Reklama

O ťažbe nebezpečných látok budú ľudia rozhodovať sami

Vrty na Jahodnej: V Najbližších dňoch pokračovať nebudú.

Zdroj: archív

Reklama

Ťažba uránu bude od 15. júna na Slovensku možná iba ak ju v referende odobria obyvatelia dotknutých miest a obcí. Na Slovensku sú až tri lokality, kde sa nachádzajú rádioaktívne látky - Považský Inovec, Novoveská Huta a Jahodná pri Košiciach.

Podľa novely geologického zákona, ktorú dnes 122 hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR sa budú môcť obyvatelia dotknutých lokalít sami rozhodnúť, či súhlasia s ťažbou rádioaktívnych látok v ich okolí. Mestá však už majú právo veta od roku 2010. Záujemca o ťažbu bude musieť následne požiadať šesť dotknutých obcí o zorganizovanie referenda. Neočakáva sa, že by dôsledkom zmeny zákona mohli byť žaloby zo strany záujemcov o ťažbu.

Zákaz by sa však nemal vzťahovať na ťažbu zlata. V Kremnici a v Detve, ktorých sa to týka, je totiž proces už v ďalšej fáze - uskutočňuje sa tu konanie v rámci banského zákona o povolení samotnej ťažby, zdôraznil Peter Žiga, šéf envirorezortu.

ide o marketingový ťah?

Plénum zároveň odsúhlasilo pozmeňujúci návrh Richarda Rašiho (Smer-SD), z ktorého vyplýva, že o ťažbe uránu v Bratislave a Košiciach budú rozhodovať všetci obyvatelia na území celého mesta, nielen jednotlivé mestské časti, ktorých sa prípadná ťažba týka.

Opozícia sa k postupu Smeru-SD vyjadrovala väčšinou kriticky. Podľa podpredsedu SDKÚ-DS Viliama Novotného, Smer-SD novelou zákona o geologických prácach "kapituloval" pred komunálnymi voľbami tlaku verejnej mienky a opozície. "Vyhrali Košičania, ale poďakovať sa za to netreba Smeru, ktorý len hrá svoje marketingové hry, ale všetkým aktivistom, ktorí dlhé roky organizovali ľudí, zbierali podpisy pod petície a organizovali protesty," uviedol Novotný.

Podľa Novotného urobil Smer-SD populistické gesto. Za dobrú snahu označil, že tlak verejnej mienky, občianske petície, ako aj opozičná práca má zmysel. Novotný pritom poukázal na to, že už v roku 2009 poslankyňa za SDKÚ-DS Jarmila Tkáčová predložila v NR SR novelu zakazujúcu ťažbu uránu, čo však Smer-SD nepodporil.