OBROVSKÝ PODVOD, naleteli ste aj vy? Účinnok Ivermektínu si autori štúdie VYMYSLELI!
22. 7. 2021, 12:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 3:13)

Zdroj: Ľuba Pajtinková
Obrovský hazard so zdravím! Tisíce zúfalých Slovákov nakazených covidom si v druhej vlne zháňali liek Ivermektín. Odporúčali ho dokonca aj niektorí lekári, iní ho predpísali, aby sa vyhli sporom s pacientmi. Tí, boli presvedčení, že im pomôže. Ukázalo sa, že šlo o obrovský podvod. Štúdia, ktorý mala potvrdiť účinnok lieku, bola totiž jeden veľký výmysel!
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: archív
Zdroj: MARTIN DOMOK
Galéria k článku

Prevratná štúdia o účinnosti ivermektínu proti Covidu-19 bola podvod. Autori si podľa všetkého dáta vymysleli a časti práce dokonca odkopírovali. Prišiel na to študent, ktorý chcel o lieku písať diplomovú prácu, informoval britský denník The Guardian.
Veľká egyptská štúdia z polovice novembra, ktorá tvrdila, že liek ivermektín pri včasnom podaní znižoval úmrtnosť na ochorenie Covid-19 o 90 %, bola podľa všetkého podvod.
The Guardian popisuje, že nezrovnalosti v práci odhalil študent medicíny Jack Lawrence. Narazil na ňu pri príprave svojej diplomovej práce. Zistil, že v úvodných častiach textu sú použité celé odseky z tlačových správ a webstránok o ivermektíne. Za niektoré slová len použili ich synonymické náhrady.
Portál živé.sk popísal najväčšie nezrovnalosti:
- Štúdia mala byť vykonaná s pacientmi vo veku 18 až 80 rokov. Minimálne traja pacienti však mali podľa dostupných dát menej ako 18 rokov.
- Výskum mal prebiehať medzi 8. júnom a 20. septembrom 2020, väčšina monitorovaných pacientov, ktorí koronavírusu podľahli, však boli prijatí do nemocnice a zomreli ešte pred 8. júnom.
- Jeden pacient mal nemocnicu opustiť v neexistujúci dátum 31. júna 2020.
- Autori v texte uviedli nesprávne počty zomrelých v jednotlivých skupinách. V prípade kontrolnej skupiny zomrelých umelo pridali, naopak v ivermektínovej skupine niekoľkých zamlčali.
- Dáta viac než tretiny všetkých pacientov mali byť dokonca vyfabrikované ich odkopírovaním od predošlých pacientov.
Na Slovensku sa počas silnej druhej vlny vytvoril doslova ošiaľ po ivermektíne. Správy o jeho zázračných účinkoch kolovali po sociálnych sieťach. Lekári ho často ľuďom predpisovali len preto, že sa chceli vyhnúť sporom s vystrašenými pacientmi.
Ľudia ho zháňali aj v rakúskych lekárňach, kde sa divili, či u nás na Slovensku všetci dostali svraba. Ide totiž primárne o liek proti parazitom. Objednávali ho aj cez internet z tretích krajín, niektoré balenia zastavila colnica. Nebolo jasné, či sa vo vnútri blistrov nachádzajú bezpečné liečivá.