Tip redakcii
TAKÝTO škandál v Slovenskom národnom divadle ešte nebol: Zrušené predstavenie, umelci v ohrození života!
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Telo zosnulého Henryho previezol vládny špeciál na Filipíny.
Krimi
Tajomný prevoz zosnulého Henryho (†36) zo Slovenska: Pozrite sa, kto s ním išiel na palube vládneho špeciálu!
Nissu Cauti hviezdi v Rusku.
FOTO Dráždivá fanúšička Peru šokovala Rusko: Vyzlieka sa po góle svojich miláčikov!
Martin (35) dnes vypovedal pred súdom.
Správy
Výpoveď Martina (35), ktorý uškrtil 14-ročné dievča, otriasla súdnou sieňou: Inšpiroval som sa filmom 50 odtieňov sivej!
Vysoké nároky: Janette vie po anglicky a v informačno-knižničných technológiách sa musí neustále vzdelávať.
Domov
Makajú pre štát za facku: Janette vie po anglicky, ovláda najmodernejšie technológie, napriek tomu živorí
V niektorých regiónoch sa stále nedarí nájsť lekárov, ktorí by pohotovosti slúžili. Ilustračné foto
Rady a tipy
Pacienti, pripravte sa na veľké zmeny už od júla: Pohotovostí bude ešte menej!
Zdá sa, že Edovi Sheeranovi (27) stúpla sláva do hlavy.
Šoubiznis
VIDEO Nové celebritné maniere speváckej megahviezdy, ktorá sa preslávila svojou skromnosťou: Ed, fanúšikom sa to páči nebude!
Juraj Lelkes (66)
Šoubiznis
FOTO Juraj Lelkes to začína myslieť vážne: Najprv zmenil imidž a teraz dorazil na párty ako dvojča Delona!
d
žena.sk
10 NAJSEXI hercov Hollywoodu: Ktorým ženám patria ich neodolateľné telá? (FOTO)
Zuzana Kanócz (38)
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Zuzana Kanócz si konečne dala povedať: Zbavila sa vrabčieho hniezda a namiesto neho predviedla ešte väčší experiment!

TAKÝTO škandál v Slovenskom národnom divadle ešte nebol: Zrušené predstavenie, umelci v ohrození života!

Slovenské národné divadlo

Slovenské národné divadlo čelí poriadnemu škandálu. Dnešné predstavenie Sadko v Opere bolo náhle zrušené. Vedenie divadla oficiálne síce neoznámilo žiadne dôvody, no neoficiálne im začína poriadne tiecť do topánok. Za všetko môže poškodená zemina, ktorá je súčasťou predstavenia a ohrozuje spevákov, účinkujúcich, ale aj samotný orchester či divákov!

Predstevenie opery Sadko malo premiéru ešte len nedávno a vyzerá to tak, že sa reprízy asi už nedočká. Rozprávková opera ruského romantika Nikolaja Rimského-Korsakova rozoznieva príbeh hudobníka Sadka, ktorý chce podnietiť ostatných k úniku z izolácie, z uzavretého prostredia domoviny a k objavovaniu nových svetov. Javisko našej divadelnej scény prichádza do bezprostredného styku s vrstvou rašeliny a všetci účinkujúci tak vdychujú jej prachové častice. Pracovná zdravotná služba Miomed preto 16.1. až 18.1. vykonala merania na vzorke účinkujúcich umelcov. Vo svojej správe konštatuje, že účinkujúci v opere Sadko sú v ohrození zdravia.

Prestavenie Sadko.
Prestavenie Sadko.
Foto: SND

Pracovná zdravotná služba MIOMED, s.r.o. vydala stanovisko k meraniam "koncentrácie pevného aerosólu z rašeliny",ktoré uskutočnil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave. Preverovali sa ním informácie, či je zemina použitá ako dekorácia v predstavení Sadka naozaj plesnivá a či je životu ohrozujúca.

Zemina použitá v predstavení prišla z Belgicka, kde bola pol roka uložená v sklade. Je súčasťou scény, pričom speváci a zboristi po nej chodia, ale niektorí z nich na nej dokonca aj ležia. "Uvedené merania boli vykonané v dýchacej zóne vystavených zamestnancov. O posúdenie zdravotného rizika z možného poškodenie zdravia pri danej konkrétnej expozícii rašelinou vo vdychovanom prachu, plesní a choroboplodných baktérií za daných pracovných podmienok... bola požiadaná Pracovná zdravotná služba. Z výsledkov vykonaných meraní uvedených v protokole vyplýva, že ... dochádza k nežiadúcemu ohrozeniu zdravia pôsobením plesní, ktoré boli zistené v rámci výkonu merania a sú uvedené v protokole. Okrem nich však, na základe preventívno-lekárskych skúseností dochádza aj k pomnoženiu druhov baktérií, ktoré môžu viesť u vnímavých jedincov k alergickým zápalovým reakciám dýchacích ciest a v niektorých prípadoch až k závažnému zápalu pľúc - exogénna alergická alveolitída s možnými trvalými následkami"- uvádza sa v správe MIOMEDu.

To, že zemina prišla na Slovensko plesnivá, poškodená a nevhodná, sa v divadle šušklalo už dlhšie. "Niekoľkokrát sme prízvukovali, že zemina nie je v poriadku, no nikto s tým nič neurobil. Kolegovia počas skúšky kašlali a smrkali hlieny. Samotné predstavenie sme hrali iba dvakrát, a to v rámci prvej a druhej premiéry. Potešilo by nás, keby ho už nehráme. Naše zdravie je dôležitejšie a na prvom mieste,"prezradil nám priamo zdroj z divadla. Na webovej stránke divadla už svieti náhradné predstavenie Turandot, no bez oficiálneho vyjadrenia generálneho riaditeľa divadla Mariána Chudovského či riaditeľa opery Slavomíra Jakubka.

ŠKODLIVÁ ZEMINA Z PREDSTAVENIA SADKO V NAŠEJ GALÉRII:

Prečítajte si viac:

    PlusTV