Do Európy sa valia davy detských migrantov, ich počet stále rastie: Sú to naozaj deti?
15. 1. 2017, 8:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 13:17)

Zdroj: Profimedia
Počet detí, ktoré prekonali cestu cez Stredozemné more do Talianska bez sprievodu rodinných príslušníkov, sa vlani viac než zdvojnásobil. Informoval o tom Detský fond OSN. Vznikajú však obavy či ide naozaj len o deti.
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia
Galéria k článku
Osamelých detských migrantov podľa Detského fondu OSN (UNICEF) vlani do Európy prišlo okolo 25.800. Vyše 90 % všetkých neplnoletých osôb, ktoré zaevidovali po príchode do Talianska, tvoria deti cestujúce samotné, alebo sa od rodičov oddelili počas cesty.
„Tieto údaje naznačujú znepokojujúci trend narastajúceho počtu mimoriadne zraniteľných detí riskujúcich svoje životy, aby sa dostali do Európy," vyhlásil koordinátor UNICEF-u pre krízové situácie Lucio Melandri.
Väčšina z týchto osamelých detí pochádza z afrických štátov Eritrea, Egypt, Gambia a Nigéria. Prevažne ide o dospievajúcich chlapcov medzi 15 a 17 rokom veku. Pre dievčatá je takáto cesta mimoriadne riziková. Hrozí im totiž, že ich budú v Líbyi nútiť k prostitúcii, aby mohli zaplatiť za cestu pašerákom ľudí. Príčiny detskej migrácie by mali podľa UNICEF-u riešiť vlády európskych štátov a mali by tiež zlepšiť ich ochranu.
Koncom októbra minulého roka však priniesol denník Daily Mail informáciu, že po zrušení utečeneckého tábora vo francúzskom Calais boli medzi údajnými detskými migrantmi, ktorí prišli do Veľkej Británie muži vo veku 38 až 40 rokov. Tamojšie úrady pri zisťovaní totožnosti utečencov z Calais zistili, že dve tretiny „detí“ boli dospelí muži. Ich identitu totiž nebolo možné dostatočne overiť.