Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

HOKEJ: Filcovi Švédi odriekli jeho obľúbenú generálku na MS, hráči NHL sú mimo

Reklama

Generálka na MS slovenským hokejistom vo Švédsku odpadla, lebo domáci zápas odriekli. Aj tak však šéftrénerovi Jánovi Filcovi zostáva poltucet prípravných duelov, pričom vlani to boli len dva.

Šampionát sa začína 24. apríla a Slováci v ten deň nastúpia v zürišskej mestskej časti Kloten v A-skupine proti Maďarsku. Švédi štartujú o deň neskôr v C-skupine s Rakúšanmi (Bern). "Švédi nám pôvodne dohodnutý zápas nakoniec nepotvrdili. Nie je tam žiadna šanca, pretože v deň, keď sa mal konať zápas, im niekto naplánoval odchod a odlet na šampionát. Oni priznávajú, že nám to prisľúbili, že sme na tom boli dohodnutí, ale majú to urobené inak," vysvetlil Filc.

Práve za jeho prvej éry sa solídne rozbehla séria generálok na ľadoch Tre Kronor. V roku 2000 jeho tím vo Västerase remizoval 2:2, or oko neskôr v Gävle prehral 3:4. V ďalších sezónach to boli záverečné prípravy v roku 2003 v Göteborgu (2:3), v Trenčíne 2005 (0:3) a k tomu aj generálka na ZOH 2006 v Sundsvalle (0:4). Paradoxne Slováci by mali v prípade plánovaného duelu 22. apríla väčší logistický stres, lebo na druhý deň by leteli do Švajčiarska a ďalší by hrali. V spomínaných rokoch vždy šampionát začínali v sobotu a k dispozícii tak mali jeden celý deň na aklimatizáciu, teda ako teraz Švédi. Filc by však radšej bral takúto "rýchlovku", lebo vo Švédsku počítal s nasadením hráčov z NHL. Takto posledný prípravný (dvoj)zápas vychádza už na 16. a 17. apríla v Lotyšsku.

Keďže základná časť NHL sa končí až 12. apríla, slovenskí hráči, ktorým sa sezóna skončí, pripadnú do úvahy priamo na šampionát. V zámorí musia absolvovať mítingy klubov a súkromné záležitosti a zrejme nebude mať zmysel naháňať ich letecky priamo do Lotyšska na poslednú chvíľu. Ešte predtým tvoriaci sa tím preveria v dvojzápase Česi, 3. apríla v Skalici a o deň neskôr v Trenčíne. V rovnakých mestách sú na programe aj dva prípravné zápasy s Nórmi (9. a 10. apríla). "Prvýkrát sa stretneme 31. marca pred dvojstretnutím s Čechmi. Potom sa mužstvo doplní o ďalších hráčov, ktorí vypadnú z európskych líg a budeme sa pripravovať na zápasy s Nórskom. Po Veľkej noci odchádzame na ďalšie dva zápasy s Lotyšmi," priblížil program Filc.

Program prípravy slovenskej reprezentácie pred MS 2009: 3. apríla o 17.00: SR - Česko (Skalica) 4. apríla o 17.00: SR - Česko (Trenčín) 9. apríla o 17.00: SR - Nórsko (Skalica) 10. apríla o 17.00: SR - Nórsko (Trenčín) 16. a 17. apríla: Lotyšsko - SR

Vyberáme pre vás niečo PLUS