Geologická rarita na Kysuciach: Tajomstvo prírody alebo posolstvo z vesmíru?
29. 3. 2025, 20:00 (aktualizované: 29. 3. 2025, 20:54)

Zdroj: MATEJ KALINA
Kamenné gule na Kysuciach sú nielen európskou, ale i svetovou prírodnou raritou. Nájdete ich neďaleko mesta Čadca v miestnej časti Milošová v lokalite Megoňky. Niektorí ľudia si mysleli, že ide o dinosaurie vajcia, iní, že pochádzajú z vesmíru. Je pôvod kamenných gúľ už dostatočne vysvetlený?

Zdroj: MATEJ KALINA
Prírodná pamiatka Megoňky.
Kamenné gule odkryli v roku 1988 pracovníci pri ťažbe kameňa v lome Padyšák, kde boli ukryté milióny rokov. Najväčšia guľa s priemerom až 5 metrov sa vtedy rozlomila na dva kusy a zostalo po nej len prázdne lôžko v skalnej stene bývalého kameňolomu.
Pôvodne sa tu nachádzalo asi 30 gúľ s priemerom od 25 až do 260 centimetrov. Sprvu sa im veľká pozornosť nevenovala. Mnohé menšie gule preto skončili v záhradách rodinných domov, iné sa pokúšali ľudia rozbiť, pretože si mysleli, že vo vnútri je zlato.
Zdroj: archiv
Kamenné gule na Kysuciach.
Podobné kamenné gule sa našli v Kostarike, na Novom Zélande, v pralesoch Južnej Ameriky, v Rumunsku i USA. Keď gule na Kostarike spopularizoval švajčiarsky spisovateľ Erich von Däniken a označil ich za posolstvo mimozemských civilizácií, niečo podobné sa začalo hovoriť aj o guliach v Megoňke.
Zdroj: JÁN DZÚR, shutterstock.com, archív
Kamenné gule v lokalite Megoňky.
Geológovia na ich vznik majú viacero vysvetlení. Podľa najpravdepodobnejšej teórie však kamenné gule vznikli v pravekom mori, kde sa na ich jadro postupne nabaľovali častice pri pohybe vody na morskom dne.
Zdroj: MATEJ KALINA
Prírodná pamiatka Megoňky.
Kamenné gule sa vytvorili asi pred 40 miliónmi rokov v pevnej pieskovcovej hornine. Postupne boli zanesené pieskom a bahnom a ich vyzdvihnutie do súčasnej polohy spôsobili geologické zmeny.
Zdroj: Internet/slovenskycestovateľ.sk
Od roku 2003 je nálezisko Megoňky vyhlásené za prírodnú pamiatku.
V roku 2003 bolo nálezisko kamenných gúľ Megoňky s rozlohou 1,67 ha vyhlásené za prírodnú pamiatku v správe Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.
Zdroj: Vladimír Kampf
Kamenné gule na Kysuciach.
Megoňky je najväčším náleziskom kamenných gúľ v Európe. Hmotnosť najväčšej gule, ktorá má priemer 2,6 metra, sa odhaduje na 25 až 30 ton.
Zdroj: MATEJ KALINA
Prírodná pamiatka Megoňky.
V roku 2019 tu mesto Čadca spolu s českou obcou Šance vybudovali Geopark Megoňky - Šance, kde nájdete drevený altánok v tvare gule i náučnú cyklotrasu s dĺžkou 7,8 kilometra. V roku 2024 sa dokonca podarilo primátorovi Čadce niekoľko kamenných gúľ, ktoré zdobili súkromné záhrady, do tejto lokality vrátiť.
Zdroj: Róbert Sobčák
Klokočovské skálie je prírodná rezervácia v správe Štátnej ochrany prírody Kysuce.
Megoňky nie je jediným náleziskom kamenných gúľ na Kysuciach. Klokočovské skálie pri obci Klokočov je prírodnou rezerváciou, ktorá tiež ukrývala kamenné gule.
Zdroj: Róbert Sobčák
Klokočovské skálie ukrýva poslednú kamennú guľu.
V nesúvislej výraznej skalnej stene s dĺžkou 300 metrov a výškou od 2 do 20 metrov sú viditeľné miskovité odtlačky, ktoré v nej ostali po vypadnutých guliach. Dnes sa tam dá vidieť posledná zachovaná kamenná guľa.
Kysucké gule:
Kysucké gule
Anketa
Videli ste už tieto gule?
- Áno0%
- Nie100%
Hlasovanie bolo ukončené