Reklama

Poliaci pripravujú masívne čistky sudcov. Európska komisia je ticho

Reklama

Poľský predseda vlády Donald Tusk a minister spravodlivosti Adam Bodnar predstavili pred niekoľkými dňami zmeny v tamojšej justícii. Týkať sa budú všetkých sudcov vymenovaných po roku 2018. Takmer 900 sudcom hrozí vyhadzov. Ak však oľutujú svoj prehrešok, môžu v súdnictve zostať naďalej.

Prehreškom sa rozumie kariérny rast. Ak boli sudcovia po roku 2018 z nejakého dôvodu povýšení, postačí ak vyhlásia, „že to bola ich životná chyba a dobrovoľne sa vrátia na súd, kde predtým rozhodovali. Nič viac sa vo vzťahu k nim nestane. Môžu sa od nasledujúceho dňa uchádzať sa o funkciu podľa nových pravidiel,“ uviedol návrh minister spravodlivosti Adam Bodnar. Niektorým sudcom bude povýšenie automaticky zrušené. Zmeny sa budú týkať sudcov, ktorí na svoje funkcie nastúpili po roku 2018, inými slovami za vlády bývalej koalície pod vedením strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Časť sudcov sa podľa Tuska podieľala na „budovaní nedemokratického právneho poriadku v Poľsku,“ Konanie 500 sudcov bude z hľadiska porušenia pravidiel sudcovskej etiky preverovať nový orgán tzv. disciplinárny ombudsman. Poľský parlament bude o návrhu rozhodovať po prezidentských voľbách na jar 2025. Vtedy už nebude prezidentom Andrej Duda. Ten sa totiž na týchto zmenách odmieta podieľať. Tusk ho obviňuje z devastácie právneho systému.

Návrh kádrovania sudcov ako ho predstavil  poľský premiér, nemajú v demokratickej Európe obdobu. Takýto  systém súdnej očisty sa nepozdáva ani Dane Jelínkovej Dudzíkovej, predsedníčke medzinárodného výboru Združenia sudcov Slovenska (ZSS) a členke Súdnej rady SR. „ Systém masívnych previerok sudcov, ktorí úspešne absolvovali konanie pred poľskou súdnou radou po roku  2018 (tzv neosudcovia a tzv. neo súdna rada) sa podľa mojich informácií dotkne odhadom troch tisíc sudcov,“ povedala pre náš denník sudkyňa Jelínkovej Dudzíkovej, ktorá sa zúčastnila konferencii na tému avizovaných zmien v súdnictve u nášho severného suseda. K návrhu tam vzniesla námietky. Medzinárodné právo podľa nej pozná iba jeden prípad, kedy sa niečo podobné môže v takomto rozsahu udiať. „Je to to prechod z jedného režimu do druhého, čím sa myslí prechod z totalitného režimu do demokracie. Nemyslí sa tým zmena po voľbách, kedy sa vládnucou stane nová politická koalícia,“ dodala sudkyňa.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    "Mať dojem bez faktov nestačí,” odkazuje Európskej komisii sudkyňa Dana Jelínková

    Poľský premiér obhajuje zmeny v justícii svojsky. Vymyslel si koncept bojujúcej demokracie„Ak chceme obnoviť ústavný poriadok a základy liberálnej demokracie, musíme konať v zmysle bojujúcej demokracie. To znamená, že sa pravdepodobne viackrát pomýlime alebo podnikneme kroky, ktoré podľa niektorých právnych autorít nemusia byť úplne v súlade s literou zákona, ale nič nás nezbavuje povinnosti konať,“ napísal na sociálnej sieti X Donald Tusk.

    Podľa sudkyne Jelínkovej Dudzíkovej môže ale spochybňovanie legitimity sudcov priniesť opačný výsledok. „Pokiaľ sa spätne spochybní legitimita sudcov, otvorí sa zákonnosť a spravodlivosť ich rozhodnutí a otvoria sa právoplatne skončené vecí. To je cesta k právnej neistote a k prehĺbeniu nedôvery verejnosti v súdny systém,“ povedala Dana Jelínková Dudzíková.
    S pripravovanými zmenami v justícii v Poľsku nemá zrejme problém Európska komisia (EK), alebo ako uviedol portál postoj.sk  „zámerne ich prehliada". Z jej úst nezaznela doteraz žiadna výhrada. V porovnaní so Slovenskom, ktorého novelu trestného poriadku rieši intenzívne je to zarážajúce.