Reklama

Pavol Rusko skončil v putách: 20 miliónov pre mafiána za vraždu kolegyne!

Pavol Rusko

Zdroj: Martin Domok

Reklama

Toto nikto nečakal. Bývalý politik a zakladateľ Markíza Pavol Rusko skončil za mrežami. Polícia ho vzala do vyšetrovacej väzby včera v dopoludňajších hodinách. Rusko je obvinený z objednávky vraždy svojej bývalej spoločníčky.

Bývalý minister hospodárstva skončil v policajnej cele predbežného zadržania v pondelok pred obedom. “Pavlovi Ruskovi bola obmedzená osobná sloboda, budú s ním realizované úkony v súvislosti s jednaním na prípravné konanie trestného činu vraždy,” potvrdil denníku Plus JEDEN DEŇ policajný prezident Tibor Gašpar.

O jeho prípadnej väzbe rozhodne najbližšie hodiny sudca. Podľa informácií, ktoré zverejnil portál sme.sk, si Rusko mal objednať vraždu Sylvie Volzovej. Tá bola v rokoch 1996 až 2001 Ruskovou spoločníčkou v spoločnosti Markíza-Slovakia. Volzová bola v eseročke zároveň aj konateľkou.

Pavla Ruska mal z plánovanej vraždy udať mafiánsky boss Mikuláš Černák. Ten dal v súvislosti s plánovanou vraždou Ruskovej spoločníčky trestné oznámenie. Práve na základe neho Národná kriminálna agentúra vzniesla obvinenie štyrom osobám.

Zdroj: archív TASR

Volzová bola Ruskovou spoločníčkou v TV Markíza.

Z prípravy vraždy Sylvie Volzovej sú okrem Ruska obvinení aj samotný Černák, Róbert Lališ alias Kýbel a Miloš Kaštan. Černák s Lališom sú momentálne vo výkone trestu a odpykávajú si doživotie. Obaja sedia za vraždu, prvý spomínaný je za mrežami už 20 rokov. Kýbla zadržali v Nemecku, kde sa ukrýval, v roku 2015. Na Slovensko ho previezli v decembri 2015. Kaštan sedí za účasť na vraždách, vo väzení by mal stráviť 11 rokov. Podľa našich informácií polícia už vypočula v tejto veci aj Róberta Lališa. Ten mal tvrdiť, že o žiadnej takejto objednávke nevie.

Mikuláš Černák mal pred vyšetrovateľom vypovedať, že Rusko si vraždu Volzovej objednal niekedy v októbri 1997. Ak je to tak, tento mesiac by uplynulo od objednávky 20 rokov, čo je v prípade vraždy premlčacia lehota.

Za vraždu mal Rusko ponúknuť “sýkorkám” 20-miliónov korún v starej mene. Televíziu Markíza vlastnili pol na pol Rusko s Volzovou. Podľa našich informácii mal Mikuláš Černák vypovedať, že dotyčnú mali uniesť, donútiť ju prepísať svoj podiel v TV Markíza na tretiu osobu a následne ju zlikvidovať.

Pre denník Sme sa samotná Volzová vyjadrila, že mala v tom čase obavy o svoj život. “V mieste môjho bydliska sa zdržiavali mne neznámi ľudia. Postávali pod mojimi oknami, sledovali, čo robím, kde sa pohybujem,” povedala Volzová. Pri spore Pavla Ruska o televíziu Markíza s podnikateľom Marianom Kočnerom sa Volzová pridala na stranu Kočnera. Svoj podiel v spoločnosti Markíza napokon predala v roku 2001 podnikateľovi Jánovi Kováčikovi.

Rusko sa s Černákom priatelil

Podľa novinára Ivana Mega z týždenníka PLUS 7 DNÍ, ktorý sa dlhodobo venuje prípadom Mikuláša Černáka k tejto objednávke mohlo skutočne dôjsť. “Rusko mal s ním priateľské vzťahy, o čom svedčia aj reportáže o Mikulášovi Černákovi ako o chovateľovi tigrov, nie ako o človeku, ktorý bol už v tom čase spájaný s podsvetím. Redaktori televízie Markíza boli jediní na jeho oslave krátko pred zatknutím,” vysvetľuje Mego. O Volzovej bolo podľa neho navyše známe, že sa na istý čas stiahla zo Slovenska do Nemecka. “Dôvodom malo byť, že sa bála o svoj život,” dodal Mego.

Kauzy Pavla Ruska na ďalšej strane

1995 – Zakladanie TV Markíza

Pavol Rusko založil vplyvnú protimečiarovskú televíziu Markíza. Vlastnil ju spoločne so Sylviou Volzovou a zároveň bol jej generálnym riaditeľom. Na čele Markízy skončil v roku 2000, v televízii však pôsobil až do roku 2002 ako predseda rady majiteľov.

1998 - Kauza Gamatex

Rusko pred založením televízie uzavrel zmluvu s firmou podnikateľa Siloša Pohanku, podľa ktorej ju mal spoločne prevádzkovať. Dohodu Rusko nesplnil a Pohanka dal vec na súd. Exekútor vydražil pohľadávku v prospech firmy Gamatex Mariána Kočnera. Ten Markízu obsadil.

2001 – Politická kariéra

Aliancia nového občana (ANO) Pavla Ruska odštartovala raketovo. Po voľbách v roku 2002 sa jeho hnutie dostalo do parlamentu a uzatvorilo koalíciu vedenú SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu. Rusko bol najprv podpredsedom parlamentu, neskôr zastával post ministra hospodárstva.

2003 – Kauza Drukos

Odsúdený šéf nebankovky Drukos František Mojžiš obvinil Pavla Ruska, že ho vydieral. Ešte v čase, keď šéfoval Markíze, mal pri obchodných rokovania používať nezákonné nátlaky a hrubý nátlak. Konkrétnosti neupresnil.

2004 – Kauza Au Café

Pavol Rusko ako minister hospodárstva a predseda hnutia ANO pridelil nenávratnú dotáciu štyri milióny korún na stavbu kaviarne Au Café podpredsedovi jeho strany Ľubovi Romanovi. Ten po medializácii prípadu peniaze štátu vrátil.

2004 – Kauza PPC a obvinenie

Vypracovaním nesprávnej analýzy mal minister Rusko uviesť do omylu vládu a tá neskôr nevýhodne a neoprávnene sprivatizovala Paroplynový cyklus (PPC). Štátu vznikla škoda minimálne 42 miliónov eur. Hoci za svoj čin v roku 2012 krátko čelil policajnému obvineniu, akékoľvek pochybenie odmietal.

2005 – Kauza zmenky

Vtedajší minister hospodárstva Rusko si mal v minulosti požičať prostredníctvom zmeniek 104,5 milióna korún od podnikateľa v oblasti energetiky Ľubomíra Blaška. Podnikateľ zomrel a Rusko nevedel vydokladovať vrátenie peňazí, ktoré vraj potreboval na to, aby vyplatil Volzovej podiel v TV Markíza.

2015 – Kauza Maják nádeje

Rusko sa stal majiteľom krízového centra pre ženy Maják nádeje, ktorý ešte v roku 2002 založila Nadácia Markíza a mestská časť Staré mesto. Tá ju organizácií poskytla za symbolických sto korún. Keď sa Majáka ujal Rusko, vyrobil mu 600-tisícové dlhy a snažil sa jeho budovu vymeniť za časť Kočnerovho bytového komplexu. Staré mesto si však uplatnilo predkupné právo, čím výmene zamedzilo. Maják tento rok zatvorili.

Viac sa dočítate tu: