Každý to vidí inak. Štátnici sa nevedia zhodnúť na TOMTO kroku Slovenska
28. 3. 2018, 18:30 (aktualizované: 10. 7. 2024, 13:04)

Zdroj: archív
Slovensko razantne odsúdilo útok nervovým jedom v anglickom Salisbury, ktorým otrávili bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa (66) a jeho dcéru Juliu (33). Zatiaľ sa však nepripojíme ku krajinám, ktoré vyhostili ruských diplomatov. V názoroch na to, či to je správny krok, sa však naši štátnici rozchádzajú.
Podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (55) berieme situáciu veľmi vážne a vyhodnocujeme ju. „Povolali sme ruského veľvyslanca, aby nám odpovedal na otázky. V Bezpečnostnej rade som informoval o najnovšom vývoji a navrhol povolanie nášho veľvyslanca z Ruska,“ vyhlásil včera. Hovorí, že za 25 rokov sme ešte nášho veľvyslanca v Moskve nikdy neodvolali. Kedy by sa malo rozhodnúť o osude ruských diplomatov u nás, však nepovedal. „Nemáme časový horizont,“ vyhlásil minister Lajčák.
Lenže v tom, ako by sme sa mali zachovať, sa naše politické špičky nezhodujú. Prezident Andrej Kiska (55) je nespokojný s krokmi rezortu diplomacie. Stiahnutie slovenského veľvyslanca z Moskvy na konzultácie je podľa neho prvým, hoci nedostatočným správnym krokom. Podľa prezidenta aspoň čiastočne napráva škody spôsobené neochotou vlády podporiť strategického spojenca Slovenskej republiky. Podobne sa vyjadril aj šéf koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár (59). Rovnako ako Kiska považuje stiahnutie nášho veľvyslanca z Moskvy len za prvý krok. „V prípade ďalších informácií vzhľadom na tento incident bude potrebné zakročiť razantnejšie,“ povedal.
Šéf národniarov Andrej Danko (43) je, naopak, momentálne proti vyhosteniu veľvyslancov. „Odmietam, ak sa takéto incidenty dostávajú do politiky a odmietam vyvodzovanie dôsledkov, keď nie sú preukázané činy,“ vyhlásil. Predseda Smer-SD Robert Fico (53) ešte v utorok pripomenul, že Rusko je pre nás dôležitý partner. „Oceňujem, že slovenská diplomacia zaujala suverénny a zdržanlivý postoj voči tlaku Veľkej Británie na členské štáty EÚ,“ povedal včera.
Ruských diplomatov vyhostilo 19 krajín Únie a rovnako tak aj Spojené štáty a Ukrajina. Z krajín V4 tak urobili všetci okrem nás, ruských veľvyslancov však nevyhostilo napríklad ani Rakúsko, Portugalsko či Belgicko. Rusko sa vyjadrilo, že jeho reakcia príde v správny čas. Že by malo podiel na otrave Skripaľa a jeho dcéry, naďalej odmieta.
Otrava Sergeja Skripaľa
Skripaľ je bývalý ruský dvojitý tajný agent, ktorý v minulosti pracoval pre ruské a britské tajné služby. V roku 2004 ho v Rusku zatkli a odsúdili za velezradu. Po výmene agentov medzi Ruskom a Britániou v roku 2010 sa usadil na Ostrovoch. 4. marca 2018 ho aj s jeho dcérou objavili v Salisbury otrávených nervovým jedom. Hneď nato ich hospitalizovali. Momentálne sú obaja v kritickom stave.
Britský veľvyslanec: Som sklamaný
Podľa britského veľvyslanca v SR Andrewa Gartha si vážnosť tejto udalosti vyžaduje ráznu reakciu. „Všimol som si, že po dlhšom zvažovaní sa slovenská vláda rozhodla stiahnuť veľvyslanca na konzultácie. Oceňujem toto rozhodnutie. Ale nemôžem povedať, že nie som sklamaný,“ vyhlásil.