Obžaloba na čurillovcov ide na súd: Blíži sa koniec vojny v polícii?
16. 7. 2024, 19:09
Sedem policajtov sa môže postaviť pred súd. Prokurátor z trnavskej krajskej prokuratúry totiž podal na bratislavský mestský súd obžalobu na vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu.
Zdroj: facebook.com/SutajEstokM
Zdroj: facebook.com/SutajEstokM
Zdroj: facebook.com/SutajEstokM
Galéria k článku
Podľa hovorkyne Generálnej prokuratúry Zuzany Drobovej sa obžaloba „J. Č. a spol. týka zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a iné“. Ako prvá na podanie obžaloby upozornila TA3.
Zo zneužívanie právomoci verejného činiteľa sú obvinení okrem Čurillu, aj Pavol Ďurka, Štefan Mašin, Milan Sabota, Branislav Dunčko, Robert Magula a Pavol Scholz. Ďurka je navyše obvinený aj z marenia úlohy verejným činiteľom. Ešte koncom mája vyšetrovateľ policajnej inšpekcie ukončil vyšetrovanie návrhom na podanie obžaloby.
Zdroj: Shutterstock
Ilustračná fotografia.
Odvtedy na sociálnej sieti obhajca policajtov Peter Kubina ráta dni, kým rozhodne prokurátor z Krajskej prokuratúry Trnava. Kubina pritom odmietal obvinenia svojich klientov s tým, že sú nedôvodné. Podľa jeho počítania prokurátor posunul návrh obžaloby na súd v 46. deň.
Skupina, ktorej sa hovorí, čurillovci, mala manipulovať vyšetrovanie a navádzať pri výpovediach svedkov. V čase, keď obvinenie padlo, vtedajší predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) hovoril dokonca o „čurillovskej mafii“, za čo žiadal vyšetrovateľ ospravedlnenie a 100-tisíc eur.
Reakcia Petra Kubinu:
Zdroj: Facebook/Peter Kubina
Peter Kubina sa k obžalobe vyjadril na Facebooku.
Bývalý policajný prezident Štefan Hamran vyšetrovateľov dokonca povyšoval. Nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) krátko po nástupe policajtov postavil mimo služby, pretože sú trestne stíhaní. Keďže krátko po parlamentných voľbách získali status oznamovateľov protispoločenskej činnosti, prípady sa dostali na súd. Ten zatiaľ dáva za pravdu ministrovi. Naopak, Úrad na ochranu oznamovateľov udelil ministerstvu 90-tisícovú pokutu.