Reklama

STÔL ZMIERENIA sa konať NEBUDE! Politici si nedávajú servítku pred ústa a naďalej IDÚ SVOJE!

Reklama

Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok definitívne zrušila plánovaný okrúhly stôl, pri ktorom sa mali zísť reprezentanti politických strán. Politici reagovali rôzne. Mnohí si nedávajú servítku pred ústa. Namiesto ich veľkého zmierenia výčitky medzi nimi pokračujú.

Novozvolený prezident SR Peter Pellegrini (Hlas) a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vyhlásenia k atentátu na premiéra SR Roberta Fica (Smer). Ich podanie rúk bolo prvým gestom naznačujúcich uzmierenie v spoločnosti.

Zdroj: Jaroslav Novák/TASR

Novozvolený prezident SR Peter Pellegrini (Hlas) a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vyhlásenia k atentátu na premiéra SR Roberta Fica (Smer). Ich podanie rúk bolo prvým gestom naznačujúcich uzmierenie v spoločnosti.

Prvotnú myšlienku na zjednotenie rozhádanej koalície a opozície predstavili spoločne dosluhujúca prezidentka Zuzana Čaputová a jej novozvolený nástupca Peter Pellegrini (Hlas). „To, čo sa stalo, bol individuálny čin. Ale napätá atmosféra nenávisti bola naším kolektívnym dielom," odsúdila minulý týždeň útok na premiéra Roberta Fica (Smer) hlava štátu. Stretnutie Pellegriniho a Čaputovej predstavovalo prvý krok k rokovaniam, ktoré by viedli k zmiereniu a upokojeniu situácie v slovenskej spoločnosti. V priamom prenose si podali ruky na znak zmierenia a vzájomnej dohody. O pár dní však už bolo všetko inak.

Zdroj: Jaroslav Novák - TASR

Novozvolený prezident SR Peter Pellegrini (Hlas) počas vyhlásenia s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou k atentátu na premiéra SR Roberta Fica (Smer).

Šéf strany Hlas Peter Pellegerini (48) len pár dní po stretnutí s prezidentkou oznámil, že iniciatívu za okrúhlym stolom nepodporí. „Ak dnes politická scéna nie je pripravená na vzájomné zmierenie, buďme naň pripravení my všetci. Sme jeden národ, jedno spoločenstvo, jedno Slovensko. A k upokojeniu môže každý z nás prispieť svojím vlastným dielom už dnes," vyjadril sa Pellegerini vo videu, ktoré zavesil na svojom YouTube kanáli. Podľa jeho slov za týmto rozhodnutím stojí fakt, že politici nie sú schopní sebareflexie: „Posledné dni a tlačové konferencie nám však ukázali, že niektorí politici jednoducho nie sú schopní základnej sebareflexie. A to ani po takejto tragédii. Akoby nepochopili, že práve ich doterajšie kroky, vyjadrenia a nechutné útoky zásadne prispeli k napätiu v našej spoločnosti,“ pripomenul budúci prezident.

Zdroj: Martin Baumann - TASR

Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok definitívne zrušila plánový okrúhly stôl. V budúcnosti však nevylúčila, aby podobný stôl uzmierenia vznikol. O jeho založení bude informovať.

Prezidentka Zuzana Čaputová (50) sa v pondelok oficiálne vzdala nápadu na zmierenie za okrúhlym stolom, hoci donedávna verila v zjednotenie rozhádaných politikov. „Plánované spoločné stretnutie prezidentky Zuzany Čaputovej a zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho so zástupcami parlamentných strán sa vzhľadom na medializované vyhlásenia niektorých lídrov zajtra popoludní neuskutoční," uviedol hovorca prezidentky. Za najdôležitejšie považuje, aby v aktuálnej spoločenskej situácii nastalo výrazné upokojenie emócií. Je podľa nej logické, že vzniknutá situácia a jej riešenie si vyžaduje nie lenčas na prípravu, ale aj vysokú mieru trpezlivosti. Útok na jedného z najvyšších predstaviteľov demokratickej vlády odsúdila a nazvala nielen ľudskou tragédiou, ale aj útokom na demokraciu. „Myslime teraz preto spolu najmä na jeho skoré zotavenie,“ odkazuje dosluhujúca hlava štátu spoločnosti.

Zdroj: MATEJ KALINA

Zasadnutie brannobezpečnostnej rady štátu po spáchaní atentátu na premiéra Roberta Fica v Handlovej. Po rokovaní odpovedali na otázky médií minister obrany Robert Kaliňák a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) vyzval všetkých na sebareflexiu a odkazuje, že ľudia musia zmeniť spôsob, akým vnímajú politikov. „Kým sa nevyrovnáme s rétorikou politikov, vybraných médií a novinárov, ktorá bola roky postavená a na dennodennom označovaní Roberta Fica ako zločinca, mafiána, vraha, diktátora, Putinovho sluhu a zlo, ktoré treba zastaviť, nedá sa ísť ďalej," upozornil šéf rezortu vnútra vo svojom vyjadrení.

Zdroj: TASR/Dano Veselský

Minister vnútra Matúš Šutaj-Eštok (Hlas) nesúhlasí s kritikou od Igora Matoviča (Slovensko) a odmieta odstúpiť. Jeho rezort vraj v súvislosti s atentátom nepochybil.

Mimoriadne rozčarovaný zo vzniknutej situácie je aj samotný šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). „Teraz uvažujem len nad tým, aby som garantoval bezpečnosť všetkým ústavným činiteľom, predstaviteľom opozície, koalície aj médiám a občanom,“ vyjadril sa na otázky týkajúce sa jeho odvolania. Minister odmieta, že by orgány pod jeho taktovkou zlyhali. „Nepripúšťam, že sme mohli v niečom zlyhať... prísnejšie bezpečnostné opatrenia boli už len počas výjazdového slovensko-ukrajinského rokovania vlády," tvrdí vo svojom vyjadrení. Podľa predstaviteľa ministra vnútra je výkon policajtov po atentáte na premiéra navýšený o 30 až 40 percent.

Zdroj: MICHAL HANKO

Andrej Danko (SNS) predpokladal, že okrúhly stôl sa neuskutoční. Najradšej by Igora Matoviča (Slovensko) vytesnil z politickej scény.

Rovnako znepokojeným je aj predseda strany SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko (49). „Považujem to za unáhlené, aby prezidentka Čaputová volala za jeden stôl zástupcov strán a šialencov ako Matovič,“ vyjadril sa na tému okrúhleho stola a priznal, že jeho zrušenie očakával. Sám v diskusii avizoval veľké zmeny týkajúce sa mediálnej oblasti. Presadiť by chcel nové pravidlá týkajúce sa novinárskej etiky a zverejňovania nepravdivých informácií. „Chceme, aby sa do médií vniesli pravidlá,“ prezradil novinárom. „Určite prídu nové mediálne zákony, príde nový národný mediálny úrad a prídu nové pravidlá," priblížil líder SNS. „Čo sa týka odpovede niektorým novinárom, tak sme vyhodnotili, že nemá cenu odpovedať,“ reagoval pred zástupcami médií.

Zdroj: archív NMH

Impulzívny Igor Matovič (Slovensko) priamo obvinil Šutaja-Eštoka (Hlas), že pre jeho slabé opatrenia prišlo k streľbe na premiéra Roberta Fica (Smer).

Opozičný poslanec a bývalý premiér Igor Matovič (Slovensko) miesto zmierenia obvinil samotného ministra Šutaja-Eštoka (Hlas). „Garantoval bezpečnosť aj Robertovi Ficovi, ale zabezpečil mu atentát na ulici, hovorím to politicky," obul sa do šéfa rezortu vnútra. Jedným dychom vyzval Šutaja Eštoka, aby odstúpil, a zároveň žiada koalíciu, aby stiahli avizované zmeny v zákone o verejnoprávnej televízii a rozhlase. Zároveň sa však zhodol s Andrejom Dankom (SNS) na tom, že za napätú situáciu v spoločnosti môžu do určitej miery i médiá.

Zdroj: Jaroslav Novák - TASR

Predseda opozičnej strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka vyzval politikov na 100 dní mieru. Je veľmi sklamaný, že sa koalícia a opozícia nedohodli.

Predseda strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka (40) vyzval na sto dní pokoja. „Považujem za kľúčové, aby sme zastavili rastúcu vlnu nenávisti, napätia a nevraživosti – spoločným signálom, že hoci naše politické rozdiely a spory pretrvávajú, vieme politickú súťaž viesť normálne, kultúrne a bez nenávisti,“ vyjadril svoj smútok zo zrušenia okrúhleho stola. Zároveň mu je ľúto, že niektoré politické strany odmietajú okrúhly stôl organizovaný prezidentkou Čaputovou. „Kreslia obraz kolektívnej viny, akoby za atentát mohli médiá či opozícia, pričom vedia, že vinným je atentátnik, ktorý bol osamelým vlkom a dnes sedí vo väzbe," obhajuje médiá pred koalíciou vo svojom vyjadrení. "Dôrazne sa ohradzujem proti snahe niektorých politikov prisúdiť nám zodpovednosť za nenávistné prejavy v spoločnosti. PS bolo vždy slušnou a odbornou opozíciou," odsúdil Šimečka súvisiace obvinenia na jeho stranu.

Zdroj: Pavol Zachar - TASR

Branislav Gröhling (SaS) počas tlačovej konferencie tvrdil, že zrušenie komunikácie za okrúhlym stolom medzi prezidentkou, Pellegrinim a lídrami všetkých strán je chyba. Spoločnosť sa potrebuje zjednotiť.

Podobné sklamanie z neúspešného organizovania okrúhleho stola vyjadril aj predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling (50). „Chceme byť súčinní pri vytvorení celospoločenského zmieru. Ak nechceme rozhádanú spoločnosť, rodiny či nevraživosť medzi susedmi, bez spoločnej komunikácie to nepôjde,“ apeloval na politikov, aby ešte raz zvážili spoločné zasadnutie za okrúhlym stolom. „Niektorí nepochopili výzvu týchto napätých čias. Donekonečna rozdeľujú spoločnosť, chrlia nenávisť, osobné útoky či vulgarizmy. Takto sa z miesta nikdy nepohneme,“ upozornil líder SaS ešte raz na uzmierenie.

Zdroj: Erika Ïurèová - TASR

Predseda kresťanskodemokratického hnutia Milan Majerský varuje politikov, aby deeskalovali napätie v spoločnosti predtým, ako budú vystrelené ďalšie náboje.

K vzniknutej situácii sa postavil aj líder KDH Milan Majerský (53). „Teraz musíme všetci začať od seba a urobiť všetko pre zmierenie a upokojenie našej spoločnosti. Stretnutie za jedným stolom, ako i stiahnutie kontroverzných zákonov z rokovania parlamentu je to najmenej, čo môžeme ako opozícia a koalícia v súčasnej situácii urobiť,“ vyzval na sebareflexiu, ale naznačil aj jedno z možných riešení, ako deeskalovať napätie v spoločnosti. Predseda KDH je pripravený rokovať za okrúhlym stolom a urobiť všetko pre to, aby nastalo upokojenie a zmierenie.

Zdroj: tasr

Premiér Robert Fico bol po útoku letecky prevezený do nemocnice v Banskej Bystrici. Bol niekoľkonásobne postrelený a má za sebou sériu náročných operácií. Momentálne je mimo ohrozenia života.

Samotný premiér Robert Fico (59) je podľa aktuálnych informácii stále vo vážnom stave, no mimo ohrozenia života. "Klinicky sa zlepšuje, komunikuje, zápalové parametre pomaly klesajú. Pán premiér zostáva naďalej v našej starostlivosti," uviedla Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici. Predseda strany Smer bol v Handlovej v stredu postrelený na výjazdovom rokovaní vlády. Atentátnikom je Juraj C. z Levíc. Strelec je momentálne obvinený z pokusu o úkladnú vraždu a hrozí mu doživotie.