Reklama

Zdravá a bezpečná školská taška

Reklama

Aj vy v týchto dňoch riešite dilemu, akú tašku kúpiť svojmu školákovi? Hlavné odporúčanie od ortopédov pri kúpe aktovky znie: Neriaďte sa len módnymi hitmi, zohľadnite aj zdravotné hľadisko. Zabezpečíte tak zdravý telesný vývin dieťaťa a predídete rôznym chorobám. (NA FOTOGRAFII - REFLEXNÉ PÁSY: Nemali by chýbať ani na bočnej strane aktovky a popruhoch.)

„Zdravá školská taška patrí na chrbát. Ak si bude vaše dieťa od ranej mladosti nesymetricky zaťažovať chrbticu nosením aktovky v ruke alebo na pleci, hrozí vyosenie chrbtice, ľudovo povedané vybočenie chrbtice. To sa zároveň spája s asymetriou bokov, ramien a vyhrbením lopatiek,“ upozornil Emil Huraj, primár ortopedickej kliniky Detskej fakultnej nemocnice v hlavnom meste. „Školská aktovka by určite nemala siahať až po pás, nedajbože po zadok. Preto radšej kupujte kratšiu a širšiu tašku,“ odporučil ďalej.

Ako často meniť tašku

„Každé dieťa je iné, a preto nie je možné presne časovo určiť, kedy meniť tašku. Prvácku tašku môže niekto nosiť dlhšie. Ak však vaše dieťa rýchlo rastie, radšej si ju nechajte ako pamiatku a kúpte mu primeranú veľkosť,“ pokračoval ortopéd.
Pokiaľ ide o druhý stupeň základnej školy, aj tu lekári odporúčajú tašku na plecia. „Všetci vieme, že staršie deti chcú nosiť tašku cez plece. Viem, ako ťažko sa v určitom veku prekonáva vzdorovitosť dieťaťa. Argumentujte však tým, že dnes aj vysokoškoláci nosia svoje batohy na chrbte,“ pridal rodičovskú radu skúsený lekár.


Takto má vyzerať taška

Aktovka by mala byť spevnená v chrbtovej časti a kopírovať tvar chrbta dieťaťa.

Popruhy by mali b y ť skôr širšie ako užšie, fixované, aby sa nezarývali do prsných svalov, majú smerovať k okrajom pliec. Dnes už nájdete aktovky, ktoré majú vyslovene futrované popruhy.

Spodný okraj školskej tašky by mal siahať len po líniu trupu. Niektorí lekári si myslia, že by mal končiť už niekoľko centimetrov nad pásom.

Hmotnosť tašky má byť rozložená rovnomerne a nemala by presahovať 1/6 hmotnosti žiaka.


Ako ničí zdravie

Či má vaša ratolesť zlú aktovku, alebo tašku nosí nesprávne, zistíte tak, že sa začne sťažovať na bolesti chrbta, hlavy či krku. Dieťa je zároveň unavené a nevie sa dobre sústrediť napríklad na školské úlohy.
„Nesprávne nosenie tašky sa prejaví najskôr poruchami funkcie svalov chrbta. Neskôr vzniká chybné držanie tela, konkrétne guľatý chrbát, odstávajúce lopatky, vysadená panva, zvýšené driekové prehnutie,“ varuje ortopéd Pavol Čepík z Bratislavy.
V ťažších prípadoch môže vzniknúť až skolióza – chorobné zakrivenie chrbtice. Zlá taška môže zároveň prispieť k vzniku štrukturálnych a degeneratívnych zmien celého pohybového aparátu.


Ako znížiť hmotnosť tašky

Nielen výber školskej tašky je veľmi dôležitý. Je potrebné ju aj správne používať. Prinášame vám rady, ako na to.
Je dobré, ak si dieťa môže rozdeliť učebnice. Jedny má na doma, druhé sú stále v škole. Samozrejme, tu by sa vyžadovala spolupráca školy. Deťom treba vytvoriť podmienky na to, aby si mohli učebnice nechať v škole na uzamknutom mieste. Svojmu dieťaťu občas prekontrolujte aktovku, či sa tam nenachádzajú zbytočnosti. Deti rady nosia do školy pre kamarátov veci, ktoré priamo na vyučovanie nepotrebujú.

Ani prázdna nesmie veľa vážiť

Podľa našich noriem má byť hmotnosť prázdnych školských aktoviek pre 1. stupeň základných škôl maximálne 1 200 gramov. Pre 2. stupeň základných škôl norma určuje váhu maximálne 1 400 gramov. Tieto predpisy musia dodržiavať výrobcovia. U nás nemáme žiadny predpis, ktorý by vyslovene stanovoval maximálnu hmotnosť pre školské aktovky naplnené učebnicami. Je však vypracované odporúčanie lekárov podľa veku detí.

ODPORÚČANÁ MAXIMÁLNA VÁHA AKTOVKY:
žiaci 1. a 2. ročníka: 2,5 kg
žiaci 3. a 4. ročníka: 3,5 kg
žiaci 5. a 6. ročníka: 4,5 kg
žiaci 7. až 9. ročníka: 5 kg