Ľudia sú príčinou miznutia fauny a flóry
3. 10. 2008, 18:20 (aktualizované: 11. 7. 2024, 0:31)

Ľudské aktivity zapríčinili prvé veľké miznutie fauny a flóry po 65 miliónoch rokov, tvrdia vedci. Zvieratá a rastliny vymierajú nebývalým tempom, odborníci hovoria o tsunami masového vymierania. Ľudstvo je podľa nich priamo zodpovedné za miznutie mnohých druhov, pretože má na svedomí ničenie prirodzeného prostredia živočíchov a rastlín, znečisťovanie, lov a pytliactvo a globálne otepľovanie.
Od 5. do 14. októbra, viac ako 8-tisíc vyslancov, predstaviteľov OSN a mimovládnych organizácií, vedcov a obchodníkov bude v španielskej Barcelone diskutovať o tom, ako zvrátiť situáciu a nasmerovať ľudstvo na cestu udržateľného rozvoja.
Svetový kongres ochrany prírody (World Conservation Congress), ktorý sa koná každé štyri roky, v pondelok 6. októbra zverejní "Červený zoznam", globálny štandard na kontrolu ochrany prírody. Bude obsahovať dosiaľ najvyčerpávajúcejší súpis viac ako 5000 známych druhov cicavcov. Nová "biblia biodiverzity" je dielom 1700 expertov.
Kruté čítanie
Autori tvrdia, že to bude kruté čítanie. Minuloročné vydanie upozornilo, že viac ako tretine zo 41-tisíc druhov, ktoré vedci sledovali, hrozí, že vymrú. Nebezpečenstvu vyhynutia čelí štvrtina cicavcov, 70 percent rastlín, osmina vtákov a jeden z troch obojživelníkov. Zvlášť zraniteľní sú naši najbližší príbuzní, primáti. Veda doteraz identifikovala vyše 1,9 milióna druhov. S mikróbmi je to pravdepodobne len desatina všetkých foriem života na našej planéte.
Musíme zabrániť vymieraniu
"Biodiverzita mizne zrýchľujúcim sa tempom a my musíme rýchlo konať, aby sme to spomalili a aby sme zabránili kríze z vymierania," povedala Julia Marton-Lefevre, riaditeľka Svetovej únie ochrany prírody (Union for Conservation of Nature, IUCN). IUCN s pomocou 11-tisíc vedcov, ktorí sa zúčastnili dobrovoľne, a približne tisíc platených zamestnancov, vykonalo v celom svete tisícky čiastkových projektov, aby monitorovali a pomáhali riadiť životné prostredie.
Ide o masové vymieranie
"Žiadny druh nie je nadbytočný - každý je produktom milión rokov trvajúcej evolúcie a hrá úlohu v ekosystéme," vyjadrila sa Wendy Foden, vedúca programu IUCN o klimatických zmenách a druhoch. Odborník na cicavce zo Svetovej únie ochrany prírody Michael Hoffman povedal, že "to, čoho sme svedkami, je masové vymieranie", šieste najväčšie za 450 miliónov rokov. Súčasná rýchlosť miznutia fauny a flóry je asi tisíckrát väčšia než tempo prirodzeného úhynu.
Nakoniec ľudstvo zaplatí
Hoffman upozornil, že na človeka to bude mať ďalekosiahle následky. Cicavce hrajú kritickú rolu v regenerácii lesov a saván tým, že rozširujú semená rastlín. Lesy pomáhajú znižovať vplyv globálneho otepľovania. Morské koralové útesy, ktoré vymierajú v dôsledku znečistenia a zvyšovania kyslosti vody, poskytujú potravu tisícom druhov rýb. Od nich závisí živobytie stoviek miliónov ľudí. "Ak nemáte žiadne koralové útesy, nemáte žiadne ryby," vyhlásil Hoffman. Niektoré druhy rastlín sú základom pre lieky, iné slúžia ako tlmič prírodných katastrof. Vedci sa domnievajú, že tsunami v roku 2004 a tohtoročný tajfún v Barme by zabili menej ľudí, ak by v minulosti neodstránili obrovské mangrovníkové stromy rastúce na pobreží. "Zachovať biodiverzitu by mala byť morálna povinnosť, ak nie pre nás, tak pre budúce generácie," myslí si Hoffman.