Špeciálne sedadlo pre malé mestské vozidlá, aké vymysleli študenti, dnes na trhu nenájdete. Ľahko sa vysúva von z auta, pomáha tlmiť vibrácie a môže byť súčasťou bežne ponúkanej výbavy auta. Zatiaľ však nie je jasné, kedy sa toto zázračné sedadlo, v ktorom nebudete cítiť nerovnosti našich ciest, objaví aj v ponuke automobiliek.

Študenti sedadlo navrhli aj vyrobili

„Naším cieľom bolo vytvoriť „neviditeľný“ mechanizmus sedadla, ktorý by bol priamo ponúkaný ako možná výbava pri kúpe auta. Teda sedadlo bez potreby montovania, prepojené s elektronikou a nastaviteľné pre akéhokoľvek vodiča. Navyše, nechceli sme zostať len pri simuláciách, ale sedadlo sme aj reálne vyrobili. Museli sme totiž vyskúšať, či je každý detail naozaj vyrobiteľný, “ vysvetľuje autor prototypu Michael Paštéka zo Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Sedadlo a jeho autor na medzinárodnom strojárskom veľtrhu 2017.
Zdroj: STU

Ďalšia rana pre chorých Slovákov: 10 eur za toto? Veď je to zderstvo!

Najväčšou výzvou bolo vytvoriť výsuvný mechanizmus, ktorý dokáže sedadlo vysunúť von aj cez malé dvere mestského auta. Zároveň chceli študenti dosiahnuť nosnosť aspoň 150 kilogramov.

Bezpečnosť aj komfort

Autori mysleli aj na bezpečnosť a komfort vodiča. Sedadlo sa po zasunutí do auta a zatvorení dverí zamkne a zámky sa uvoľnia až po opätovnom otvorení dverí, aby sa sedadlo vysunulo von a vodič mohol vystúpiť. Komfort vodičov chcel vylepšiť ďalší výskum na fakulte v réžií doktoranda Richarda Hasa. Ten meral vibrácie, ktorým je vystavené telo vodiča pri jazde na rôznych povrchoch a skúmal, ktoré materiály môžu tieto vibrácie zmierniť.

„Vyrovná“ hrboľaté cesty

„Pri jazde po zlých cestách sa na vodiča prenášajú vibrácie, preto ste pri dlhšej ceste unavení. Vodiči nákladných áut prispôsobených na dlhé jazdy tieto problémy nemávajú, lebo nápravy, sedadlo aj kabína vodiča sú odpružené stlačeným vzduchom,“ vysvetľuje Richard Hasa. Skúmal, ako môžu vplyv vibrácií zmierniť rôzne materiály použité pri výrobe sedadla. Testoval osem typov. Príliš mäkké materiály zvyšovali pôsobenie vibrácii s nižšími frekvenciami, naopak, príliš tuhé materiály vibrácie netlmili a vodič na sedadle kmital.

Obavy sa naplnili: Vek do dôchodku sa opäť posúva! Pozrite sa, koľko mesiacov nám pridali!

Na základe tohto výskumu študenti navrhli sedadlo tak, aby sa doňho mohli vkladať rôzne materiály podľa toho, aké zdravotné obmedzenie trápi vodiča.

Ľudia dnes chcú byť samostatní a mobilní, a to aj seniori a ľudia so zdravotnými postihnutím. Naše sedadlo im v tom môže výrazne pomôcť“hovorí Michael Paštéka. Jeho slová potvrdzujú aj ocenenia, ktoré už sedadlo stihlo pozbierať. Vyhralo v súťaž o podporu Nadácie VW v kategórií komfort invalidov, odnieslo si aj cenu Združenia automobilového priemyslu SR za Najlepšiu diplomovku 2016 aj čestné uznanie za inovatívny čin roka 2016 na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Nitre.