Lovec hradov prešiel všetky tieto hrady. Koľko z nich ste pochodili vy?
14. 10. 2023, 20:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:31)

Zdroj: Lukáš Maleček
Lovec hradov Lukáš Maleček už prešiel v rámci Európy neuveriteľných 503 hradov. Zo Slovenska má na svojom konte dovedna 211 hradov, zámkov, či hradísk. Nájde sa medzi čitateľmi niekto, kto pobehal všetky slovenské hrady v tejto fotostory, rovnako ako Lukáš? Zrátate, koľko z nich ste videli vy?

Zdroj: Lukáš Maleček
Bratislavský kraj, hrad Devín. Ide o jednu z dominánt Bratislavy. Nachádza sa na strategickom mieste nad sútokom riek Dunaj a Morava.

Zdroj: Lukáš Maleček
Bratislavský kraj, Červený Kameň. Hrad stojí neďaleko obce Častá. Je zrekonštruovaný a ponúka viacero okruhov. Sídli v ňom pobočka Slovenského národného múzea.

Zdroj: Lukáš Maleček
Bratislavský kraj, Pajštún. Zrúcanina hradu prekvapí krásnymi výhľadmi. Hrad sa nachádza nad obcou Borinka, chodník vedúci k hradu ústi pri obecnom úrade.
Zdroj: tami
Trenčiansky kraj, Trenčiansky hrad. Je neprehliadnuteľnou dominantou, ktorá sa týči nad mestom Trenčín. Ide o jeden z najkrajších hradov na Slovensku. Je otvorený celoročne.
Zdroj: tami
Trenčiansky kraj, Bojnický zámok. Ide o jeden z najkrajších a najromantickejších európskych zámkov. Pôvodný hrad dal do takejto nádhernej podoby prestavať niekdajší majiteľ gróf Ján František Pálfi.
Zdroj: tami
Trenčiansky kraj, Čachtický hrad. Sídlo najznámejšej krvavej grófky Alžbety Bátoriovej. Tu mala mučiť mladé panny a kúpať sa v ich krvi, aby si zachovala večnú mladosť a krásu.
Zdroj: tami
Trenčiansky kraj, hrad Beckov. Z pôvodnej zrúcaniny, z ktorej stálo len zopár múrov, hrad vstáva z popola a dostáva sa na úroveň hradov akými sú Devín, či Strečno. Každým rokom sa zrekonštruuje ďalšia časť pamiatky.
Zdroj: Lukáš Maleček
Banskobystrický kraj, Bzovík. Opevnený kláštor, neskôr protiturecká pevnosť Bzovík sa nachádza hneď za rovnomennou obcou. Parkovisko je priamo pred pevnosťou. V strede je vidieť posledné zvyšky bývalého kláštora, ktorý je obohnaný silnými múrmi a štyrmi baštami.
Zdroj: Lukáš Maleček
Banskobystrický kraj, Šomoška. Hrad sa nachádza prakticky priamo na hranici s Maďarskom. Kým hrad je slovenský, obec pod ním je maďarská. Je z neho krásny výhľad na neďaleký maďarský hrad Salgó vára.
Zdroj: Lukáš Maleček
Banskobystrický kraj, Zvolenský hrad. Nachádza sa priamo v centre mesta Zvolen. Ide o národnú kultúrnu pamiatku. Priamo na hrade má sídlo Slovenská národná galéria.
Zdroj: Lukáš Maleček
Košický kraj, Gelnica. Posledné zvyšky hradu sa nachádzajú nad rovnomenným mestom. Hrad stál na strategickom meste a chránil mesto i okolie. Vyhorel koncom 17. storočia.
Zdroj: Lukáš Maleček
Košický kraj, Richnava. Posledné zvyšky hradu sa nachádzajú v nenápadnej uličke v rovnomennej obci. Ostatná časť muriva tohto hradu sa zachovala čiastočne na pozemku rodinného domu a z časti na ulici. Materiál z hradu bol použitý na výstavbu kaštieľa v neďalekej Kluknave.
Zdroj: Lukáš Maleček
Košický kraj, Spišský hrad. Jeden z našich najväčších hradov, momentálne je dlhodobo z časti uzavretý. Hrad vznikol už v 12. storočí. Prvý písomný doklad o ňom máme však až z roku 1209, keď bol sídlom Spišskej župy.
Zdroj: Lukáš Maleček
Nitriansky kraj, Gýmeš. Podľa Lovca hradov ide o jednu z top slovenských zrúcanín pôvodne gotického hradu. Nachádza sa v pohorí Tribeč. Zaujímavosťou je, že zrúcaninou sa stal pomerne nedávno. Ešte do polovice 19. storočia sa využíval.
Zdroj: Lukáš Maleček
Nitriansky kraj, Nitriansky hrad. Ide o dominantu mesta. Jedná sa o zachovalý hradný komplex. Ponúka nádherné výhľady na okolie aj oproti stojaci Zobor.
Zdroj: Lukáš Maleček
Nitriansky kraj, Oponický hrad. Postavený bol v 13. storočí na obranu krajiny a nikdy sa ho nepodarilo dobyť. Až v 18. storočí ho dal cisár ako mnoho iných slovenských hradov po ukončení stavovských povstaní poškodiť, aby sa nemohol stať útočiskom odbojnej šľachty.
Zdroj: Lukáš Maleček
Nitriansky kraj, Topoľčiansky hrad. Nachádza sa nad obcou Podhradie, blízko vodnej nádrže Duchonka. Je dominantou celého okolia.
Zdroj: Lukáš Maleček
Prešovský kraj, Holumnica. Zrúcanina sa nachádza priamo v obci. Ide už len o zvyšky múrov. Ruiny Holumnického hradu sa nachádzajú na vyvýšenine. Hrad bol pravdepodobne vybudovaný niekedy na prelome 15. a 16. storočia.
Zdroj: Lukáš Maleček
Prešovský kraj, Kamenica. "Išlo o jedno veľké milé prekvapenie. Z tohto hradu sa vám nebude chcieť odísť. Aj keď sa jedná o skromné zvyšky hradu, toto miesto má neskutočnú atmosféru," zhodnotil Lovec hradov.
Zdroj: Lukáš Maleček
Prešovský kraj, Kežmarský hrad. Je úplne zachovaný hrad na Spiši. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1463. Na hrade sa nachádzajú expozície dokumentujúce vývoj mesta Kežmarok a veľa ďalších.
Zdroj: Lukáš Maleček
Prešovský kraj, Plaveč. Zrúcanina hradu sa nachádza nad obcou Plaveč neďaleko mesta Stará Ľubovňa. Kráľovský hrad bol postavený z kameňa koncom 13. storočia. Z tohto obdobia sa o ňom zachovala prvá písomná zmienka.
Zdroj: Lukáš Maleček
Trnavský kraj, Branč. Vypína sa nad obcou Branč, na bradle Myjavskej pahorkatiny. Ide o jeden z najstarších hradov na Záhorí a zároveň aj jeden z najlepšie dostupných.
Zdroj: Lukáš Maleček
Trnavský kraj, Hradisko Ducové. Nachádza sa medzi obcami Ducové a Hubina, neďaleko mesta Piešťany. Slúžilo predovšetkým ako sídlo veľmoža. Na hradisku sa zachovali aj základy kostolíka - rotundy, pričom ide o jednu z najlepšie zachovalých stavieb z čias Veľkej Moravy.
Zdroj: Lukáš Maleček
Trnavský kraj, Korlátka. Hrad Korlátka, alebo Korlátko je jeden z mála hradov, na ktorý sa ide dolu kopcom. Zrúcanina je pomerne veľká a ponúka krásne výhľady na Záhorie.
Zdroj: Lukáš Maleček
Žilinský kraj, Budatín. Pôvodne nížinný hrad sa nachádza pri sútoku riek Váh a Kysuce v intraviláne mesta Žilina.
Zdroj: Lukáš Maleček
Žilinský kraj, hrad Lietava. Ide o skutočne veľkú zrúcaninu. Patrí medzi naše najkrajšie zachovalé zrúcaniny.
Zdroj: Lukáš Maleček
Žilinský kraj, Oravský hrad. Ide o dominantu celej Oravy a zároveň o jeden z najkrajších a najzachovalejších slovenských hradov. Vypína sa nad obcou Oravský Podzámok.