Reklama

Toto je MEGAPRÚSER! Analytici nenechali na študentovi, ktorý organizuje pochody nitku suchú

Analytici sa jasne zhodli, že neznalosť mladého študenta pochodom rozhodne neprospela, práve naopak.

Zdroj: FACEBOOK/DAVID STRAKA

Reklama

Megaškandál, principiálny problém či manipulácia verejnej mienky? Denník Plus JEDEN DEŇ priniesol rozhovor s jedným z organizátorov protikorupčných pochodov, mladým gymnazistom Dávidom Strakom. Napriek tomu, že mladík požaduje prešetrenie káuz Bašternák či Gorila, robilo mu veľké problémy vysvetliť, o čo vlastne ide v týchto kauzách. Odborníci neskrývajú zhrozenie.

Na jar tohto roka mladí ľudia vystúpili na tribúny a žiadali vyšetrenie káuz Gorila a Bašternák či odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara. Ten ich pozval k sebe na prezídium, aby im boj s korupciou na Slovensku vysvetlil. Stretnutie však odmietli. Keď sa ich denník Plus JEDEN DEŇ pýtal na dôvod, odpoveď osemnásťročného Dávida Straku bola, že chcú, aby diskusia s Gašparom bola verejná.

Anketa

Je podľa vás Dávid Straka kompetentný organizovať protikorupčné pochody?

áno 19% nie 81%Celkový počet hlasujúcich: 859

Študent priznal, že nemal problém ísť na prezídium, že to nie je dobrý nápad, ho však presvedčili iní. „Ťažko sa mi to argumentuje, keď to nie je z mojej hlavy,“ povedal vtedy. Potom, ako bol článok uverejnený, redakcii Plus JEDEN DEŇ sa ozval nespokojný Straka a trval na tom, že protikorupčné pochody sú z jeho hlavy. Rozhovor, ktorý nasledoval, priniesol však aj šokujúce odpovede.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Dávid Straka o kauze Gorila

    Zaujímalo nás, o čom je kauza Gorila. „To mám vám akože vysvetliť?“ nechápavo sa opýtal Straka. „Skôr viem napríklad o Bašternákovi a tak. Gorila bola predsa len dávnejšie,“ snažil sa zahrať situáciu do autu. Keď dostal druhú šancu vysvetliť kauzu Gorila, bolo to ešte horšie. „My sme proste vedeli, že kauzy sú niečo také nemorálne. A nemáme úplne dostupné informácie k tomu, o čom je tá kauza,“ habkal Straka.

    Z biedy ho nevytrhla ani otázka o kauze Bašternák. „Kde by som začal,“ zasekol sa hneď v úvode. „Pre mňa to je človek, ktorý sa proste do toho celého namotal. Jednoducho poslala jeho firma peniaze pánovi Kaliňákovi a je podozrivý z daňových únikov,“ mudroval Straka. Rozhovor v Plus JEDEN DEŇ tak okamžite rozpútal celospoločenskú diskusiu o kompetentnosti študentov stáť na čele protikorupčných pochodov. Odborníci na to majú jasný názor!

    Eduard Chmelár

    „Je to megaprúser. Dá sa pochopiť a ospravedlniť, že nemajú znalosti o kauze Gorila, lebo mali v tom čase približne 11 rokov, ale dnes majú závažné politické požiadavky, lebo nebudeme sa tváriť, že odstúpenie ministra je niečo iné ako politická požiadavka, a oni ich nevedia zdôvodniť. To je proste v tom lepšom prípade amatérstvo. V tom horšom to vzbudzuje pochybnosti, kto to tam naozaj všetko riadi. Ak to nevedia zdôvodniť, tak jednoducho vzbudzujú podozrenie, že sú nástrojom niekoho iného. Toto je niečo, čo celú akciu poškodzuje. Korupcia je systémový problém a neviem, či ho do takejto miery študenti chápu, a z toho rozhovoru vyplýva, že tento mladý muž nemá absolútne potuchy, čo je to za problém. Ak riešite takéto veci ako Hurvínek válku, tak im viac poškodíte, pretože ak zničíte nádej medzi ľuďmi, tak to vedie k frustrácii, prípadne aj k extrémizmu. Čiže v tejto chvíli sú rovnako zodpovední ako tí, ktorí sú pri moci, pretože sú zodpovední za formovanie verejnej mienky.“

    Ján Baránek

    „Je to principiálny problém a to je zle. Lebo keď niečo takéto organizujú a na základe toho vyvodzujú personálne dôsledky, musia to mať naštudované. Jednoducho bez toho to nejde. Pochodom to nepomôže, naopak, môže to uškodiť. S pánom Strakom som hovoril. Povedal mi, že ich nikto nemanipuluje. Do telefónu som mu povedal, že mu verím, ale potom, čo som si prečítal, tak mám obavu, či ma pán Straka nezavádzal, lebo neznalosť problematiky bola obrovská.“

    Milan Žitný

    „Vnímam to ako ukážku toho, že títo ľudia, ktorí vystupujú ako rozhorčená vlna, vôbec nevedia, o čo ide. Inými slovami, nevyzerá to tak, že títo ľudia si naozaj myslia to, čo na tribúnach aj prezentujú. Vyzerá to, že niekto tohto človeka hodil dopredu, aby vytvoril imidž toho, že toto sú rozhorčení mladí ľudia, ktorí vedia, o čo im ide. Ale v skutočnosti netušia, stačí ich pristihnúť a vôbec nevedia, o čo im ide. Teraz je minimálne spochybnená kredibilita týchto ľudí, ich úprimnosť a to, že naozaj nikto za nimi nestojí. Teraz podozrenie, že niekto nimi manipuluje, je posilnené a ťažko ho môžu vyvrátiť. Skutočne si o tom môžeme myslieť, že to takzvané spontánne nebolo spontánne. A potom tu dochádza k hrubej manipulácii s verejnou mienkou niekým v pozadí a my sa pýtame, od koho má na to mandát. Politik musí mať mandát od voličov, aby mohol niečo artikulovať. Tu je niekto skrytý vzadu a my nevieme, kto to je.“

    Michal Horský

    „Opozícia sa, čo sa týka pouličných stretnutí organizovaných opozíciou, fakticky od parlamentných volieb akýmsi spôsobom odmlčala a niekto presunul váhu zodpovednosti za boj s korupciou na stredoškolských študentov. Stíchnutie opozičných pouličných stretnutí a ich nahradenie stredoškolákmi vyvoláva vážnu pochybnosť o serióznosti celej akcie. Čerešničkou na torte je rozhovor, kde pán Straka fakticky nevie zodpovedať na otázky o kauze Gorila či Bašternák, ktorých vyšetrenia sa dožaduje. Serióznosť akcie sa týmto vážne spochybnila.“

    Jozef Lenč

    „Zvolávať a organizovať protesty o niečom, o čom nevedia, nie je problém. V demokracii môže ktokoľvek organizovať protesty proti čomukoľvek. Problém je, či tí, ktorí ho organizujú, sú v očiach verejnosti vnímaní ako kompetentní to organizovať. A v tomto si myslím, že fatálne zlyhali. Toto je kľúčový dôvod, prečo sa pochody skončia podobne ako rovnako amatérsky zorganizované protesty Gorila.“