Reklama

Vydýchne si východ Slovenska? Ministerstvo rozhodlo o ťažbe uránu

Ministerstvo životného prostredia Peter Žiga rozhodol o ťažbe uránu v Jahodnej.

Zdroj: TASR, archív

Reklama

Spoločnosť Ludovika Energy žiadala o predĺženie prieskumu ložísk uránu v lokalite lokalite Jahodná-Kulišková pri Košiciach o ďalších desať rokov napriek obrovským protestom verejnosti. Ministerstvo životného prostredia rozhodlo.

Ministerstvo životného prostredia definitívne nepredĺži povolenie na prieskum ložísk uránu v lokalite Jahodná-Kulišková pri Košiciach. Novinárov o tom vo štvrtok informoval minister životného prostredia Peter Žiga. Podľa neho sa týmto končí desaťročné obdobie, ktoré traumatizovalo obyvateľstvo v regióne.

"Od pondelka definitívne zaniká v lokalite prieskumné územie," povedal. Žiga taktiež vyhlásil, že štát je pripravený aj na riziko prípadnej arbitráže zo strany spoločnosti Ludovika Energy, ktorá o predĺženie prieskumu ministerstvo žiadala. "Neobávame sa arbitráže alebo súdov. Postupovali sme v súlade s platnými zákonmi," povedal minister Žiga.

Žiadali predĺženie

Spoločnosť Ludovika Energy robí prieskum v lokalite Jahodná od roku 2005 a povolenie platilo do roku 2009, potom bolo predĺžené a jeho platnosť sa skončila. Spoločnosť však požiadala o ďalšie predĺženie o ďalších desať rokov – až do roku 2025, ministerstvo životného prostredia však vo februári tohto roka žiadosti nevyhovelo. Ludovika napadla rozhodnutie a žiadala o prehodnotenie rozhodnutia v rozkladovom konaní.

Proti prieskumu a využívaniu ložiska uránovo-molybdénových rúd v prímestskej rekreačnej oblasti Košíc na Jahodnej sa od začiatku zdvihla vlna občianskeho odporu. Proti ťažbe uránu na Jahodnej vedú ochranári, ale aj obce a ich obyvatelia kampaň už od roku 2005. Pod petíciu za zákaz ťažby uránu sa podpísalo približne 100 tisíc ľudí a 40 miest.

Zákaz ťažby

V súvislosti s odporom obyvateľstva voči možnosti ťažby uránu iniciovali v minulom roku predseda vlády Robert Fico a minister Žiga zákaz ťažby rádioaktívnych látok na území Slovenska. Výnimkou sú len prípady, keď ťažbu odsúhlasia v miestnom referende obyvatelia obcí, v katastroch ktorých sa ložiská nachádzajú. Iba v prípade pozitívneho výsledku môžu ťažiarske spoločnosti žiadať od banského úradu povolenie ťažiť. Návrh schválil parlament 3. júna 2014.

Spoločnosť chce nový prieskum

"Spoločnosť pristúpi k podaniu žiadosti na určenie nového prieskumného územia, aby mohla realizovať novú geologickú úlohu. Teda skúmať výskyt vzácnych zemín v danej lokalite," uvádza sa v stanovisku spoločnosti Ludovika Energy. "Ludovika Energy si samozrejme ďalej vyhradzuje právo nechať preskúmať rozhodnutie ministerstva súdom, keďže je naďalej presvedčená, že rozhodnutím ministerstva bol porušený zákon a Ústava SR."

Aktivisti rozhodnutie ministerstva vítajú

Rozhodnutie ministerstva naopak vítajú aktivisti z organizácie Greenpeace Slovensko. "Rozhodnutie ministerstva je v súlade s odmietavým stanoviskom verejnosti, dotknutých obcí aj mimovládnych organizácií. Viac ako dve tretiny občanov totiž nesúhlasia s ťažbou uránu na Jahodnej," povedal koordinátor energetickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký. Ako zdôraznil, ochranári nevidia žiadny dôvod na predĺženie geologického prieskumu v danej lokalite. "Desať rokov je dostatok času, aby zahraničná súkromná firma dokázala zhodnotiť územie a presvedčiť verejnosť o výhodnosti svojich zámerov," dodal Široký.