ZDRAVIE: Exotické choroby liečte doma
7. 8. 2007, 15:00

NAVŠTÍVILI ste exotickú krajinu a teraz sa bojíte, či ste sa niečím nenakazili? Odborníci odporúčajú zájsť za lekárom až doma a nehľadať preventívne vyšetrenie v cudzine.
Aj keď sa mnohí tešíme na dovolenku v tropických končinách sveta, väčšine aspoň raz v živote napadlo: Čo ak sa nakazím neznámou chorobou? Vedeli by ma slovenskí lekári vyliečiť?
V zahraničí lekára nehľadajte
Pokiaľ sa bojíte závažných infekčných chorôb v exotickej krajine a chcete sa dať pred návratom domov vyšetriť u tamojších lekárov – lebo majú so záhadnými ochoreniami podstatne väčšiu skúsenosť – radšej si to dvakrát premyslite. Viacerí naši odborníci vám odporučia, aby ste lekárov v exotickej krajine nehľadali. Aspoň nie na náklady zdravotnej poisťovne. Problém nie je len v tom, že poisťovňa vám uhradí zdravotnú starostlivosť iba pri náhlych ochoreniach, nie pri preventívnych vyšetreniach, pre ktoré sa sami rozhodnete. Odborník na exotické choroby, prodekan Slovenskej zdravotníckej univerzity Ivan Čižnár tvrdí, že by to ani nemalo zmysel. „Väčšina závažných exotických chorôb má inkubačnú dobu niekoľko dní až týždňov, dokonca mesiacov, takže vyšetrenia počas dovolenky by ich zrejme aj tak neodhalili.“ Medzi vírusové ochorenia s dlhšou inkubačnou dobou patria napríklad malária, brušný týfus či tuberkulóza. Navyše, vyšetrenia by vás v cudzine zdržali o niekoľko dní dlhšie, lebo na výsledky niektorých testov treba čakať. A musíte rátať aj s tým, že v rekreačných krajinách býva zdravotná starostlivosť na oveľa nižšej úrovni ako u nás.
Vyliečia vás aj na Slovensku
Ak sa u vás po príchode domov objavia akékoľvek problémy alebo sa len chcete pre istotu poradiť s odborníkom, môžete zavolať na Kliniku infektológie a geografickej medicíny na bratislavských Kramároch na číslo 02/5954 2925. „Pracujú tam dobrí odborníci, ktorí sú navyše v kontakte aj s kolegami zo zahraničia. Takže ak by si nevedeli s neznámou chorobou poradiť, majú sa na koho obrátiť,“ tvrdí Ivan Čižnár. Dodáva však, že máme dbať najmä na prevenciu, nepiť vodu z neznámeho zdroja a jesť len tepelne upravené potraviny. Ak sa chystáte do oblasti, kde sa môže vyskytnúť malária, treba preventívne užívať antimalariká. Užitočné môže byť aj očkovanie, napríklad proti hepatitíde, ktorá číha prakticky všade na svete.
![]() | MALARICKÝ KOMÁR: Chrániť sa môžete užívaním antimalarík. |
Malária
Vyskytuje sa: najmä v Afrike, Južnej Amerike, juhovýchodnej Ázii, v oblasti Oceánie.
Ako sa nakazíte: Po uštipnutí komárom anopheles. Jedinou ochranou je užívanie antimalarík.
Brušný týfus
Vyskytuje sa: v Ázii (najmä na indickom subkontinente), štátoch Afriky a Južnej Ameriky.
Ako sa nakazíte: Po vypití infikovanej vody a znečistenými potravinami. Pred cestou do krajín so zlou hygienou sa dajte zaočkovať.
Tuberkulóza
Vyskytuje sa: najmä v juhovýchodnej Ázii a v južnej Afrike
Ako sa nakazíte: Spúšťačmi ochorenia sú baktérie tuberkulózy, ktoré sa prenášajú kvapôčkovou infekciou. Stačí, aby sa vo vašej blízkosti vyskytol človek s TBC.