Za zadržaním Borisa Beňu v Kongu môže byť miestna konkurencia: Čo robil v Kinshase?
24. 4. 2024, 8:07 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:54)
Minulý týždeň zadržala kontrarozviedka Konžskej demokratickej republiky Borisa Beňu. Dôvodom má byť podozrenie zo špionáže. V hre je však aj možnosť, že Beňa je nešikovný špión alebo jednoducho iba naštval konkurenciu.
Zdroj: koláž Plus 7 Dní
Zdroj: Ján Krošlák/TASR
Zdroj: Kristina Kochanova
Galéria k článku
Bývalý námestník riaditeľa SIS Beňa je v podmienke. Ešte v roku 2021 uzavrel dohodu o vine a treste za korupciu. Špecializovaný trestný súd mu potvrdil trojročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom so skúšobným obdobím päť rokov a probačným dohľadom. Beňov právny zástupca Peter Kubina pre médiá potvrdil, že v Kinshase, čo je hlavné mesto Konga (Konžská demokratická republika), bol jeho klient služobne, dlhodobo a jeho probačný úradník o tom vedel.
Bezpečnostný analytik Radovan Bránik však upozorňuje, že Slovensko nemá s Konžskou demokratickou republikou žiadnu zmluvu, „ktorá by umožňovala vynucovanie práva a platných rozsudkov“. Preto považuje za neuveriteľné, že osobe, ktorá je vo výkone trestu, je takáto činnosť v nezmluvnej krajine vôbec umožnená.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) vyhlásil, že Beňu mali zadržať pre podozrenie zo špionáže. Nepriamo to potvrdila aj Slovenská spravodajská služba (SIS), ktorá však odmietla poskytnúť bližšie informácie „z dôvodu existencie zákonnej prekážky“. Podľa Bránika záujem o Beňu nie je nezvyčajný, veď bol vysokopostaveným funkcionárom spravodajskej služby a „ako taký je na radare kontrarozviedkových služieb z princípu“. Analytik predpokladá, že Beňa mohol zle odhadnúť vlastné schopnosti. „Nie je vytrénovaným rozviedčikom a nedosahuje kvality kariérneho spravodajského dôstojníka,“ dodáva. Beňa naozaj nemusel v Kongu špiónovať.

Bývalý druhý muž SIS sa v africkej krajine zdržiava približne pol roka. Podľa informácií z jeho blízkeho okolia sa tam vybral za podnikaním. Týkať sa má výherných automatov a lotérie. Kongo však nie je ideálna krajina na rozvoj podnikania a za Beňovým zadržaním kontrarozviedkou môže byť aj miestna konkurencia, ktorá nepotrebuje, aby niekto ďalší ujedal z jej koláča. Beňa mal pracovať aj pre ľudí, ktorí sú spájaní s kauzou platinových sitiek z čias vlády Ivety Radičovej.
Zdroj: SITA
Boris Beňa
Správa štátnych hmotných rezerv platinové sitká označila za prebytočný majetok a znalec ich ohodnotil hlboko pod cenu. V elektronickej aukcii sa predali ani nie za 700-tisíc eur. S blízkou rodinou by mal byť Boris Beňa v kontakte a pobyt vo väzení v Kinshase vraj zvláda zatiaľ dobre.