Reklama

NOVINKA! Muži a ženy musia mať rovnaké platy. Ak zistíte rozdiel, KONAJTE a žiadajte doplatok!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Erik Tomáš: Zvyšujeme príspevok pre ďalšiu skupinu ľudí
    Reklama

    Rozdielne zárobky mužov a žien na trhu práce sú dekády predmetom diskusií. Aké sú príčiny rozdielov v odmeňovaní mužov a žien, a prečo pri ich odstraňovaní nepomôžu nové regulačné povinnosti zamestnávateľov?

    Európska únia schválila smernicu, ktorá má riešiť rozdielne platy mužov a žien a zavádza nové povinnosti pre zamestnávateľov vykazovať komplexné reporty o rodovom odmeňovaní na úrovni podniku. „Na Slovensku takzvaný mzdový rodový rozdiel dosahuje asi 18 % v neprospech žien. Jeho postupným znižovaním dosiahneme pozitívne dosahy na celú spoločnosť. Opatreniami zvýšime rast hrubého domáceho produktu a zlepšíme životnú úroveň najmä v domácnostiach s jedným rodičom a znížime pokles chudoby v starobe a v sociálnej odkázanosti,“ povedal pred časom Branislav Ondruš (Hlas).

    Nová legislatíva bude v praxi vyzerať tak, že zamestnávateľ bude povinný stanoviť jasné pravidlá pri odmeňovaní zamestnancov. Keď zamestnanec zistí, že je nespravodlivo odmeňovaný, bude môcť spätne vymáhať od svojho zamestnávateľa doplatenie nespravodlivo nízko vyplácanej mzdy.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Erik Tomáš: Kto má zdravé ruky a nohy, mal by pracovať!

      Hlavným argumentom na vznik smernice sú štatistiky, ktoré hovoria o tom, že ženy v Únii zarábajú priemerne o 12,7 % menej než muži. Na Slovensku je to 16,6 %. „Toto mediálne populárne číslo však nezohľadňuje, že ženy a muži pracujú v rozdielnych sektoroch, na rozdielnych pozíciách, veľa času venujú starostlivosti o deti a domácnosť. Keď sa porovnania očistia o tieto faktory, tak veľká časť rozdielu v odmeňovaní zmizne,“ hovorí analytik INESS Róbert Chovanculiak. „Napríklad podľa Gender Pay Gap Reportu bol v roku 2024 rozdiel medzi platmi mužov a žien 17 %. Keď však tento rozdiel očistili o rôzne špecifiká práce, poklesol na 1 %. Podobné výsledky sa ukazujú aj v slovenských dátach, kde sa najdôležitejším faktorom ukazuje byť materstvo a následná starostlivosť o deti zo strany žien,“ vraví Chovanculiak.

      Rozdiel medzi mzdami podľa Chovanculiaka nie je výsledkom diskriminácie zo strany zamestnávateľov, ale odrazom objektívnych rozdielov na trhu práce, ktoré vyúsťujú do rozdielneho odmeňovania. Kde sa berú? „Problém je v tom, že ženy v priemere pracujú menej často v sektoroch s vyššími mzdami - IT, technické smery, inžinierstvo, prírodné vedy a menej často vo vyšších manažérskych pozíciách. Významný podiel na tomto rozdiele hrajú rôzne priority žien a že nejde automaticky o výsledok diskriminácie,“ myslí si. „Napríklad na platforme Uber4 objavili výskumníci rozdiel v platoch 7 % v prospech mužov. Ale keď hľadali príčinu, tá nebola v diskriminácii, ale v tom, že muži jazdili rýchlejšie, dlhšie a v exponovaných časoch a miestach.”

      Existuje riešenie? Pomôže nová smernica? Čítajte...

      Na Slovensku je bežné, že matka ostáva s deťmi doma mnoho rokov. Čo nie je samo o sebe zlé, ale cenou za to sú nižšie mzdy žien. Ak rodičovský príspevok trvá dlhšie ako 20 mesiacov, má to negatívny vplyv na participáciu žien na trhu práce. „Riešením je skrátiť rodičovskú dovolenku z troch na dva roky alebo zaviesť flexibilnú rodičovskú dovolenku. Ďalším opatrením je deregulácia škôlok a jaslí a ich efektívnejšie financovanie. Ľahšie dostupné a lacnejšie predškolské vzdelávanie umožní rýchlejší návrat žien na trh práce, čo bude mať pozitívny vplyv na ich kariéru, pracovné postavenie a mzdy,” dodal Róbert Chovanculiak.

      Prečítajte si tiež: