FOTOSTORY Urobte si s nami ONLINE PÚŤ po bratislavských kostoloch: Budete prekvapení
4. 2. 2021, 16:00

Zdroj: fb_karol
Možno ste plánovali zájsť do kostola, no obávate sa nákazy. Ak ste však takto naladení, urobte si spolu s nami malú púť po bratislavských kostoloch. Nezáleží na tom, či ste veriaci alebo nie. Možno budete prekvapení, čo všetko sa v týchto stavbách ukrýva.
Farský kostol nanebovzatia Panny Márie, známy ako Blumentál

Zdroj: dokostola.sk
Na mieste staršieho barokového kostola postavili trojloďový bazilikálny kostol s hranolovou vežou. Slávnostná vysviacka za asistencie kardinála primáša Uhorska Dr. Jána Šimora bola v roku 1888.

Zdroj: dokostola.sk
Kostol na Floriánskom námestí je pomenovaný podľa bývalej štvrte Bratislavy Kvetná dolina, ktorej názov je odvodený z nemeckého názvu Blumenthal.
Farský kostol Ducha Svätého v Devínskej Novej Vsi
Zdroj: dokostola.sk
Podľa literárnych údajov bol kostol postavený okolo r. 1580. Z hľadiska architektúry ho možno charakterizovať ako renesančný jednoloďový sakrálny objekt.
Zdroj: dokostola.sk
V interiéri sú valené lunetové klenby z hrebienkom. Na západnej strane je vstavaný chór z konca 19. storočia, zaklenutý pruskými klenbami. Kostol je vybudovaný z kameňa a má škridľou pokrytú strechu.
Chrám svätého Rastislava
Zdroj: wikipedia
Chrám svätého Rastislava v Bratislave je pravoslávny chrám. Nachádza sa na Tomášikovej ulici v mestskej časti Ružinov. Stavba je postavená v byzantskom architektonickom štýle s využitím niektorých moderných prvkov. Autorom projektu je Ing. arch. Milan Andráš. Ide o stavbu z monolitného oceľobetónu. Strecha je pokrytá medeným plechom.
Farský kostol sv. Alžbety, známy ako Modrý kostolík
Zdroj: dokostola.sk
Jednoloďový secesný kostol, bol postavený v rokoch 1909–1913 podľa projektu budapeštianskeho architekta Edmunda Lechnera. Je charakteristický predovšetkým svojou modrou omietkou a modro glazovanou strešnou krytinou. Pôvodne nebol kostol stavaný ako samostatný objekt. Tvoril súčasť vedľajšieho katolíckeho gymnázia a mal slúžiť ako kaplnka pre študentov.
Zdroj: dokostola.sk
Kostolík mal byť akýmsi symbolickým mauzóleom cisárovnej Alžbety (Sissi), manželky Františka Jozefa II. Lechner touto stavbou vytvoril nový maďarský architektonický štýl. Pôdorys kostola sa pridržiava tradičných slohov. Nová je však úprava omietky, ktorá výrazne pripomína orientálnu ornamentiku. Pre secesiu bola zdrojom príroda a návrat k remeselnej výrobe. Preto na kostolíku nájdeme opakujúce sa prírodné motívy listov a kvetov.
Farský kostol sv. Don Boscana Trnávke
Zdroj: dokostola.sk
Farský kostol sv. Don Bosca (Trnávka, saleziáni) je na Okružnej 13.
Zdroj: dokostola.sk
Farský kostol sv. Don Bosca (Trnávka, saleziáni).
Farský kostol sv. Filipa a Jakuba v Rači
Zdroj: dokostola.sk
Na území farnosti sa nachádzajú veľmi vzácne architektonické pamiatky. Najvýznamnejšou z nich je farský kostol (od r. 1963 národná kultúrna pamiatka), ktorý sa spomína už v r. 1306 a budova fary, ktorá je situovaná pri kostole. V priebehu storočí mal postupne viacero titulov (Všetkých svätých, sv. Leonard, Panna Mária). Od 1. mája 1844 je kostol zasvätený apoštolom sv. Filipovi a Jakubovi. V období reformácie patril evanjelikom až do roku 1629.
Zdroj: dokostola.sk
Fara v Rači sa môže pochváliť aj pôsobením významných osobností v úlohe správcov farnosti, ktorí svojím pôsobením významne prispeli ku kultúrnemu rozvoju farnosti. Bol to najmä slovenský rodoľub Alster Móric, František Víťazoslav Sasinek, Vojtech Rudroff a iní.
Kaplnka Božského Srdca Ježišovho v Prievoze
Zdroj: wikipedia
Kaplnka Božského Srdca Ježišovho je rímskokatolícka kaplnka, súčasť kaštieľa v Prievoze, mestskej časti Ružinov. Kaplnku zriadila v roku 1933 v priestoroch zimnej záhrady Kongregácia Dcér svätého Františka z Assisi, ktorá kúpila kaštieľ aj s časťou priľahlého areálu.
Nový evanjelický kostol
Zdroj: wikipedia
Nový evanjelický kostol na Legionárskej ulici v Bratislave je postavený vo funkcionalistickom slohu. V roku 1997 bol kostol zapísaný do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu a od roku 2002 je v kategórii národná kultúrna pamiatka Slovenskej republiky. Vznikol podľa projektov slovenského architekta Milana Michala Harminca.
Kostol svätého Kríža, Devín
Zdroj: wikipedia
Kostol svätého Kríža (Panny Márie) je pôvodne gotická, neskôr viackrát prestavovaná sakrálna stavba v bratislavskej mestskej časti Devín. Pôvodný jednoloďový kostol bez veže so štvorcovým presbytériom (pravdepodobne z polovice 13. storočia) stavitelia postupne rozšírili na gotické trojlodie. Z rokov 1672 - 1673 sa zachovali účty súvisiace s obnovou starobylého devínskeho kostola. Roku 1772 stavebne upravili vežu kostola a vybudovali hlavný vstupný a bočný portál.
Kaplnka svätej Rozálie
Zdroj: wikipedia
Kaplnka svätej Rozálie je národná kultúrna pamiatka, ktorá sa nachádza v bratislavskej mestskej časti Lamač na Rozálskej ulici. Kaplnka postavená v rokoch 1680 – 1682 a postaviť ju dalo mesto Bratislava ako pamiatku na veľkú morovú epidémiu, ktorá v rokoch 1678 – 1679 sužovala mesto.
Františkánsky kostol
Zdroj: wikipedia
Kostol Zvestovania Pána a kláštor menších bratov františkánov (ľudovo Františkánsky kostol) je pôvodne gotický, neskôr slohovo upravovaný súbor sakrálnych stavieb v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Kostol je historicky najstaršou, dodnes zachovanou sakrálnou stavbou v hlavnom meste.
Zdroj: wikipedia
Prvou zo stavieb v dnešnom komplexe bola budova kláštora. V roku 1209 pápež Inocent III. schválil regule nového cirkevného rádu - františkánov. Nasledovníci svätého Františka veľmi rýchlo rozširovali svoju pôsobnosť v mnohých krajinch vtedajšej Európy, Uhorsko nevynímajúc. Už onedlho po založení rehole sa jej príslušníci usadili v Trnave, Nitre, Košicich ako aj v Prešporku. S výstavbou kláštornej budovy v Bratisleve začali okolo roku 1320.