Skalné obydlia v Brhlovciach: Jedinečná pamiatka ľudovej architektúry
18. 2. 2025, 20:00

Zdroj: Henrich Mišoviè
Malá obec Brhlovce v okrese Levice, ktorá leží na južnom úpätí vulkanických Štiavnických vrchov, ukrýva slovenský unikát. Pôvodní obyvatelia využili mäkkú sopečnú horninu a svoje obydlia si vytesali priamo do skaly.

Zdroj: TEK
Vznik prvých skalných obydlí v Brhlovciach nie je známy.
Vznik prvých skalných obydlí v Brhlovciach nie je známy. Toto územie však bolo podľa archeologických nálezov postupne obývané v rannom stredoveku. Vtedajší obyvatelia do mäkkého sopečného tufu vyhlbovali jednoduché príbytky a skrýše.
Zdroj: TEK
Skalné obydlie v Brhlovciach.
Niektoré vyhĺbené diery a skrýše, ktoré boli ďalej od centra obce v strmých zrázoch, pravdepodobne slúžili ako útočisko pre obyvateľov počas tureckých nájazdov. Ľudia ich však zrejme používali aj na uskladnenie poľnohospodárskych produktov a potravín.
Zdroj: TEK
Skalné obydlia, ako ich poznáme dnes, začali vznikať až po tureckých nájazdoch.
Unikátne skalné obydlia, ako ich poznáme dnes, začali vznikať až po tureckých nájazdoch a ich rozvoj priamo súvisel s rýchlym rozvojom kamenárstva v Brhlovciach v polovici 18. storočia. Vtedy sem prišli talianski majstri, ktorých doviedol kremnický richtár Anton Körmöndy, aby mu postavili kaštieľ.
Zdroj: TEK
Brhlovčania sa naučili ťažiť a spracovávať kameň od talianskych majstrov.
Na vybudovanie kaštieľa bolo potrebné veľké množstvo kameňa, a tak sa v Brhlovciach začala jeho ťažba. Od talianskych majstrov sa tak Brhlovčania naučili ťažiť a spracovávať kameň, v čom pokračovali aj po dokončení kaštieľa. Na miestach, kde sa kameň vyťažil, začali vznikať skalné obydlia.
Zdroj: TEK
Skalné obydlia slúžili nielen ako obytné miestnosti.
Zaujímavosťou preto je, že dnes tak väčšina obce prakticky leží v bývalých kameňolomoch, kde boli do sopečného tufu vytesané skalné obydlia. Tie slúžili nielen ako obytné miestnosti, ale aj ako pivnice, sklady, dielne či chlievy pre zvieratá.
Zdroj: TEK
Skalné obydlia nájdete v celej obci Brhlovce.
Skalné obydlia nájdete v celej obci Brhlovce, no pred mnohými už stoja novšie rodinné domy. Zachovali sa však v uličke Šurda, ktorú v roku 1983 vyhlásili za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.
Zdroj: Henrich Mišoviè
Tekovské múzeum v Leviciach tu zriadilo vysunutú expozíciu.
V roku 1992 bola verejnosti sprístupnená zrekonštruovaná usadlosť číslo 142. Tekovské múzeum v Leviciach tu zriadilo vysunutú expozíciu. Návštevníci si na prvom podlaží môžu pozrieť letnú kuchyňu a komoru. Vidieť tu môžu aj náradie, ktoré používali Brhlovčania. Na druhom podlaží sa nachádza terasa a ďalšia komora.
Zdroj: TEK
Skalné obydlia majú aj ideálne klimatické vlastnosti.
Skalné obydlia vytesané do mäkkého sopečného tufu majú aj ideálne klimatické vlastnosti, o čom dobre vedeli aj miestni obyvatelia. V lete je v takýchto obydliach príjemný chlad a v zime v nich nikde nemrzne.
Zdroj: TEK
Skalné obydlia v Brhlovciach sú slovenským unikátom.
Skalné obydlia v Brhlovciach sú slovenským unikátom a dokonalým príkladom toho, ako si naši predkovia dokázali prispôsobiť prírodné prostredie na život. Niektoré sú dodnes obývané, iné sa zase využívajú ako vínne pivnice alebo hospodárske priestory.