,“ a teda, výnimka zo zákazu. Paradoxne, práve Zelení pred uskutočnením Majstrovstiev Európy vo futbale urputne bojovali proti uvoľneniu zákazu na obdobie konania šampionátu.

Futbal ako verejný záujem?

Argumentovali aj tým, že „verejný záujem nie je možné použiť ako argument pre zastavenie zákazu nočných letov.“ Baerbecková je tiež známa svojimi vyhláseniami o tom, že by krátke lety mali byť zdanené tak, aby sa ich neoplatilo prevádzkovať.

„Je vidno, ako Zelení berú svoje rozhodnutia vážne. Toto je ich dvojtvárnosť v celej kráse: primäjte občanov, aby sa cítili vinne za lietanie a potom obíďte zákaz, aby ste šli z Frankfurtu do Luxemburska. Vzdušnou čiarou je to 184,36 kilometrov,“ podotýka poslanec hesenského parlamentu Stefan Naas z pravicovej Slobodnej demokratickej strany (FDP).

Naas okrem kritiky tiež pripomenul, že Berlín i Luxemburg sú z Frankfurtu dobre dostupné vlakom aj autom.