Dramatická zmena na trhu práce: ODMIETAME už takto pracovať PO PANDÉMII!
24. 9. 2021, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:45)
Pandémia koronavírusu zamávala nielen s našimi životmi, ale aj s pracovným trhom. Hneď v prvej vlne tisíce ľudí začali pracovať z domu, home office v druhej vlne bol už povinný všade tam, kde bol možný. Slováci teraz vo veľkom prieskume jasne povedali, ako už po pandémii robiť odmietajú!
Zdroj: mh
Zdroj: mh
Zdroj: mh
Galéria k článku
Po roku a pol s pandémiou chce pracovať z domu už len 8 zo 100 Slovákov. Potvrdil to prieskum pracovného portálu Profesia.sk, iniciatívy Open HR fórum a ďalších partnerských firiem, na ktorom sa zúčastnilo 3 203 respondentov.
ANKETA Slováci prezradili, ako chcú pracovať: Kliknite TU
Prieskum ukázal, že počas prvej a druhej vlny pandémie má skúsenosť s prácou z domu, inak nazývanou aj home office, viac ako polovica Slovákov. Konkrétne 28 % respondentov pracovalo počas pandémie z domu úplne a zvyšných 26 % čiastočne. Išlo najmä o ľudí, ktorí pracujú z kancelárie, za počítačom, s technológiami, ale aj o účtovníkov, prekladateľov či učiteľov.
Anketa
Ako vyhovuje pracovať vám?
Zaujímavým zistením však podľa šéfky Profesie Ivany Molnárovej je, že kým na začiatku pandémie boli ľudia s prácou z domu spokojní, po tom, ako sa zoznámili s home office z dlhodobejšieho hľadiska, ich už až tak neláka.Po skončení pandémie by totiž 54 % Slovákov uprednostnilo kombináciu práce z domu a z pracoviska. Len osem percent by chcelo pracovať z domu nastálo a zvyšných 38 % by uprednostnilo prácu len na pracovisku.
„Slováci v prieskume potvrdili trendy zo zahraničia. Do popredia sa dostáva hybridná práca. To znamená mix práce na pracovisku a z domu, respektíve kdekoľvek inde,“ poznamenala Ľuba Fabryová z iniciatívy Open HR fórum. Doplnila, že do budúcnosti je pre väčšinu zamestnancov veľmi dôležitá flexibilita. Ľudia chcú mať na výber a pracovať tak, ako im to práve vyhovuje. Prácu z domu aspoň niektoré dni v týždni by chceli vyskúšať aj ľudia, ktorí ju doteraz nezažili.

Rozdielne pohľady sú aj pri rôznych generáciách. Kombináciu práce z domu a v zamestnaní preferovali takmer všetci s výnimkou najstarších zamestnancov. „Je veľmi prekvapivým zistením, že mladšia generácia sa nefixuje na prácu z domu. Povedali by sme pravý opak, keďže generácia ľudí od 18 do 39 rokov vyrástla na technológiách. Najviac si želajú flexibilitu, čo sa týka ich životného štýlu aj pracovných návykov. Chcú rozhodovať sami o tom, kedy a ako budú pracovať,“ vysvetlila Sonia Sochová z Open HR fóra. Zostať na pracovisku si želajú najmä starší vo veku od 50 do 59 rokov. Tí sú takto zvyknutí pracovať celý život.
Obrovské rozdiely na Slovensku: Čítajte na ďalšej strane >>>
Z regionálneho pohľadu prieskum ukázal priepastné rozdiely medzi zamestnancami z Bratislavského kraja a zo zvyšku Slovenska. V metropole Slovenska a jej okolí si želá úplný návrat na pracovisko len 15 % ľudí, v ostatných regiónoch je to zhruba trojnásobok. „Je to logické. Je tu najviac nadnárodných korporácií, ktoré prácu z domu zaviedli už predtým,“ odôvodnila Sonia Sochová.
Hlavné mesto zároveň ponúka najviac pracovných ponúk, ktoré sa dajú robiť aj z domu. Potvrdzujú to aj čísla – kým v iných častiach Slovenska má skúsenosť s home office 56 % ľudí, v Bratislavskom kraji je to 81 %. Až tri štvrtiny ľudí z bratislavského regiónu by si želali hybridnú prácu. Naopak, v Prešovskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji najviac ľudí označilo možnosť chodiť každý deň do práce.
Pandémia vyvrátila aj obavy zamestnávateľov, že pracovníci sa budú doma ulievať. Približne 45 percent respondentov uviedlo, že ich výkon bol rovnaký a u 25 percent ľudí sa dokonca zvýšil. „Uvádzali, že nemajú toľko vyrušovania ako na pracovisku, majú väčší pokoj, možnosť sa sústrediť,“ priblížila Sochová. Len 19 percent ľudí uviedlo, že sa ich pracovný výkon znížil, čoho príčinou mohla byť napríklad starostlivosť o rodinu. „Na začiatku pandémie mali dokonca niektorí ľudia pocit, že robia oveľa viac,“ uviedla Molnárová.
Po skončení pandémie chcú mať ľudia v práci čo najviac voľnosti. „Mať možnosť rozhodnúť sa, či chcem pracovať z domu alebo chcem prísť do kancelárie, je pre ľudí veľmi dôležitá. Dokonca sú ochotní zmeniť prácu, ak im nie je poskytovaná flexibilita a ak zamestnávateľ núti ostať na pracovisku,“ doplnila.
Mnohí Slováci našli počas pandémie väčšiu rovnováhu medzi prácou a voľnom. „Radšej sa ráno zapnú skôr, ušetria čas s cestovaním či stretávaním sa s kolegami na káve. Niektorí si chcú odrobiť a potom už mať pokoj. Mnohí už nie sú ochotní robiť nadčasy,“ uzavrela Molnárová.