Je ich málo a nie sú zaplatené: Kvôli nedostatku opatrovateliek už posielajú starčekov domov!
4. 8. 2024, 14:00
Opatrovateľov je v súčasnosti na Slovensku veľmi málo a aj tí, ktorí sa tejto náročnej práci venujú, nie sú dostatočne zaplatení. Pre ich nedostatok dokonca museli niektoré sociálne zariadenia pristúpiť k šokujúcemu kroku - požiadali príbuzných, aby si svojich blízkych zobrali naspäť domov!
Zdroj: Facebook/Domov MUDr. Dallosa
Zdroj: Katarína Čulenová
Zdroj: Facebook/Domov MUDr. Dallosa
Galéria k článku
Nedocenená fyzická a psychická náročnosť práce opatrovateľov, ich sústavné preťažovanie, presvedčenie, že túto prácu môže robiť každý, degradovanie tejto profesie na niečo podradné a k tomu minimálny plat! To všetko spôsobuje, že na ponuku práce opatrovateľa sa už nikto nehlási. Desaťročia trvajúce podfinancovanie sociálnych služieb zo strany štátu a demografické ukazovatele rastúceho veku dožitia v chorobe si začínajú vyberať svoju daň. Už dlhodobo na to upozorňuje Komora opatrovateliek Slovenska.
Jej predsedníčka Dana Grafiková vysvetľuje, že aj počas týchto horúčav sú pracovné podmienky v zariadeniach neúnosné a len málo z nich sa snaží svojím prístupom tlak zmierňovať. Žiadna klimatizácia, či žiaden skrátený pracovný čas. Aj to sú dôvody, ktoré spôsobujú nezáujem o túto prácu a tým aj horšiu kvalitu starostlivosti. "Už roky upozorňujeme, že práca opatrovateľky je fyzicky a psychicky náročná a nedokáže ju vykonávať hocikto,” pripomína.
Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb už dlhšie hovorí o tom, že príde deň, kedy zariadenia začnú vracať klientov príbuzným. Niektorí už k tomuto aj pristúpili. Jedným z nich je aj zariadenie, ktoré sa nachádza v Moravskom Sv. Jáne. Práve tu vedenie nedávno navrhlo rodinám, aby si blízkych zobrali načas naspäť domov. Niektoré rodiny však zostali doslova zdesené a nevedeli, čo robiť. “Nie sú totiž pripravené na domácu starostlivosť. Ani štát nie je. Reforma sociálnych služieb sa má spustiť až v roku 2026 a čo dovtedy,” pýta sa Grafiková.
Ako sa k situácii vyjadril starosta obce Moravský Sv. Ján, si prečítajte na ďalšej strane:
Anton Emrich, starosta obce Moravský Sv. Ján, kde sa spomínané zariadenie nachádza, nám potvrdil, že pred časom museli poprosiť rodiny, aby si svojich blízkych na čas zobrali domov. “Prišlo dovolenkové obdobie, niektoré pracovníčky odišli na už dlhodobo plánovanú dovolenku a niektoré skončili úplne. Tri nové nastúpili začiatkom júla, avšak hneď to vzdali,” vysvetľuje Emrich. Preto museli fungovať vo veľmi náročnom režime a pracovníci išli na dno svojich síl.
V zariadení s kapacitou osemnásť klientov, pracovala počas jednej smeny len jedna opatrovateľka. Zatvorenie domova podľa neho neprichádzalo do úvahy a preto, aby odľahčili zamestnancov, poprosili rodiny o takúto pomoc. “Viem, že to bol pre nich šok, ale museli sme to urobiť. Úprimne som nečakal, že pre niekoho bude taký problém dočasne sa postarať o svojho rodiča. Viaceré rodiny však našťastie súhlasili,” hovorí.
Celková situácia sa už ale podľa jeho slov našťastie začína pomaly opäť stabilizovať - pracovníčky sa vracajú a v súčasnosti plánujú prijať aj ďalšie, no len ak sa uchytia. Táto práca je totiž extrémne náročná a kto s ňou nemá osobnú skúsenosť, nevie si to ani predstaviť. “Aj teraz je tam pracovníčka sama. Musí doviesť klientom stravu, robí tam upratovačku, zdravotnú sestru i opatrovateľku zároveň. Teraz je tu síce “iba” osem klientov, no ešte pred mesiacom ich bolo osemnásť,” pripomína.
Čo by podľa starostu mohlo byť riešením, si prečítajte na ďalšej strane:
Starosta Anton Emrich zároveň zdôrazňuje, že spoločnosť sa musí na túto tému rozprávať a pripraviť sa na všetko. Zdravotný stav každého z nás sa totiž môže v momente zmeniť a človek je potom odkázaný na pomoc iných. “V niektorých prípadoch je to naozaj tak, že sem rodina príbuzného odloží a viac sa nezaujíma. Nemôžu však všetko štátne a samosprávne orgány suplovať a aj rodina by na tom mala aspoň trochu participovať. Môže sa to stať každému a treba na to myslieť,” dodáva.
Hoci štát finančne priespieva na klinetov, riešením by podľa neho mohlo byť, keby sa trochu zvýšila suma na každý stupeň odkázanosti, čo by sa prejavilo aj v platoch zamestnancov. Nikto sa ale podľa neho nemôže čudovať, keď opatrovatelia odchádzajú do zahraničia. “Ale niekto sa musí postarať aj o našich ľudí, takže všetko robíme pre to. Aj keby sa mala obec v inom uskromniť a viac finančne podporiť toto zariadenie,” uzatvára.
Ako sa k situácii vyjadril rezort sociálnych vecí a rodiny, si prečítajte na ďalšej strane:
Nedostatok opatrovateľov a opatrovateliek je na Slovensku dlhodobý problém a zlepšiť situáciu chce Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny aj prostredníctvom rôznych projektov. "Rezort práce sa spolupodieľa na financovaní opatrovateľskej služby prostredníctvom vlastnej kapitoly zo štátneho rozpočtu, podporou rôznych národných projektov z Programu Slovensko a v neposlednom rade prostredníctvom investícií z Plánu obnovy a odolnosti SR," uviedlo ministerstvo.
Dodalo, že poskytuje finančný príspevok pre zariadenia podmienené odkázanosťou, ktorý je určený na spolufinancovanie miest zamestnancov týchto zariadení bez ohľadu na ich pracovné zaradenie. Vláda v júni schválila nariadenie z dielne ministerstva práce na rok 2025, ktoré zvýši príspevok na poskytovanie sociálnej služby pre poskytovateľov sociálnych služieb o takmer 26 miliónov eur oproti roku 2024. Vedenie rezortu už pripravuje novú reformu financovania sociálnych služieb, ktorá má platiť od januára 2026.