Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

V Gemerskej Polome testujú mastenec

Ťažba mastenca

Zdroj: TASR

Reklama
Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

Po trojročnej intenzívnej príprave a investíciách v sume vyše 16 miliónov eur začala spoločnosť VSK Mining v Gemerskej Polome v okrese Rožňava overovaciu ťažbu mastenca, považovaného za minerál 3. tisícročia. Baňa je v súčasnosti najvýznamnejšou stavbou v rezorte baníctva na Slovensku.

"Na mastencovej bani sme začali ťažbu formou testovania dobývacej metódy v apríli tohto roka," uviedol konateľ investorskej spoločnosti Ján Greňa. Ako spresnil, pred jej začiatkom bolo potrebné zhotoviť 4,2 kilometra dlhú otvárkovú štôlňu Elisabeth a vyraziť 320 metrov dlhý komín Werner. Zároveň sa v ložisku vykonala prvá etapa podrobného podzemného geologického prieskumu, ktorá má pokračovanie v teraz realizovanej druhej etape.

V súčasnosti, informoval ďalej Greňa, sa intenzívne pracuje na príprave úpravárenskej technológie tak, aby bola surovina v čo možno najväčšej miere spracovaná priamo na mieste. Zároveň sa optimalizuje produktová škála v závislosti od požiadaviek trhu a potenciálu ťaženého mastenca.

"Mastenec doteraz poskytnutý odberateľom slúži na overovanie jeho vlastností a správania sa v technologickom procese výroby. Minerál, ktorý sme získali počas prevej etapy prieskumu, možno zaradiť k najkvalitnejším. Dosahuje stupeň belosti nad 91 a vyznačuje sa aj vysokou čistotou. Vzhľadom na veľkosť slovenského trhu väčšina produktu pôjde na export," dodal konateľ.

V súčasnosti zamestnáva spoločnosť takmer 40 ľudí, po realizácii pripravovaného úpravárenského areálu to bude niekoľkonásobne viac, čo prispeje k zníženiu vysokej nezamestnanosti v regióne. Záujem o pracovné mieste je podľa Greňu už teraz veľký.

Ložisko mastenca v Gemerskej Polome objavili náhodou v roku 1985 pri hľadaní cínu. Jeho výhodou je aj dobrá strategická poloha v strede Európe. Tunajší mastenec sa vyznačuje vysokou čistotou, odborníci považujú gemerské ložisko za jedno z najvýznamnejších na svete. V súčasnosti je najväčším producentom v ťažbe mastenca Čína, významné ložiská sú aj USA, Brazílii a Indii, z európskych štátov výraznejšie prispieva k svetovej produkcii Fínsko.

Vzhľadom na široké priemyselné využitie mastenca, hlavne vo farmaceutickom, chemickom, kozmetickom a papierenskom priemysle, spotreba aj dopyt po tejto surovine na trhu neustále rastú. Obmedzenie dovozu mastenca do Európy z Číny vyvolalo na trhu nedostatok predovšetkým kvalitného mastenca. Tona nerastu sa pritom podľa kvality predáva za 199 až 398 eur, pričom jeho cena aj kvôli nedostatku na trhu naďalej rastie.

Vyberáme pre vás niečo PLUS