Tak tieto veci majú doma už len ozajstní fajnšmekri. Koľko z nich skrýva vaša pivnica?
21. 2. 2024, 9:15 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:46)

Zdroj: tami
Kedysi ich vlastnil každý, nemohli chýbať v žiadnej domácnosti. Lisy na cesnak, čo sa nedajú zničiť, digitálky, krojované bábiky. Niektorí ľudia na ne nedajú dopustiť ani dnes a stále ich používajú. Iní ich skladujú v pivniciach, ďalší ich už vyhodili. Koľko z týchto predmetov máte ešte stále doma?

Zdroj: tami
Maľovka na steny bola kedysi doslova umeleckým dielom. Tvorila sa takýmito valčekmi, ktoré vytvárali na stene rôzne vzory.

Zdroj: tami
Spomínate si na túto vychytávku? Domáci telefón nechýbal v žiadnom byte.
Zdroj: tami
To by nebola dovolenka, keby sme si z nej nepriniesli peknú keramiku. Tá v mnohých domácnostiach slúži dodnes ako dekorácia.
Zdroj: tami
Priznajte sa, koľkí z vás ešte stále máte doma tento nezničiteľný lis na cesnak? A koľkí z vás ho stále používate a uprednostňujete pred novými lismi?
Zdroj: tami
Krojované retro bábiky malo v minulosti asi každé dieťa na Slovensku. Niektoré z tých, čo sa zachovali dodnes sú už aj vyhľadávanými zberateľskými kúskami.
Zdroj: tami
Kedysi mal takýto telefón doma každý. Prenášať ako dnešné moderné mobilné sa nedal, ale aspoň mal človek kľud a nebol prenasledovaný zvonením na každom kroku.
Zdroj: tami
Plyšové hračky sú, boli a budú vždy obľúbené. Tie z čias socializmu si dnes nachádzajú množstvo priaznivcov a zberateľov.
Zdroj: tami
Ktorá žena ich za čias socializmu nevlastnila? Nezničiteľné korčule na ľad, ktoré sú ešte aj dnes, po desaťročiach v pivnici, síce trochu odraté, ale inak schopné zdolať akúkoľvek ľadovú plochu.
Zdroj: tami
Čistič na nábytok z čias socializmu. O jeho cene môžeme dnes iba snívať, dal sa kúpiť doslova za babku. Trúfli by ste si ho použiť aj dnes?
Zdroj: tami
Lešitiaci prostriedok na gumu a keramické dlaždice. Ako nový, nepoužitý.
Zdroj: tami
Prípravok na leštenie podlahových krytín. Takéto neporušené, plné balenia sa dodnes ukrývajú v niektorých starých domoch.
Zdroj: tami
Moderné digitálne váhy sú síce fajn, ale priznajte sa, koľkým z vás na ne padá prach ak vám dôjde baterka? Tieto váhy nepotrebujú baterku a nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť, spoľahlivo fungujú doteraz.
Zdroj: tami
Retro žehlička vyrobená v Levoči. Dnes ju ponúkajú na predaj za 15 eur, plne funkčná stojí aj viac ako 30 eur. Pre zberateľa má však aj vyššiu hodnotu.
Zdroj: tami
Dovolenkové suveníry. Nosíme si ich z dovoleniek teraz, nosili sme si ich aj v časoch socializmu. A dodnes ich viacerí máme ako peknú nostalgickú spomienku na minulosť.
Zdroj: tami
Plastové boby na sneh z 80. rokov minulého storočia.
Zdroj: tami
Retro hračka z čias socializmu. Aj keď sa s ňou hralo množstvo detských rúk, doteraz z autíčka neodpadla ani jedna súčiastka.
Zdroj: tami
Obyčajné plechové športové autíčko Start sa dnes predáva ako starožitnosť. Vyrábať sa začalo po roku 1960. Dnes sa jedno predá aj za viac ako 10 eur.
Zdroj: tami
Volali sme ich "pukačky" do vlasov a nosilo ich každé dievčatko za socializmu. Drobné kovové sponky, ktoré mali skrotiť neposlušné detské vlasy, nesmeli chýbať v žiadnej domácnosti, v ktorej vyrastala malá slečna.
Zdroj: tami
Drobné kožené taštičky dali v časoch socializmu na deťom na krk rodičia a do nich vložili mince, či kľúčik od bytu.
Zdroj: tami
Kožené taštičky na drobné mince či kľúče od bytu nosilo každé dieťa, čo vyrastalo v osemdesiatych rokoch.
Zdroj: tami
Digitálne hodinky za socializmu musel mať každý. Boli doslova symbolom pokroku a budúcnosti. Mnohí skôr narodení si ešte dnes povzdychnú, že tovaru síce bolo za socializmu pomenej, ale zato bol omnoho kvalitnejší.
Zdroj: tami
Digitálky nosili deti, dospelí aj seniori. Boli symbolom pokroku a žiarivej budúcnosti, ktorá sa vraj skrývala za železnou oporou.
Zdroj: tami
Krásna detská encyklopédia z roku 1985.
Zdroj: tami
Plyšová líška. Len ju očistiť a opäť bude ako nová.
Zdroj: tami
Koľkí z vás majú ešte doma takýto popolník?
Zdroj: tami
Bižutéria z čias socializmu mala tiež svoje čaro.
Zdroj: tami
Mucholapka. Málokedy sa s ňou podarilo trafiť muchu, ale na neposlušné deti fungovala.
Zdroj: tami
To boli časy, keď deti nesedeli doma s mobilom v rukách a nejedli hamburgery, ale lietali po vonku s raketami v rukách.
Zdroj: tami
Šijací stroj Minerva je dnes vyhľadávaným zberateľským kúskom. V nepoškodenom a funkčnom stave ako je tento, sa dá predať za pomerne slušnú cenu.
Zdroj: tami
Desať korún československých z roku 1986.
Zdroj: tami
Hodinky na naťahovanie. Sú stále funkčné.
Zdroj: tami
Dámske digitálne hodinky. Digitálky boli za socializmu symbolom pokroku.
Zdroj: tami
Kedysi musel obraz bývalého prezidenta Československej socialistickej republiky Gustáva Husáka visieť všade. Dnes sa predáva za 20 eur.
Zdroj: tami
A jedna z úžasných výrobkov z čias socializmu, po ktorej sa skôr narodeným cnie doposiaľ, na záver. Obyčajný drevený štipec. Ten však nezničil dážď, slnko, ani žiadne počasie. Kto ho má, slúži mu určite spoľahlivo doteraz.
Zdroj: tami
Pre porovnanie. Dva štipce vľavo sú dnešné, kúpené v bežnom obchode, štipec vpravo je z osemdesiatych rokov minulého storočia. Máte skúsenosti so štipcami z minulosti aj s dnešnými? Ktorý z nich bol podľa vás lepší?