Reklama

Občianska vojna na Srí Lanke sa končí, civilisti utekajú

Reklama

Tisíce ďalších civilistov utekali dnes pred bojmi na severe Srí Lanky, kde napriek výzvam na ich ochranu zvádzajú armáda a tamilskí povstalci zjavne konečnú fázu najdlhšej vojny v Ázii.

Počas troch dní, odkedy vojaci v pondelok prerazili masívnu bariéru vybudovanú Tigrami oslobodenia tamilského Ílamu (LTTE), armáda zaregistrovala odchod 81.420 civilistov zo zóny konfliktu do utečeneckých táborov. Množstvo civilistov v oblasti s rozlohou 17 kilometrov štvorcových, do ktorej armáda zahnala povstalcov po dobytí ich zvyšných bášt, bolo poslednou významnou obranou pre Tigre.

Skupiny pre ľudské práva obviňujú rebelov z toho, že mnohých ľudí držia v enkláve ako ľudské štíty, a vládu z nevyberavého ostreľovania regiónu. Obe strany obvinenia popierajú. Srílanská vláda odmietla povstalecké i zahraničné apely na prímerie s tým, že nemôže pripustiť, aby sa ozbrojená organizácia, ktorú vyše 30 krajín označuje za teroristickú, opätovne vyzbrojila ako to urobila počas prímerí v minulosti.

Do dnešného dopoludnia vládne jednotky dobyli asi tretinu zo zvyšného povstalcami kontrolovaného územia, ktoré bolo do tohto týždňa vyhlásené za zónu bez bojov. Armáda obsadila centrálnu časť jeho pobrežia a rozdelila rebelov na poslednom bojisku vyše štvrťstoročnej vojny na dve skupiny. Podľa hovorcu armády utieklo z oblastí kontrolovaných LTTE od začiatku roka okolo 153.000 civilistov.

Ich hromadný odchod potvrdila aj OSN. "Je ich vyše 60.000 a ich počet sa zvyšuje. Počuli sme rôzne správy o tom, že odchádza až 110.000 ľudí," povedal hovorca svetovej organizácie v Kolombe. Upozornil, že ide o predbežné a nepotvrdené čísla. Do utečeneckých centier mimo frontu zatiaľ prišlo len 7500 civilistov, zvyšní sú na ceste.

OSN odhaduje, že za uplynulé tri mesiace prišlo o život viac než 4500 civilistov. Povstalci tvrdia, že vyše 1000 civilistov zahynulo pri pondelkovej ofenzíve, čo armáda poprela. Nezávislé správy z vojnovej zóny nie je možné získať vzhľadom na zákaz vstupu novinárov. Viaceré krajiny a organizácie vyjadrili vážne znepokojenie nad osudom zvyšných civilistov uviaznutých v oblasti bojov. Obávajú sa, že vláda môže každú chvíľu nariadiť definitívnu úplnú ofenzívu.

Podľa Červeného kríža by sa civilisti v takomto prípade ocitli v "katastrofálnej" situácii. V utorok vypršalo 24-hodinové ultimátum, ktoré dala vláda povstalcom na kapituláciu. Predstaviteľ LTTE neskôr vyhlásil, že jeho organizácia sa nikdy nevzdá boja za vytvorenie samostatného štátu pre tamilskú menšinu. Konflikt, vznikajúci od začiatku 70. rokov, prepukol do občianskej vojny v roku 1983. Odvtedy pri ňom podľa odhadov zahynulo 70.000 ľudí.