Máte panický strach z pavúkov? Tu je o nich 10 faktov, ale len pre tých, čo sa neboja!
27. 2. 2024, 20:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:47)

Zdroj: Famous
Pre niektorých ľudí sú pavúky strašidelné stvorenia. Psychológovia tvrdia, že je to proste v našich génoch zafixované desaťtisíce rokov, keďže boli pavúky často pôvodcami chorôb i smrti. Preto je aj arachnofóbia, teda nadmerný a iracionálny strach z pavúkov, jednou z najbežnejších typov fóbií. Patríte aj vy medzi arachnofobikov?

Zdroj: Shutterstock
Niektoré pavúky sú veľmi rýchle.
Asi každý človek sa zrejme bojí uhryznutia pavúkom. To najrýchlejšie uhryznutie na svete bolo zaznamenané pri rýchlosti 0,1 sekundy, čo je omnoho rýchlejšie, ako by ste dokázali rozpoznať akýkoľvek pohyb. Na reakciu by ste tak nemali čas!
Zdroj: reprorofo YouTube
Pavúky ročne skonzumujú 400 miliónov ton koristi. Ľudia k nim však zatiaľ nepatria.
Nielen nukleárna vojna, ale aj niektoré veľké pavúky by mohli zlikvidovať celú ľudskú populáciu. Ak by teda chceli a nemali by už inú potravu. Pavúky sú totiž schopné za rok zjesť viac ako 400 miliónov ton koristi, a keďže celá ľudská populácia na našej planéte má teraz hmotnosť približne 350 miliónov ton, čisto teoreticky by nás mohli všetkých zožrať.
Zdroj: Shutterstock
Theraphosa blondi, alebo inak vtáčkar najväčší.
Najväčším pavúkom na svete je vtáčkar najväčší (Theraphosa blondi), ktorý žije v Južnej Amerike a potuluje sa v Amazonskom pralese. Len dĺžka jeho tela je takmer 12 cm a rozpätie jeho nôh dosahuje veľkosť až 28 cm. Je tak väčší ako priemer basketbalovej lopty. Jeho korisťou je hlavne hmyz, no dokáže zožrať aj myši, škrečkov, žaby a dokonca aj menšie vtáky, preto je u nás známy pod názvom vtáčkar. Všetky druhy vtáčkarov disponujú jedom slúžiacim k obrane a k lovu, a niektoré "strieľajú" svoje chĺpky. Aj keď uhryznutie vtáčkarom nie je smrteľné, môže ich jed spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.
Zdroj: Shutterstock
Vtáčkar chlpatý – rozpätie nôh 28 cm, hmotnosť 180 gramov.
Pavúky sú pre mnohých ľudí obrovská pochúťka. Pre Kambodžanov i Venezuelčanov sú rôzne obrie druhy vtáčkarov vyhľadávanými lahôdkami! Smažené pavúky môžete v Kambodži ochutnať hlavne vo väčších mestách. Ak by ste takúto "delikatesu" chceli vyskúšať, pýtajte si to ako a-ping alebo black spiders, kambodžské ženy vám ich rady ponúknu.
Zdroj: greenupgrader.com
Bagheera kiplingi - bylinožravý pavúk
Jediným bylinožravým pavúkom na svete zo 46 000 objavených druhov pavúkov je druh Bagheera kiplingi. Hlavnou potravou tohto pavúčieho "vegetariána" sú výrastky na listoch akácie, ktoré sú bohaté na lipidy a bielkoviny. Iba niekedy si dopraje mravčiu larvu.
Zdroj: int
Arachnofóbia.
Podľa prieskumov, ktoré sa robili v súvislosti s arachnofóbiou, je vyššia pravdepodobnosť, že vo vašej spálni nájdete pavúka ak sa pavúkov skutočne bojíte. Takže, radšej sa ich nebojte. Pavúky to zrejme vycítia.
Zdroj: Shutterstock
Čierna vdova.
Snovačka jedovatá (Latrodectus mactans) alebo snovačka americká, ľudovo známa aj ako čierna vdova sa okrem Antarktídy vyskytuje na každom kontinente. Samičku čiernej vdovy spoznáte podľa lesklého čierneho tela a červenému fľaku na spodnej strane brucha v tvare presýpacích hodín. Jed čiernej vdovy je síce 15-krát silnejší ako jed štrkáča, no pri uhryznutí nevypúšťajú toľko jedu, aby dokázal človeka zabiť, smrteľné prípady sú zriedkavé. Samičky po párení zožerú svojich partnerov, preto aj majú prezývku čierna vdova. Ak však nie je samička po párení hladná, samec sa jej sám strčí medzi čeľusť.
Zdroj: facebook
Pavúky svoju korisť skvapalňujú.
Pavúky nemajú svoje žalúdky prispôsobené na to, aby strávili tuhé časti tiel koristí, preto na to používajú tráviace šťavy, ktoré na korisť vystreknú alebo vpichnú priamo do tela. Vtáčkar dokáže myš skvapalniť asi za dva dni, keď z nej ostanú len kosti a koža.
Zdroj: Shutterstock
Banánový pavúk.
Najjedovatejším pavúkom na Zemi bol v roku 2010 podľa Guinessovej knihy rekordov tzv. banánový pavúk, známy ako brazílsky putujúci pavúk (Phoneutria fera). Nespôsobuje síce najviac úmrtí ľudí, no jeho jed je najsilnejší a extrémne bolestivý. Ovplyvňuje nervový systém, spôsobuje zvýšené potenie a slintanie, stratu kontroly svalov, problémy s dýchaním a v niektorých prípadoch aj nechcenú erekciu. Často sa ukrývajú v banánových trsoch, ktoré sa dostávajú do supermarketov v Európe z Kostariky a Kolumbie.
Zdroj: Shutterstock
Kútnik jedovatý (Loxosceles reclusa), alebo inak americký hnedý pavúk.
Kútnik jedovatý (Loxosceles reclusa), alebo inak americký hnedý pavúk patrí medzi najnebezpečnejšie pavúky na svete. Vyskytuje sa takmer výlučne na juhu Spojených štátoch amerických, od juhovýchodnej Nebrasky po juhozápadné Ohio, od juhu po severozápad Georgie až po Texas. Pre ľudí je nebezpečný, pretože jeho jed obsahuje toxín, ktorý môže spôsobiť nekrózu kože (hnilobu). Vo výnimočných prípadoch môže jed viesť k vážnym reakciám alebo dokonca až k smrti!