EÚ: Ministri financií sa dohodli na výnimkách pre znížené sadzby DPH
10. 3. 2009, 19:20
Ministri financií členských krajín Európskej únie sa dnes v Bruseli po zdĺhavých rokovaniach dohodli na trvalých výnimkách pre nižšie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na niektoré služby. Uviedol to veľvyslanec SR pri EÚ Maroš Šefčovič.
Do zoznamu umožňujúceho nižšie sadzby DPH a obsahujúceho tzv. služby náročné na ľudskú prácu, akými sú pomoc v domácnosti, čistenie okien, opravy bicyklov a šatstva, kadernícke služby či starostlivosť o choré alebo staré osoby, sa presunuli aj reštauračné služby, knihy a renovácia súkromných domov s výnimkou stavebných materiálov.
Ďalšie extra výnimky si presadili tri krajiny: Portugalsko na mýtne na mostoch pri Lisabone, Cyprus na plynové bomby LPG a Malta na potraviny a farmaceutiká.
Terajší systém sadzieb DPH je v EÚ značne rozmanitý a veľmi zložitý, hoci základné pravidlá sú jasné - na tovar a služby podliehajúce DPH sa uplatňuje minimálne 15-% sadzba tejto dane. Členské krajiny síce môžu uplatňovať zredukované sadzby nie nižšie než 5 % na tovar a služby stanovené v dohodnutom zozname, no tieto pravidlá komplikuje množstvo výnimiek povolených dočasne alebo len niektorým štátom na základe prístupových zmlúv či počas rokovaní o zavedení smernice o sadzbách DPH z roku 1992. Napríklad v 11 krajinách sa mohla doteraz uplatňovať znížená sadzba DPH na reštauračné služby, zatiaľ čo v ostatných 16 to nie je možné. Komisár pre daňové otázky László Kovács dnes zdôraznil, že to nie je spravodlivé.
Dohoda bola potrebná, pretože platnosť ustanovení o službách náročných na ľudskú prácu a ďalších výnimiek vyprší koncom budúceho roka. Ak by sa k dohode nepodarilo dospieť, znamenalo by to povinnosť vrátiť sa v daných sektoroch na vyššiu sadzbu, čo by podľa Kovácsa viedlo k zániku mnohých malých podnikov a strate pracovných miest. Český minister financií Miroslav Kalousek, ktorý zasadnutie ECOFIN-u viedol, označil výsledok dnešných rokovaní za dôkaz flexibility a schopnosti EÚ nájsť dohodu aj v takých citlivých a zložitých otázkach, akou je DPH, kde sa tvrdo presadzujú národné záujmy.
Kalousek súčasne priznal, že pretrvávajúca hospodárska kríza dosiahnutie dohody urýchlila. Podľa neho by sa tak stalo aj v prípade, ak by EÚ nečelila kríze, avšak rokovania by trvali ďalšie mesiace. Ministri sa zhodli na tom, že znížené sadzby DPH môžu mať pozitívne i negatívne dôsledky v závislosti od okolností, takže záleží na každej členskej krajine, či túto možnosť výnimiek využije. Podľa slovenského veľvyslanca dosiahnutie dohody znamená, že sa zavedie systém rovnakého zaobchádzania so všetkými krajinami, pretože rozličné výnimky tento systém komplikovali a robili ho neprehľadným.
Na druhej strane však mala SR pochopenie pre krajiny, ktoré si z rozličných špecifických dôvodov chceli určité výnimky uplatňovať. "Náš pohľad na znižovanie sadzby DPH závisí od toho, v akej kondícii sa bude nachádzať štátny rozpočet, ako bude vyhodnotené, či by znižovanie DPH pre niektoré sektory zvýšilo zamestnanosť alebo konkurencieschopnosť. Avšak je dôležité podotknúť, že tie oblasti boli vyberané tak starostlivo práve kvôli tomu, že ide o lokálne poskytované služby, ktoré by nemali nejakým spôsobom komplikovať situáciu na vnútornom trhu medzi viacerými členskými krajinami," objasnil slovenský postoj Šefčovič.