Pyramídy v Gíze
24. 1. 2007, 14:00

VEDCOM sa dodnes nepodarilo celkom presne vysvetliť, ako v dávnych dobách egyptská civilizácia mohla postaviť také monumenty, akými sú pyramídy v Gíze.
Zo starovekých siedmich divov sveta sú egyptské pyramídy jediné, ktoré ešte stoja. Ostatné zničili požiare či zemetrasenia. Egypťania začali obrovské pohrebisko neďaleko Káhiry budovať v 25. storočí pred naším letopočtom. Inšpirovali sa dielom architekta Imhotepa, ktorý sto rokov predtým v Sakkare svojmu faraónovi Džosérovi vybudoval prevratnú hrobku. Dovtedy pochovávali faraónov v mastabách a Imhotepovi napadlo, že postaví hneď niekoľko týchto hrobiek nad sebou.
Stvoril tak vôbec prvú - stupňovitú pyramídu. V túžbe po nesmrteľnosti a večnosti si potom pyramídy stavali aj ďalší vládcovia Egypta. Najväčšia pyramída v Gíze, vysoká 139 metrov, patrí faraónovi Cheopsovi, o tri metre menšiu hrobku si nechal vybudovať Chefrén a do výšky 65,5 metra siaha Mykerinova pyramída. V blízkosti tejto trojice ešte stojí niekoľko malých satelitných pyramíd, do ktorých pochovávali kráľovné. Všetky hrobky stráži sfinga s tvárou človeka a telom leva.