Tip redakcii
ROZHOVOR: Fico o problémoch Pavla Ruska. Budem rád, keď konečne prehovorí!
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
V cele strávia ešte jednu noc
Správy
VIEME PRVÍ Kočner s Ruskom zostávajú za mrežami. Čo je za tým?
Každý rok musia Slováci zachraňovať svoje domácnosti po povodniach.
Rady a tipy
Výčiny počasia zničili majetok mnohých Slovákov: Koho poisťovne odškodnia?
kandráč, sajfa, dobby
FOTO Akoby ich jedna mater mala! Futbalisti na MS majú dvojníkov: V Rusku hrajú Kandráč, Sajfa aj slávny pornoherec
Pavol Dubček dáva od svojho mladšieho brata Milana ruky preč.
Správy
Dubček o sexuálnej afére v rodine. Tvrdé slová na bratovu adresu
Manželia Druckerovci: Chodili často do spoločnosti.
Ľudia
Keď bol Tomáš Drucker dieťa opustil ho otec: „Nechal mi dvadsať korún.“
Peter Kočiš zbalil svoju kolegyňu.
Šoubiznis
Herec Peter Kočiš neprestáva prekvapovať: Šokujúci krok pred rozvodom!
Manželka Karla Gotta Ivana sa najnovšie dala už aj na maľovanie.
Šoubiznis
FOTO Gottova Ivanka najprv skúšala spev a najnovšie je z nej maliarka: To, ako sa vybúrila na Kájovi na plátne, musíte vidieť!
Prvá dáma Spojených štátov sa vybrala na návštevu do migračného centra.
Správy
FOTO VNÚTRI Melania Trump (48) rada provokuje: Za pár minút dokázala pobúriť celý svet!
Martin Nikodým so synom Adamom.
Šoubiznis
FOTO Mladý Nikodým sa pochválil frajerkou: Aha, akú kočku si nabalil moderátorov syn!

ROZHOVOR: Fico o problémoch Pavla Ruska. Budem rád, keď konečne prehovorí!

Premiér Robert Fico o aktuálnom dianí v politike.

Riešenie výšky odmeny pre Bžánovu advokátsku kanceláriu necháva na ministra Žigu. Najnovšia ministrova kauza okolo vlastnej firmy sa podľa neho nedá porovnávať s daňovým škandálom prezidenta Andreja Kisku. To, že bývalý člen vlády skončil za mrežami, nechce komentovať. Dúfa však, že Pavol Rusko zaspieva o privatizácii z čias vlády Mikuláša Dzurindu. V exkluzívnom rozhovore pre denník Plus JEDEN DEŇ to povedal predseda vlády Robert Fico (Smer−SD).

Štátna firma MH Manažment prisľúbila vyplatiť advokátskej kancelárii Radomíra Bžána za proces týkajúci sa Vodného diela Gabčíkovo miliónovú odmenu. Ako sa majú na to pozerať ľudia, ktorí žijú z minimálnej mzdy?

- Ako sa majú na to ľudia pozerať? Advokáti nám zachránili majetok v hodnote 800 miliónov eur. Každá minca má dve strany. Jedna je, že sa zachránil majetok v prospech štátu za 800 miliónov a za to má ísť nejaká odmena. Súhlasím, že odmena, ktorá bola nastavená na úrovni 11 percent, bola neprimeraná. Preto som rád, že minister hospodárstva urobil poriadok a odmena sa znížila na 2,5 percenta.

Minister hovoril, že aj 17,5 milióna eur je ako odmena veľa. Bude sa ešte meniť suma?

- Môžeme o tom diskutovať. Robí sa aj právna analýza, či je zmluva vôbec platná. Ale celé to nechám na ministra hospodárstva. Zníženie odmeny z 11 na 2,5 už bol významný krok.

Minister Peter Žiga už hovoril, či je potrebné, aby takáto štátna spoločnosť, akou je MH Manažment, existovala. Sú dostatočne kontrolované takéto štátne firmy a nežijú si vlastným životom?

- Zrušili sme predsa toľko kritizovaný Fond národného majetku. A toto je jeho nástupnícka organizácia, lebo nie všetky kompetencie fondu bolo schopné prevziať ministerstvo hospodárstva. Ale súhlasím, že cestou je zvýšenie kontroly takéhoto typu organizácií alebo ak je to možné, aj ich prípadné rozpustenie.

Piatok ste strávili na východe Slovenska s ministrom Žigom. Pýtali ste si od neho vysvetlenie vzhľadom na jeho firmu Taper, ktorá zrejme bude musieť doplatiť daň vo výške 340-tisíc eur?

- Bol som s ním a, samozrejme, že som sa na to pýtal. Ale zdá sa mi, ako keby niektoré médiá chceli za každú cenu vybalansovať mediálny obraz prezidenta Kisku v súvislosti s daňovými problémami jeho firmy. Keď počúvam ministra Žigu, tak tento prípad je úplne o niečom inom. Bol by som nerád, aby sme tu vytvárali dojem, že každý, kto podniká, má problémy s daňami. Viete, že to tak nie je. Teraz ide o prípad, keď nejaká firma, ktorá mala zaplatiť niečo jemu, mala problém.

Šlo o pochybný dodávateľský reťazec, v ktorom bola aj firma Taper.

- Áno. Ale ako povedal aj minister, problém nespôsobila jeho firma, ale dodávatelia. Preto porovnávať tento prípad s prezidentovým sa naozaj nedá.

Medzi ústavnými činiteľmi podľa Fica nepanuje napätie.
Medzi ústavnými činiteľmi podľa Fica nepanuje napätie.
Foto: Tony Štefunko

Keď sme pri prezidentovi, minulý týždeň v pondelok ste sa stretli za jedným stolom aj s predsedom parlamentu. Bolo to na niečo dobré?

- Áno, stratili sme politický konsenzus v prípade medzinárodnej politiky a máme tu strany, ktoré otvorene hovoria o tom, že Slovensko by nemalo byť v Európskej únii či v jej jadre, ako napríklad pán Sulík. V takejto situácii bolo veľmi potrebné spoločné vyhlásenie prezidenta, predsedu parlamentu a predsedu vlády, že máme rovnaký názor na zahraničnú politiku a na jadro.

Prečo až teraz? Medzinárodné otázky sme tu riešili aj skôr.

- Reagovali sme na vývoj, ktorý bol v európskych radách, kde sme hovorili o budúcnosti Európskej únie, rovnako sme chceli zareagovať na vývoj v Českej republike po voľbách. Takže bolo to vysoko aktuálne.

Ako ste komunikovali s prezidentom Andrejom Kiskom po vzájomných výmenách názorov?

- Akú výmenu názorov myslíte?

Mali ste tlačovú konferenciu, na ktorej ste ho natreli, že si niečo vybavoval u orgánov činných v trestnom konaní.

- Nestaral som sa a ani sa nebudem starať do daňových problémov pána prezidenta. Ale ak ma do tejto témy vtiahla pani Wienk, tak som sa ozval. Jedinýkrát som povedal svoj názor. Želám si, aby prezident vysvetlil slovenskej verejnosti, čo má vysvetliť, nech predloží všetky zmluvy, ako ho na to vyzývajú aj mimovládne organizácie či médiá a nech sa koncentruje na robotu. Nedám sa vťahovať do tejto témy. Nie som v žiadnom spore s prezidentom.

Bolo cítiť napätie medzi vami na stretnutí?

- Nebolo. Ako som povedal, nebudem sa starať do jeho daňových vecí. Musí si to vyriešiť sám. Potrebujem prezidenta, ktorý bude sústredený na prácu.

Premiér Pavla Ruska nesúdi. Podľa Fica je zvláštne, že obvinenia prišli po 20 rokoch.
Premiér Pavla Ruska nesúdi. Podľa Fica je zvláštne, že obvinenia prišli po 20 rokoch.
Foto: Tony Štefunko

Slovenskom otriasa posledný týždeň kauza bývalého ministra hospodárstva Pavla Ruska, ktorý je obvinený z plánovanej vraždy. Zaskočila vás táto správa?

- Nepoznám podnikateľské aktivity pána Ruska, netuším, o čo ide. Len čítam noviny. Nemôžem to v žiadnom prípade komentovať.

Zaskočilo vás to?

- Je zvláštne, že sa po dvadsiatich rokochvytiahne takáto vec. Ale polícia pravdepodobne má aj ďalšie informácie, ktoré umožňujú, aby konali tak, ako konajú. Rešpektujem nezávislosť orgánov činných v trestnom konaní.

Špekuluje sa o tom, že by mohol Pavol Rusko začať spievať o privatizácii z čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu.

- Bol by som rád, keby spieval. Poznáte môj názor na privatizáciu strategických podnikov a bol by som iba rád, keby už konečne niekto zaspieval.

Prečítajte si aj:

    PlusTV