Finančná kríza sa javí už i v slovenskom hospodárstve
8. 12. 2008, 14:59 (aktualizované: 10. 7. 2024, 23:21)
Dopady finančnej krízy sa už začínajú viditeľne prejavovať aj v slovenskom hospodárstve. Októbrová priemyselná produkcia totiž výrazne zaostala za vyše 4-percentným očakávaným rastom, keď podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka stagnovala. A údaje mohli byť aj horšie, nebyť zatiaľ stále vysoko rastúcej výroby LCD televízorov.
"Medziročné poklesy je vidieť takmer u všetkých pilierov slovenského hospodárstva. Zatiaľ s výnimkou elektrotechnického priemyslu, ktorý zrejme ťaží z predvianočnej sezóny. Výroba elektrických a optických zariadení zaznamenala v októbri rast o 21,2 %. Otázka je dokedy si udrží takéto skvelé výsledky," konštatuje analytik ČSOB Marek Gábriš.
Klesajúci dopyt u hlavných obchodných partnerov Slovenska sa pritom prejavil už aj v pilieri slovenskej ekonomiky, a to v automobilovom priemysle, ktorého produkcia sa v októbri medziročne prepadla až o takmer 13 %. "Po tom, čo minulý rok, ale aj začiatkom tohto roka, rástla výroba dopravných prostriedkov vysokými dvojcifernými tempami, ide v októbri o neprehliadnuteľný pokles. Dôvod, prečo je tomu tak, vidíme v poklese globálneho dopytu po autách, ktoré sa vyrábajú aj na Slovensku," myslí si analytička Poštovej banky Eva Sárazová.
Automobilový priemysel, ktorý je dôležitým ťahúňom nášho exportu, je na Slovensku totiž podľa nej veľmi citlivý na nákupné nálady Francúzov a Nemcov. "Ak teda tieto ekonomiky spomaľujú, prípadne sa dostávajú do recesie, tak obmedzujú svoju spotrebu a teda aj dopyt po niektorých výrobkoch a službách, najmä tých luxusnejších alebo tých, ktorých kúpa momentálne nie je až taká nevyhnutná. No a medzi takéto tovary patria určite aj automobily," dodala Sárazová.
Spomaleniu sa však nevyhli ani ostatné kľúčové sektory slovenského hospodárstva. Medziročne o 2,9 % totiž klesla aj výroba strojov a o 3,9 % výroba kovov. A ani vyhliadky na ďalšie mesiace nie sú príliš ružové. "Posledný vývoj, ako aj oslabená dôvera v priemysle naznačuje, že aj v posledných dvoch mesiacoch tohto roka nevykáže zrejme priemyselná výroba žiadne silné rasty. Skôr naopak, predpokladáme, že v novembri priemyselná výroba klesla medziročne o 1 %, pričom v decembri zaznamená, v tom lepšom prípade, podobne ako v októbri medziročnú stagnáciu," uvádza analytik VÚB banky Martin Lenko. Navyše možno očakávať, že klesajúca výrobná aktivita sa postupne preleje aj do ďalších ekonomických ukazovateľov.
"Do posledného štvrťroka zjavne nevstupujeme s optimistickými číslami. Spomalenie ekonomiky eurozóny sa teda už úplne viditeľne prejavuje aj na našich výsledkoch. Spomalenie výkonnosti priemyslu bude mať celkom iste negatívne dopady na exportnú výkonnosť kvôli ich silnej previazanosti," tvrdí Marek Gábriš z ČSOB. Zhoršenie tak možno podľa neho v nasledujúcich mesiacoch očakávať aj v obchodnej bilancii a do ďalších štvrťrokov sa zvyšuje aj riziko, že ekonomika môže spomaľovať rýchlejšie, ako sa zatiaľ očakávalo.