FOTO Chcete sa OKÚPAŤ aj v CHLADNOM počasí v TEPLEJ vode? Na TÝCHTO miestach je to GRÁTIS!
18. 3. 2023, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:55)

Zdroj: lenka Mišiaková, Insta
Na príchod leta a všetkého príjemného čo s ním súvisí si musíme ešte niekoľko mesiacov počkať. Milovníci prírodného kúpania sa však vynašli (nehovoríme o otužilcoch) a aj počas zimy sa kúpu a rovno v teplej termálnej vode. Navštívte s nami niekoľko zaujímavých miest u nás, kam sa chodia kúpať nielen turisti zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.
Skôr však než sa ponoríte do príjemnej vody uvedomte si aj to, že jazierka tohto typu a ich okolie sú iba minimálne udržiavané a kúpanie vo väčšine z nich je len na vlastnú zodpovednosť. Vzťahuje sa to nielen na úraz, ku ktorému tam môže dôjsť, ale aj nepríjemností zo znečistenej alebo dokonca kontaminovanej vody. Obľúbené miesta, na ktoré vás pozývame už preverili mnohí a zatiaľ sa nikto nesťažoval, že by mal nejaké zdravotné problémy, naopak mnohé neduhy termálne vody vyliečili.
Zdroj: Wikimedia Commons
V závere obce je upravená prírodná termálna vyvieračka, ktorú pre svoj tvar domáci pomenovali kaďa. Teplota výdatného prameňa je 20°C.
Liptovský Ján - kaďa
V závere obce je upravená prírodná termálna vyvieračka, ktorú pre svoj tvar domáci pomenovali kaďa. Voda, je mineralizovaná, hydrouhličitanovo-síranová, vápenato-horečnatá, hypotonická, silne uhličitá.Je bohatá na sírany, železo, vápnik a horčík. Plyny, ktoré voda obsahuje majú efekt perličkového kúpeľa a zahrejú organizmus aj v zime.Pomáha pri liečení mnohých ochorení: kožných, pohybového ústrojenstva, ženských pohlavných orgánov a reumatických chorôb.Teplota výdatného prameňa je 20°C.
Zdroj: facebook/Pablo pipiska
Voda z vrtu pri Chorvatskom Grobe voľne vyteká na povrch z hĺbke 971 - 1 23+ metrov a má teplotu až neuveriteľných 50°C.
Chorvátsky Grob
Vodu zo starého vrtu, ktorý bol robený kvôli naftovému prieskumu v rokoch 1973 - 1974 medzi obcami Chorvátsky Grob a Čierna Voda využívajú mnohí na kúpanie. Voda, ktorá voľne vyteká na povrch z hĺbke 971 - 1 23+ metrov má teplotu až neuveriteľných 50°C. Výhodou je, že hneď v tesnej blízkosti sa nachádza ďalší vrt, z ktorého z hĺbky 500 metrov vyteká chladnejšia voda o teplote 24°C. Jazierka okolo vrtov spája hadica, ktorou sa voda riedi na vhodnú teplotu.
Zdroj: Michal Lindner
Žena pri fontánke, ktorou uzavreli prieskumný vrt v jazierku Kalameny.
Kalameny
Mimoriadne obľúbeným miestom na celoročné kúpanie je jazierko o rozlohe 20×10 metrov pri obci Kalameny, neďaleko kúpeľov Lúčky, ktoré vzniklo pri umelom vrte z roku 2000 s hĺbkou 500 metrov.
Obľúbili si ho aj návštevníci zo zahraničia, keďže obec pekne upravila nielen jazierko, ale aj okolie. Nie je výnimkou vidieť tu väčší počet ľudí aj v zime, a to vďaka slabo mineralizovanej, sírano-hydrouhličitanovej, vápenato-horečnatej, vlažnej, hypotonickej vode so sírnym zápachom s teplotou 33°C.
Zdroj: Peter Cakovsky
Umelý prameň nájdete v žarnovickej mestskej časti Lukavica. Voda má blahodárne účinky na ochorenia kože a pohybového ústrojenstva.
Lukavica
Umelý prameň nájdete v žarnovickej mestskej časti. Termálna vápenato-horečnatá, hydrogénuhličitanová, siričitanová voda s teplotou 35°C vyteká z hĺbky 792 – 851 metrov z hydrogeologického vrtu Lukavica, ktorý navŕtali v roku 1980. Miesto sa teší veľkej obľube kúpajúcich najmä v zime. Voda má blahodárne účinky na ochorenia kože a pohybového ústrojenstva.
Zdroj: krasaslovenska.sk
Obec Vyšné Ružbachy je známa travertínovými krátermi rôznych veľkostí. Mimoriadne jeden z nich, ktorý je plnený termálnou vodou s vysokým obsahom vápnika z kúpeľného prameňa Izabela je obľúbený medzi miestnymi i návštevníkmi.
Vyšné Ružbachy
Obec Vyšné Ružbachy je známa travertínovými krátermi rôznych veľkostí. Mimoriadne jeden z nich, ktorý je plnený termálnou vodou s vysokým obsahom vápnika z kúpeľného prameňa Izabela je obľúbený medzi miestnymi i návštevníkmi. Voda v jazere - kráteri s hĺbkou troch metrov má teplotu asi 23 stupňov Celzia. Hoci tabuľka hlása, že je tu zákaz kúpania mnohí ho nerešpektujú.
Zdroj: https://i.ibb.co/PZzf5Cn/251435152.jpg zriedlo.sk
Fotografia Kúpeľného prameňa z 2. polovice 20. storočia.
Stankovany
Liptov je bohatý na minerálne pramene. Obec Stankovany po Bešeňovej má vo svojom okolí druhý najväčší počet prameňov v tejto oblasti. Príjemné jazierko, ktoré je obľúbeným miestom na kúpanie sa nachádza na rašelinisku. V jeho blízkosti sú tri vrty z roku 1975. Voda z nich je zakalená, a cítiť ju po sírovodíku.Je účinná pri liečbe kožných chorôb. Ako pitná kúra sa odporúča pri žalúdočných a črevných ochoreniach. V blízkosti Stankovian sa nachádza obec Rojkov, ktorá sa môže pochváliť travertínovou kopou s jazierkom s minerálnou liečivou vodou, ktorej účinky pocítia najmä ľudia s boľavými kĺbmi a kožnými chorobami.
Zdroj: Skyscrapercity.com
V roku 1990 bol v obci Liptovská Kokava realizovaný geotermálny vrt s hĺbkou zhruba 2 kilometre, ktorý potvrdil jeho výdatnosť.
Liptovská Kokava
V roku 1990 bol v obci realizovaný geotermálny vrt s hĺbkou zhruba 2 kilometre, ktorý potvrdil jeho výdatnosť. Voda dosahuje teplotu 43,5 stupňa Celzia. Ľudia si napriek zákazu miesto veľmi obľúbili a začali sem cestovať kvôli kúpaniu a liečivým účinkom vody na kĺby a kosti.