Reklama

Geologická rarita na Kysuciach: Tajomstvo prírody alebo posolstvo z vesmíru?

Kysucké kamenné gule.

Zdroj: MATEJ KALINA

Reklama

Kamenné gule na Kysuciach sú nielen európskou, ale i svetovou prírodnou raritou. Nájdete ich neďaleko mesta Čadca v miestnej časti Milošová v lokalite Megoňky. Niektorí ľudia si mysleli, že ide o dinosaurie vajcia, iní, že pochádzajú z vesmíru. Je pôvod kamenných gúľ už dostatočne vysvetlený?

Prírodná pamiatka Megoňky.

Zdroj: MATEJ KALINA

Prírodná pamiatka Megoňky.

Kamenné gule odkryli v roku 1988 pracovníci pri ťažbe kameňa v lome Padyšák, kde boli ukryté milióny rokov. Najväčšia guľa s priemerom až 5 metrov sa vtedy rozlomila na dva kusy a zostalo po nej len prázdne lôžko v skalnej stene bývalého kameňolomu.

Pôvodne sa tu nachádzalo asi 30 gúľ s priemerom od 25 až do 260 centimetrov. Sprvu sa im veľká pozornosť nevenovala. Mnohé menšie gule preto skončili v záhradách rodinných domov, iné sa pokúšali ľudia rozbiť, pretože si mysleli, že vo vnútri je zlato.

Zdroj: archiv

Kamenné gule na Kysuciach.

Podobné kamenné gule sa našli v Kostarike, na Novom Zélande, v pralesoch Južnej Ameriky, v Rumunsku i USA. Keď gule na Kostarike spopularizoval švajčiarsky spisovateľ Erich von Däniken a označil ich za posolstvo mimozemských civilizácií, niečo podobné sa začalo hovoriť aj o guliach v Megoňke.

Zdroj: JÁN DZÚR, shutterstock.com, archív

Kamenné gule v lokalite Megoňky.

Geológovia na ich vznik majú viacero vysvetlení. Podľa najpravdepodobnejšej teórie však kamenné gule vznikli v pravekom mori, kde sa na ich jadro postupne nabaľovali častice pri pohybe vody na morskom dne.

Zdroj: MATEJ KALINA

Prírodná pamiatka Megoňky.

Kamenné gule sa vytvorili asi pred 40 miliónmi rokov v pevnej pieskovcovej hornine. Postupne boli zanesené pieskom a bahnom a ich vyzdvihnutie do súčasnej polohy spôsobili geologické zmeny.

Zdroj: Internet/slovenskycestovateľ.sk

Od roku 2003 je nálezisko Megoňky vyhlásené za prírodnú pamiatku.

V roku 2003 bolo nálezisko kamenných gúľ Megoňky s rozlohou 1,67 ha vyhlásené za prírodnú pamiatku v správe Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.

Zdroj: Vladimír Kampf

Kamenné gule na Kysuciach.

Megoňky je najväčším náleziskom kamenných gúľ v Európe. Hmotnosť najväčšej gule, ktorá má priemer 2,6 metra, sa odhaduje na 25 až 30 ton.

Zdroj: MATEJ KALINA

Prírodná pamiatka Megoňky.

V roku 2019 tu mesto Čadca spolu s českou obcou Šance vybudovali Geopark Megoňky - Šance, kde nájdete drevený altánok v tvare gule i náučnú cyklotrasu s dĺžkou 7,8 kilometra. V roku 2024 sa dokonca podarilo primátorovi Čadce niekoľko kamenných gúľ, ktoré zdobili súkromné záhrady, do tejto lokality vrátiť.

Zdroj: Róbert Sobčák

Klokočovské skálie je prírodná rezervácia v správe Štátnej ochrany prírody Kysuce.

Megoňky nie je jediným náleziskom kamenných gúľ na Kysuciach. Klokočovské skálie pri obci Klokočov je prírodnou rezerváciou, ktorá tiež ukrývala kamenné gule.

Zdroj: Róbert Sobčák

Klokočovské skálie ukrýva poslednú kamennú guľu.

V nesúvislej výraznej skalnej stene s dĺžkou 300 metrov a výškou od 2 do 20 metrov sú viditeľné miskovité odtlačky, ktoré v nej ostali po vypadnutých guliach. Dnes sa tam dá vidieť posledná zachovaná kamenná guľa.

Kysucké gule:

Kysucké gule

Pravidelné guľovité objekty asi v priemere 3 m boli objavené v roku 1988 pri ťažbe kameňa v lome Padyšák. V nálezisku sa pôvodne nachádzalo asi 30 gúľ s priemerom od 25 do 300 cm, ktoré boli časom odvezené do expozícií, ale i na osobné účely. Oblasť náleziska kamenných gúľ s rozlohou 1,67 ha bola vyhlásená v roku 2003 za prírodnú pamiatku v správe CHKO Kysuce. Kamenné gule sú súčasťou súvislého pásu s výskytom zlepencových gúľ, ktorý sa tiahne v dĺžke cca 15 km a v šírke od 250 do 500 m pod Moravskosliezkymi Beskydami. Najväčšia objavená kamenná guľa má v priemere 3 metre a váha sa odhaduje na 25 - 30 ton. Vnútorné zloženie gule je z hrubozrnného zlepenca a jej povrch je jemnozrnný. Pravidelný rez ju rozdeľuje na dve polovice, ktorý je zrejme spôsobený guľovitým rozpadom hornín. Neďaleko, západným smerom od spomínanej gule sa nachádza ďalšia guľa, ktorej viditeľná časť má 25 cm s priemerom odhadovaným na 85 cm.
Anketa

Videli ste už tieto gule?

  • Áno0%
  • Nie100%

Hlasovanie bolo ukončené

Autor článku

"Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."