Reklama

Na čo myslieť pri výbere kvalitnej detskej postele

Ilustračné foto.

Zdroj: SITA

Reklama

PR článok

Oddych je pre správny vývin a rast dieťaťa veľmi dôležitý. Kvalitná posteľ by preto mala byť neoddeliteľnou súčasťou každej detskej izby. Prispôsobiť ju veku vašej ratolesti je dobrým nápadom, no je tomu tak aj v prípade financií?

Presun dieťaťa z postieľky do postele je individuálnou záležitosťou. Spravidla spadá do obdobia medzi 1,5 až 3 rokov jeho veku. Niektorí uprednostňujú kúpu detskej postieľky, ktorá sa dá v tomto veku prispôsobiť na pohodlné lôžko odstránením jej jednotlivých komponentov.

Tak či onak nastane čas, kedy sa kúpe plnohodnotnej postele pre najmenších nevyhnete. Ako vybrať tú správnu, aby nebola nutná opakovaná investícia? Detské postele v podobe autíčok či princeznovských zámkov sú očarujúce, no predstavujú iba krátkodobé riešenie.

Rastúce detské postele

Pri rozhodovaní sa o kúpe tej najideálnejšej detskej postele máte v podstate na výber z dvoch základných rozmerov. Prvým je veľkosť klasického lôžka pre dospelých, tým druhým je dĺžka konštrukcie pohybujúca sa cca 140 cm a viac.

Ak bojujete s nedostatkom priestoru, druhá možnosť vám pravdepodobne príde sympatickejšia. Pravdou však zostáva, že kúpou kvalitnej postele pre dospelých ušetríte čas aj peniaze, ktoré by ste museli opakovane „vyhadzovať“ po každý raz, keď dieťa vyrastie.

V tejto súvislosti sa môžete stretnúť ešte s jedným typom detských postelí. Tzv. rastúce detské postele šetria miesto a zároveň ho vytvárajú. Aj keď je šírka lôžka fixne daná, dĺžka je variabilná a prispôsobuje sa výške dieťaťa. Starostlivo si odsledujte stabilitu konštrukcie, ktorá by ani v prípade opakovanej manipulácie nemala zmeniť vlastnosti kvality.

Detské postele so zábranou

Výhodou mnohých detských postelí je zábrana alebo tzv. bočnica, ktorá najmä tých najmenších chráni pre prípadným pádom. Umiestnená je pozdĺž bočnej strany postele, no často siaha iba do jej polovice či štvrtiny.

S pribúdajúcim vekom môžete zábranu (väčšinou) demontovať. Ponúka sa aj iné riešenie bezpečného spánku. Bočnicu si zakúpite osobitne a pripevníte ju na už vopred pripravené lôžko v detskej izbe. Ak vám neprekáža nie príliš dokonalé zladenie, nebude v tom žiadny problém.

Detské postele s úložným priestorom

Aj vy ste si všimli, že úložných priestorov nie je nikdy dosť? Najmä, ak sa jedná o malé byty. Našťastie existujú rôzne alternatívy odkladania vecí. Do tejto kategórie spadá aj posteľ, ktorá umožňuje vďaka zásuvkám pod matracom šikovne skryť hračky, posteľnú bielizeň či knihy a potreby do školy.

Toto miesto sa však dá využiť aj iným spôsobom, a to nahradením ďalšieho lôžka. Detské postele s prístelkou v konštrukcii ukrývajú prídavný matrac, ktorý môžete využiť napríklad pri uspávaní alebo pre kamarátov vašich ratolestí. Manipulácia je pritom naozaj jednoduchá.

Zdroj: SITA

Biela posteľ s úložnými priestormi alebo prístelkou

Detské poschodové postele

Sú najmä otázkou malých bytov a menších detských izieb, ktoré často zdieľajú aj niekoľkí súrodenci. Poschodové postele pre deti majú hlavnú výhodu v tom, že úžitková plocha podlahy zaberá rovnaký priestor ako v prípade klasického lôžka, no poskytuje miesto pre minimálne dve deti.

Podobným riešením sú tiež tzv. vyvýšené detské postele. Síce ponúknu iba jedno lôžko, no keďže sa nachádza pomerne vysoko nad zemou, zároveň vytvoria zónu určenú na hranie či písanie domácich úloh. Alternatívou môžu byť aj ďalšie úložné priestory, ktoré zastúpia funkciu šatníkovej skrine.

Lacné detské postele ? Nepodceňujte materiál!

Medzi hlavné kritériá výberu patrí nepochybne kvalita použitého materiálu. Vedie, samozrejme, drevo. Detské postele z masívu sú overenou klasikou, ktorá však môže disponovať aj moderným a atraktívnym vzhľadom. Prispôsobenie sa zariadeniu izby v ktoromkoľvek štýlovom prevedení je plusom.

Aj imitácie dreva sa najmä v posledných rokoch dostali do popredia. Ponúknu ich napríklad detské postele z LTD alebo MDF dosiek, ktoré síce dizajnovo zaujmú, no kvalitovo nie vždy potešia. Obľúbenosť si však stále držia vďaka ich pomerne nízkej cene.

U lamina (LTD dosiek) môžu byť dokonca problémy s odparovaním lepidiel, ktoré sa používajú na lepšie držanie spojov. Výhodou je jednoduchá údržba, ktorá naopak chýba celočalúneným posteliam. Tie navyše často bojujú s dostatočným odvetrávaním.

Zdroj: SITA

Detská posteľ z masívu je zárukou kvality

Detské postele pre dievčatá a pre chlapcov

70 x 140 cm a 70 x 160 cm – najbežnejšie rozmery typické pre detské postele. V predškolskom veku úplne postačujúce a vďaka skromnejšej veľkosti vytvárajúce ďalší priestor na hranie. Menšie lôžko však nemusí predstavovať jednoduchosť. Netradičné a často extravagantné detské postele nie sú žiadnou výnimkou. Detská fantázia má nekonečné hranice. Aj keď je nadčasové zariadenie detskej izby z hľadiska financií dostupnejšie, mnohí stále uprednostňujú vytvorenie malého kráľovstva. Postele tak môžu byť stelesnením rozprávkových motívov či dopravných prostriedkov, ktoré určite detské oči potešia.

PR článok