Reklama

Analytik Baránek to povedal jasne: Za porážkou Smeru je TOTO!

Podľa Baránka voliči Smeru k urnám počas víkendu nešli.

Zdroj: Martin Domok

Reklama

Vládny Smer-SD vo voľbách pohorel a premiér Robert Fico to svojim voličom bude musieť vysvetliť. Pravica vyhrala, pretože sa dokázala spojiť a urobiť z týchto volieb súťaž. Jednoznačným víťazom župných volieb je podľa politického analytika Jána Baránka strana OĽaNO-NOVA.

Pred dvoma týždňami povedal premiér Robert Fico, že si želá, aby sme sa zobudili do červeného Slovenska. Zobudili sme sa však do modro-červeného Slovenska.

Zobudili sme sa do modro-nezávislého Slovenska. Lebo keď hodnotíme tieto voľby ako celok, nielen z pohľadu županov, tak najúspešnejší boli nezávislí kandidáti. To je prvý zásadný záver. Druhý je, že Smer prepadol, a to hanebne.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Volby

    Ako si to máme vysvetliť?

    Tu neexistuje jeden dôvod, tých dôvodov je viacero. Celkovo v strednej Európe vidíme, že sú u voličov trendy hľadať nových politikov a dať im dôveru.

    Je to podľa vás tým, že ľudia už majú plné zuby Smeru-SD a káuz, ktoré má na krku vláda Roberta Fica alebo čím?

    Do istej miery je to aj týmto, je potrebné však tieto výsledky presne vyhodnotiť na základe účasti. Tá bola 29,9 percenta. Účasť v parlamentných voľbách býva dvojnásobne vyššia, takže toto je veľmi dôležitý údaj.

    Chcete tým povedať, že voliči Smeru neprišli voliť?

    Určite veľká časť voličov Smeru voliť nešla.

    Prečo?

    Tieto voľby nie sú atraktívne, 30-percentná účasť je aj tak mizerná účasť. Aj keď je vyššia ako posledne. Druhá vec je, že tu zrejme nastal Kukanov efekt, že volič Smeru bol uspokojený tým, že kandidát Smeru aj tak vyhrá.

    Predsa len nezdá sa vám, že pravica viac mobilizovala svojich voličov, aby šli voliť proti Smeru?

    Pravica v tomto prípade nezlyhala. Opozičné strany urobili dobrý kus roboty, týka sa to hlavne OĽaNO-NOVA, ktorí majú až dvoch županov – Viskupiča a Jurinovú. Je to pre nich historický úspech, čo môže súvisieť aj s tým, že sa Igor Matovič stiahol a nerobil im kampaň. Opozícii sa podarilo urobiť z týchto volieb súťaž.

    Znamenajú tieto výsledky niečo aj pre veľkú politiku a prípadne parlamentné voľby?

    Parlamentné voľby, ak budú v riadnom termíne, sú príliš ďaleko. Dovtedy sa ešte veľa vecí udeje a najmä dovtedy vzniknú nové strany.

    Chápem, môžeme sa však už dnes začať baviť o tom, že sa začína pád Smeru?

    Môže to byť, ale nemusí to byť. Toto je v rukách Smeru, aké závery urobí z tohto výsledku.

    Mali by urobiť nejaké personálne zmeny?

    Ľudia to budú čakať. Vždy po takomto neúspechu sa očakáva, že sa prstom ukáže na vinníka.

    Mal by sa Robert Fico postaviť pred voličov a vysvetliť im tento prepad?

    Určite to musí urobiť predseda, nemôže to za neho robiť Pellegrini. Verejnosť, ktorá volí Smer, bude očakávať, že explicitne bude označený vinník alebo bude pomenovaný dôvod.

    Kandidáti koalície pohoreli, vládne strany sa nespojili v týchto voľbách. Opozícii sa práve spájanie vyplatilo. Nepohoreli kandidáti Smeru aj na tom, že chýbala spoločná podpora koaličných strán?

    Dnes sa ukazuje, že to mohlo zohrať úlohu. Len musíme vychádzať z pomerov v koalícii, aké sú, a teda veľmi napäté. Chápem to, že zo strany SNS spájanie bolo brané ako rizikové.

    Lenže sa im to vypomstilo, nie?

    Áno. Ale SNS sa skrátka takto rozhodla, pretože sa bojí toho, že by im Smer začal preberať voličov. Chápem postoj strany SNS, že radšej sami a s neúspechom, ako sa spájať s tigrom, ktorý nás môže zožrať. A čo sa týka Smeru, tam prevládla prílišná sebaistota, že to nepotrebujú.

    Najočakávanejšia bola voľba v Banskobystrickom kraji. Napokon sa ukázalo, že bolo dobré rozhodnutie spojiť sa naprieč politickým spektrom. Myslíte si, že to je to, čo vyhralo voľby Jánovi Lunterovi?

    Uvedomme si, že na to, aby porazili Kotlebu, sa spojili všetci relevantní. Dokonca Luntera podporil aj Smer. Dnes sa radujú, že v Bystrici Kotleba nevyhral, ale je nutné sa pozrieť, za akú cenu.

    Čo to znamená?

    No, že to bolo za cenu potlačenia vlastnej politickej identity, že sa niektorí kandidáti vzdali svojho pasívneho volebného práva a podporili Luntera.

    Myslíte si, že tam zohralo úlohu aj to, že Marian Kotleba neviedol župu dobre?

    Urobil kardinálnu chybu, keď odmietol eurofondy. Riaditelia škôl to niesli veľmi zle a nevideli v tom žiadnu logiku. Väčšina rodín má deti, ktoré chodia do školy. Kotleba zbytočne spolitizoval štruktúru vládnutia vo VÚC. A to mu ľudia neodpustili.

    Je toto zásadná prehra Mariana Kotlebu?

    Nie je, lebo on dosiahol 23 percent. Je to prehra, ale daň, ktorú museli kandidáti zaplatiť, je vysoká.

    Nemôže sa teraz stať, že sa štandardné politické strany uspokoja s týmto výsledkom a opäť podcenia ĽSNS, prídu parlamentné voľby a on zrazu opäť vyskočí?

    Tento efekt by mohol nastať, keby voľby boli v dohľadnom čase. Čakajú nás ešte komunálne voľby, v ktorých sa môže opäť veľa vecí zmeniť. Pred Marianom Kotlebom treba byť v strehu stále. Aj oni si vezmú z tohto nejakú skúsenosť.

    Prečítajte si aj: