Paška († 60) sa mal dnes podrobiť operačnému zákroku: Namiesto neho však bude pohreb!
10. 4. 2018, 8:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 12:14)

Zdroj: archív
Bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku pochovajú v deň, keď sa mal podrobiť operácii srdca. Podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ si mal bývalý politik ľahnúť na operačný stôl vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Košiciach. Paška trpel zdravotnými problémami už dlhší čas.
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: Matej Kalina
Galéria k článku
Keď prišlo bývalému predsedovi Národnej rady v piatok ráno zle, nikomu z jeho blízkych ani len nenapadlo, že sa to skončí tragédiou. Rodina sa pripravovala na to, že Paškovi už najbližšie dni pomôžu lekári. Len deň pred smrťou sa totiž expolitik mal dohodnúť so svojím kardiológom na operačnom zákroku, a to práve na dnešný deň. Paška podobnú operáciu absolvoval už pred desiatimi rokmi. V piatok, keď zomrel, čakali Pašku predoperačné vyšetrenia.
Expolitikovi mali podľa nášho zdroja z blízkeho okolia rodiny vymeniť srdcovú chlopňu. Bývalý podpredseda Smeru-SD vraj trpel arytmiou, ktorá ho trápila niekoľko rokov. Keď Paškovi prišlo v piatok zle, zavolal rodinnému príbuznému Petrovi Jonášovi, ktorý pôsobí ako primár na Klinike gerontológie a geriatrie v Leteckej vojenskej nemocnici v Košiciach. Ten bývalého predsedu parlamentu naložil do auta a viezol priamo do srdcovocievneho ústavu za jeho kardiológom. Paška však v aute upadol do bezvedomia.

V areáli železničnej nemocnici, ktorú mali muži po ceste, Paška napriek opakovanej resuscitácii zomrel. Podľa pitevnej správy sa mu stala osudnou trombóza. Práve Jonáš sa pritom pokúšal Pašku okamžite oživovať. Lekári však museli konštatovať už len smrť. „Ich takmer polhodinové oživovanie priamo na dlažbe nepomohlo a Pašku vyhlásili za mŕtveho. Chudák, ležal tam na zemi v športovom oblečení. Bol na neho smutný pohľad, ale aj na muža ktorý ho tam priviezol,“ povzdychla si zamestnankyňa neďalej lekárne. Paškova smrť šokovala doktora Jonáša natoľko, že do konca mesiaca je podľa našich informácií PN.
Posledná rozlúčka s Pavlom Paškom bude už dnes v košickom krematóriu. Rodina odmietla štátny pohreb. Na pohreb sa chystajú predseda vlády Peter Pellegrini aj bývalý trojnásobný premiér Robert Fico.
Kardiológ Viliam Fischer: Súvisí to najčastejšie s vekom
Sú dva dôvody, prečo treba meniť chlopňu. „Buď je zúžená alebo nedomykavá. Najčastejšie v dospelosti je to chlopňa medzi ľavou komorou a aortou alebo ľavou predsieňou a ľavou komorou srdca,“ vysvetľuje kardiológ Viliam Fischer. „Keď je chlopňa zúžená, neprejde cez ňu toľko krvi, ako by malo a srdce potom pracuje za sťažených podmienok. Nedomykavosť znamená, že pri sťahu srdca sa z ľavej predsiene vypudí krv do ľavej komory, ale vráti sa aj naspäť. Záklopkový systém za normálnych okolností funguje tak, že sa nevráti naspäť, na to tam tá chlopňa je,“ objasňuje kardiológ.
Pre človeka s chorou chlopňou sa obyčajné činnnosti stanú namáhavé. „Pacient už pri menšej záťaži pociťuje ťažkosti, nevládze,“ pokračuje lekár. Podľa Fischera problémy s chlopňami súvisia najčastejšie s vyšším vekom, ale môže ísť aj o prekonanie zápalu, ktorý srdce oslabí či vápenatenie ciev.
Prečítajte si k téme: