Byť pasívny je BOMBA! V dome, v ktorom vás netrápia náklady na energie. 5 RÁD ako na to!
18. 1. 2024, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:42)
Byť pasívny nie je dobré. Najmä ak ide o pohyb a aj cvičenia pre myseľ. Existuje ale jedna výnimka. Výhrou je, ak máte pasívny dom. Čiže taký, ktorý spotrebuje minimum energií. V súčasnosti priam na nezaplatenie.
Zdroj: shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Niektorí Slováci sa vysokými nákladmi na energie nezaoberajú. Netrápi ich ani cena plynu, ktorá sa pred zimou pre väčšinu domácností stáva čoraz väčším strašiakom. ,,Na vine" je pasívny dom. Jeho základom je taká poloha, tvar a umiestnenie, ktoré v kombinácii s perfektnou tepelnou izoláciou a núteným vetraním rekuperáciou minimalizuje náklady na vykurovanie. Na to, aby bolo v pasívnom dome teplo aj počas najtuhších zím, potrebuje 5 - 15 kWh energie na meter štvorcový ročne. Pre porovnanie, štandardný dom spotrebuje 100 - 250 kWh a energeticky úsporný dom 50 - 100 kWh.
1. Najlepší je mierny svah
Ak chcete bývať v pasívnom dome, musíte na to myslieť už pri výbere pozemku a projektovaní svojho budúceho bývania. Pasívny dom nepostavíte v kotline ani na kopci, ideálny je pozemok v miernom svahu. Obytné miestnosti musia byť orientované na slnečnú stranu, technické môžu byť v kontakte s terénom kopca. Ak neplánujete novú stavbu a chcete na platbách za energie čo najviac ušetriť, je namieste uvažovať, ako prerobiť svoju nehnuteľnosť aspoň na nízkoenergetickú alebo energeticky úspornú. Aby vás investícia nevyšla príliš draho, mal by dom spĺňať aspoň základnú požiadavku - orientáciu severojužným smerom. No aj ak máte dom orientovaný inak, môžete energetickú náročnosť znížiť, ak sa zvýši tepelný odpor obvodových múrov, strechy, prípadne podlahy v podkroví alebo na prízemí. Dosiahnete to dobrou izoláciou, odstránením tepelných mostov a dôležitú úlohu zohrávajú aj okná.
2. Mosty, ktoré treba opraviť
Tepelné mosty sú miesta, kadiaľ uniká z interiéru teplo. Vznikajú degradáciou pôvodnej izolácie, pri zle urobenej izolácii, ale napríklad aj pri výmene okien, dverí, oprave komína a podobne. No a niekedy v tom majú prsty, lepšie povedané zuby, aj zvieratá, ktoré si v izolácii nájdu svoj domov. ,,Na odstránenie tepelných mostov odporúčam využívať systémové riešenia. Materiály v nich navzájom dobre spolupracujú a dopĺňajú sa. Tak ušetríte financie, aj čas potrebný na obnovu, predlžuje sa životnosť stavby a znižujú sa náklady na kúrenie a chladenie," hovorí odborník na stavby a rekonštrukcie spoločnosti Sika, Branislav Augustín.
3. Alfou a omegou je izolácia
Výber izolácie je mimoriadne dôležitý nielen pri pasívnych domoch, ale aj pri rekonštrukcii na dom s nižšou spotrebou energie. Izolácia nemá za úlohu len zvýšiť tepelný odpor budovy. ,,Okrem energetickej úspory by mali majitelia domov zvážiť aj ďalšie vlastnosti izolačných materiálov, ako je zvuková izolácia, priedušnosť, paropriepustnosť, zdravotná neškodnosť a samozrejme i vplyv na životné prostredie," upozorňuje country manažér spoločnosti HBS Lukáš Kmenta. Strecha, podlahy aj obvodové múry sa dajú zaizolovať napríklad striekanou PUR penou. Má dlhú životnosť, je priedušná, paropriepustná, ochráni pred žiarením radónu a nevzniknú v nej tepelné mosty. Aplikovať ju môžete prakticky v každom ročnom období. ,,Obrovskou výhodou PUR striekanej izolácie je, že bežný rodinný dom zaizolujete za 24 hodín," podotýka Kmenta.
4. Kedy sa teplo nestratí
Pasívne domy využívajú na udržanie tepla v interiéri kvalitnú izoláciu a rekuperačnú jednotku. Tá okrem vetrania zabezpečí aj to, že zohriaty vzduch, ktorý sa z domu odvádza, zohrieva chladnejší čerstvý vzduch, ktorý rekuperácia do domu vháňa. Na ohrev vody sa používajú slnečné kolektory a na dokurovanie pri nízkych vonkajších teplotách kozub alebo kachle. V pasívnom dome je i kondenzačný plynový kotol, ktorý zabezpečí dokurovanie i ohrievanie vody. Ide o technicky vyspelé zariadenie, ktoré netreba priebežne regulovať, aby sa šetrilo na kúrení. To sa v prípade pasívneho domu zabezpečuje práve nízkymi tepelnými stratami a využívaním tepla z odvádzaného vzduchu. Ak bývate v staršom dome a chcete znížiť platby za plyn, udržiavajte v miestnostiach primeranú teplotu, nenechávajte miestnosti vychladnúť, ani keď idete na niekoľko dní preč. Výkon radiátorov znížte, ale nevypínajte ich. Ideálne je mať na hlavici radiátora nastavenú polohu číslo 3, ktorá reaguje na zmeny teplôt najcitlivejšie.
5. Šetrí aj zelená strecha
V zime na kúrení a v lete na chladení domu ušetríte, ak budete mať zelenú strechu. ,,Priaznivo ovplyvňuje energetickú bilanciu budovy, dokazujú to mnohé štúdie z rôznych klimatických pásiem," hovorí Augustín. ,,Okrem toho, že sa zlepší mikroklíma v okolí domu, získate aj malú zelenú oázu, ktorá prospieva životnému prostrediu a ochranu pred UV žiarením. Jej životnosť sa predĺži až o 50 rokov," argumentuje odborník. Okrem extenzívnej zelenej strechy, o ktorú sa v podstate nemusíte starať, pomáha znižovať energetickú náročnosť domu aj kvalitná tieniaca technika na kvalitných oknách. Na pasívnych domoch sa využíva špeciálna predsadená montáž. Ďalším zariadením, ktoré si dom s nízkymi nákladmi na energie vyžaduje, sú slnečné kolektory. Môžu byť na zelenej streche, ale aj inde. ,,Vhodným priestorom je i montovaný prístrešok pre auto, strecha garáže alebo montovaného záhradného domčeka. Moderné montované stavby sú na tento alternatívny zdroj energie už predpripravené," zdôrazňuje Rastislav Matuška zo spoločnosti Gardeon.