Zdravotníci sa spojili, aby zastavili vládu: Na toto doplatia milióny pacientov!
6. 10. 2020, 14:57 (aktualizované: 15. 7. 2024, 19:39)

Zdroj: Martin Baumann
Nemocnice, pacienti, ale aj lekári sa spojili. Vláda chce totiž presadiť návrh, ktorý môže spôsobiť kolaps zdravotného systému. Najmä v čase koronakrízy, keď veľa ľudí môže potrebovať pomôcť, je toto hazard so zdravím občanov!
Zdroj: AOPP
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Archív
Galéria k článku
Dlhé PN-ky, OČR-ky, ale aj strata práce spôsobili poriadne výpadky peňazí v zdravotníctve. Za týchto ľudí totiž platby zdravotným poisťovniam odvádza štát. Kým však pracujúci musí zaplatiť približne 150 eur, štát na zdravie za občana odvedie len 30 eur.
Peniaze zúfalo chýbajú, riešenie vlády však vyvolalo ostrú kritiku. Sumou 300 miliónov eur chce navýšiť základné imanie vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union však potrebujú peniaze tiež. Je tu riziko, že na to napokon doplatí 2,2 milióna pacientov, ktoré sú ich klientami.
Spolu 13 zdravotníckych aj pacientských organizácií spísalo memorandum proti tomuto kroku vlády. Zároveň požiadali o stretnutie s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, aby nedošlo k najhoršiemu.
„Zdravotné problémy si nevyberajú podľa toho, v ktorej poisťovni je človek poistený. Ak v zdravotníctve chýbajú peniaze, aj v dôsledku poklesov zdravotných odvodov, mal by štát hľadať riešenie tejto situácie pre všetkých svojich občanov,“ upozorňuje prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.

V realite sa totiž môže stať, že nemocnice či ambulancie obmedzia odkladnú zdravotnú starostlivosť pre poistencov dvoch súkromných poisťovní, vrátane takzvaných poistencov štátu, ktorými sú deti, dôchodcovia, študenti, matky na materskej.
„Neviem si predstaviť, že by mal štát záujem o to, aby sa státisíce jeho občanov, medzi nimi aj poistencov, za ktorých platí zdravotné odvody štát, nevedeli dostať k liečbe. Najmä v čase šíriaceho sa koronavírusu, ktorý predstavuje zvýšené riziko práve pre pacientov s inými pridruženými ochoreniami,“ dodáva Lévyová.
Nasleduje: Čo žiadajú zdravotníci v memorande
V memorande zdravotníci uviedli, že vláda nesmie diskriminovať občanov a znemožňovať im prístup k zdravotnej starostlivosti.
Bez širšej diskusie o koncepčnom financovaní odmietame zámer vlády zvýšiť základné imanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne o 300 miliónov eur z daní všetkých daňových poplatníkov, vrátane poistencov súkromných zdravotných poisťovní. Je to v príkrom rozpore s jej vlastným programovým vyhlásením, v ktorom sa zaviazala, že: „Pravidlá budú platiť pre všetky subjekty systému rovnako, bez ohľadu na vlastníctvo“.
Namiesto toho, aby dofinancovanie zdravotníctva vláda vyriešila jednoduchým spravodlivým krokom, čiže zvýšením poistného za svojich poistencov na zákonom určenú úroveň, ako to bolo v ostatných rokoch, vedome na nich šetrí a hľadá nespravodlivé riešenie pre viac ako 2,2 milióna občanov.
Ochrana života a zdravia občanov patrí medzi základné funkcie štátu, súčasná vláda však robí pravý opak. Nedostatočnými platbami za svojich poistencov štát pripustil situáciu, keď zdravotné poisťovne nebudú mať dostatok financií na úhradu zdravotnej starostlivosti.
Požiadavky na vládu
- Žiadame Ministerstvo financií SR, Ministerstvo zdravotníctva SR, Vládu SR a Národnú radu SR o zastavenie všetkých aktivít zameraných na diskrimináciu poistencov súkromných zdravotných poisťovní a vedúcich k rozvratu celého zdravotníckeho systému.
- Požadujeme spravodlivé dofinancovanie zdravotníctva tak, aby nebola ohrozená zdravotná starostlivosť ani pre jediného občana Slovenskej republiky. Za súčasnú situáciu nie sú zodpovedné poisťovne, ani poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a vedome podfinancovaná platba za štátnych poistencov nemôže byť kompenzovaná navýšením základného imania VšZP.
- Vyzývame na opätovné ustanovenie a dodržiavanie sadzby poistného za poistencov štátu na úrovni 4 % z vymeriavacieho základu
Tomuto Memorandu podporu vyjadrili:
Za Asociáciu súkromných lekárov SR: MUDr. Marián Šóth, prezident
Za Zväz ambulantných poskytovateľov: JUDr. Zuzana Dolinková, predsedníčka Predstavenstva
Za Slovenskú asociáciu jednodňovej chirurgie: JUDr. Eva Vidová, predsedníčka
Za Asociáciu nemocníc Slovenska: MUDr. Marián Petko, MPH, prezident
Za Asociáciu neštátnych zdravotníckych zariadení agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti
v SR: Emília Kováčová
Za Asociáciu záchrannej zdravotnej služby: PhDr. Matej Polák, prezident
Za Asociáciu dopravnej zdravotnej služby: Ernest Caban, podpredseda
Za Združenie záchranných a dopravných zdravotných služieb Slovenskej republiky: Ing. Ľubomír
Šimko, predseda
Za Asociáciu zamestnávateľských zväzov a združení SR: RNDr. Oto Nevický, MBA, generálny
sekretár
Za Asociáciu na ochranu práv pacientov SR: PhDr. Mária Lévyová, prezidentka
Za Slovenského pacienta, občianske združenie: Ing. Arch. Radoslav Herda, predseda
predstavenstva
Za DÔVERA zdravotnú poisťovňu, a. s.: Ing. Martin Kultan, predseda predstavenstva
Za Union zdravotnú poisťovňu, a. s.: Mgr. Michal Špaňár, MBA, predseda predstavenstva