Univerzita Komenského je jedinečnou na Slovensku: POZRITE SA, v akom rebríčku sa umiestnila!
9. 4. 2018, 20:59 (aktualizované: 10. 7. 2024, 12:14)

Zdroj: MICHAL SMRCOK
Univerzita Komenského v Bratislave (UK) sa opakovane umiestnila medzi päťstovkou najlepších univerzít sveta. V rebríčku Round University Ranking (RUR), kde je opäť jediným reprezentantom zo Slovenska, obsadila tento rok dokonca 391. miesto. Polepšila si tak o 42 miest (v roku 2017 – 433. pozícia).
Zdroj: MICHAL SMRCOK
Zdroj: TASR
Zdroj: Marián Kunc, Peter Jesnenský
Galéria k článku
Rebríček, ktorý disponuje dátami od roku 2010, hodnotí 20 indikátorov v 4 základných oblastiach: vzdelávanie (40% váha), výskum (40% váha), medzinárodná diverzita (10%) a finančná udržateľnosť (10%). Za doterajších 9 rokov ranking hodnotil viac než 1000 najlepších svetových univerzít z 84 krajín sveta.
Univerzita Komenského v Bratislave, ktorá sa v tomto roku nachádza na 391. mieste, čím sa umiestnila aj pred Univerzitou Palackého v Olomouci (482. miesto) a Masarykovou univerzitou v Brne (526. miesto), dosiahla tradične najvyššie „skóre“ v oblasti vzdelávania (218. miesto). Denník Plus JEDEN DEŇ o tom informovalo Oddelenie vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského.
Prvé miesto v rankingu RUR obsadila Harvard University, na druhej pozícii je University of Chicago a na treťom mieste California Institute of Technology (Caltech). Päticu najlepších svetových univerzít v tomto rebríčku uzatvárajú Imperial College London (4. miesto) a Stanford University (5. miesto).
Rebríček RUR je jedným z viacerých svetových rankingov, ktoré hodnotia výskumné univerzity. V rebríčku U.S. News & World Report 2018, ktorý bol zverejnený koncom minulého roka, sa Univerzita Komenského v Bratislave umiestnila na 511. mieste, najlepšie zo slovenských univerzít. Za ňou sa umiestnili Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach na 894. mieste a Slovenská technická univerzita v Bratislave na 1065. mieste.
„Hodnotiace rebríčky sú pre nás len jedným z viacerých systémov spätnej väzby, ktoré nám pomáhajú zorientovať sa v medzinárodnom priestore a vidieť svoje miesto v mimoriadne náročnom konkurenčnom prostredí. Sú pre nás aj výzvou a motiváciou do budúcnosti," uviedol rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD.