Na Jahodnej pri Košiciach chcú rozšíriť výskum. Čo na to aktivisti?
2. 12. 2014, 14:10 (aktualizované: 10. 7. 2024, 20:46)

Zdroj: ilustračné, archív
Držiteľ prieskumného územia v lokalite Kurišková na Jahodnej, spoločnosť Ludovika Energy, reaguje podľa vlastných slov na nepriaznivé ceny uránu vo svete. Rozšíriť chce preto sporný prieskum územia pri Košiciach, ktorý je tŕňom v oku aktivistov.
JAHODNÁ. Spoločnosť Ludovika Energy, ako držiteľ prieskumného územia v lokalite Kurišková na Jahodnej pri Košiciach má záujem o predĺženie lehoty prieskumu o ďalších desať rokov.
Ako dnes pred novinármi vyhlásil generálny riaditeľ spoločnosti Boris Bartalský, dôvodom je, že okrem geologického prieskumu zameranému na prítomnosť a obsah uránu sa chcú geológovia zamerať na zistenie potenciálu pre výskyt prvkov vzácnych zemín v lokalite a jej okolí.
Podľa Bartalského Ludovika Energy tak reaguje na nepriaznivý vývoj cien uránu na svetovom trhu a naopak, na rastúci záujem o vzácne zeminy. V prípade pozitívneho výsledku bude nasledovať opätovné technologické testovanie vzoriek z už vykonaných vrtov.
Náklady nevedia odhadnúť
"Prieskumom sme získali indície, že vzácne zeminy sa v prieskumnom území nachádzajú," povedal Bartalský. Ako dodal, dôvodom na desaťročné predĺženie lehoty prieskumu je skutočnosť, že spoločnosť chce komplexne dokončiť geologický prieskum.
Pritom o toto predĺženie požiadala už dvakrát. Zdôraznil pritom, že doterajší prieskum nemal negatívny vplyv na životné prostredie, čo potvrdila aj správa odbornej pracovnej skupiny.
Čítajte viac:
"Zatiaľ sa do prieskumu na Jahodnej investovalo viac ako 22,45 milióna eur. Odhadnúť náklady na dokončenie prieskumu je teraz nemožné," poznamenal Bartalský s tým, že finančné zdroje na túto aktivitu získavajú geológovia z investičných spoločností, ktoré zvyčajne do prieskumu investujú.
"To, čo je pre vedu a technológiu výskum, to je pre geológiu prieskum," zdôraznil s tým, že prvky obsiahnuté vo vzácnych zeminách sa využívajú v najmodernejších technológiách, ktoré šetria životné prostredie.
Aktivisti sa chystajú
"Nejde tu o nový prieskum, ktorý by znamenal jeho ukončenie v súvislosti s uránom. Ide o rozšírenie už existujúceho prieskumu," doplnil Bartalský.
Podľa košického aktivistu a predsedu základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Košice 2013 Ladislava Rovinského ide zo strany geologickej spoločnosti najmä o naťahovanie času.
"Prirodzene pripravujeme v tejto súvislosti naše aktivity," povedal Rovinský a zdôraznil, že napriek existencii zákona, ktorý by mal prakticky znemožniť ťažbu uránu na Slovensku, Ludovika Energy pokračuje v príprave ťažby.
"Zrejme ten zákon až tak vážne neberie," doplnil. Bartalský pritom podčiarkol, že prieskum a ťažba sú rozdielne veci. "Našou úlohou je dokončiť geologický prieskum," vyhlásil.