viac magazínov
Dusan pasek
VIDEO Pašek po 20 rokoch prehovoril o samovražde svojho otca: Takáto je podľa mňa pravda o jeho smrti!
Podarilo sa Ľubici Laššákovej napraviť módne faux pas?
Správy
Nová ministerka spôsobila trapas. Pozrite sa, ako ho vyriešila
Jožo Ráž ml.
Správy
Čo uškodilo mladému Rážovi: Odborník to povedal na rovinu
Novému premiérovi vypadol z vnútorného vrecka zaujímavý predmet.
Správy
VIDEO Pellegrinimu vypadol počas tlačovky z vrecka neznámy predmet: Bugár okamžite zbystril zrak!
Schumacher, Schumacherova, Schumacherovci
Schumacherovci prelomili desivé mlčanie o stave Michaela: Sme radi, že to chápete!
Marie Rottrová
Šoubiznis
FOTO Speváčka Marie Rottrová sa teda nezdá: Pred 80-kou si obliekla TAKÝTO dráždivý outfit!
Hatalová prekvapuje: Doma má klon porotcu SuperStar.
Šoubiznis
Speváčka Hatalová šokuje: Ja vlastne žijem s Ruppertom zo SuperStar!
kralovske rodiny
žena.sk
Vtedy a dnes: Najznámejší členovia kráľovských rodín neboli vždy takí nóbl! Aha, ako sa odhaľovala princezná Sofia! (Foto vnútri)
Cítite pulzujúcu bolesť v hlave a nič vás nebaví? Je načase spoznať svoju migrénu.
Zdravie
7 spôsobov ako zatočiť s migrénou. Naozaj vám pomôžu

TAKÝTO škandál v Slovenskom národnom divadle ešte nebol: Zrušené predstavenie, umelci v ohrození života!

Slovenské národné divadlo čelí poriadnemu škandálu. Dnešné predstavenie Sadko v Opere bolo náhle zrušené. Vedenie divadla oficiálne síce neoznámilo žiadne dôvody, no neoficiálne im začína poriadne tiecť do topánok. Za všetko môže poškodená zemina, ktorá je súčasťou predstavenia a ohrozuje spevákov, účinkujúcich, ale aj samotný orchester či divákov!

Predstevenie opery Sadko malo premiéru ešte len nedávno a vyzerá to tak, že sa reprízy asi už nedočká. Rozprávková opera ruského romantika Nikolaja Rimského-Korsakova rozoznieva príbeh hudobníka Sadka, ktorý chce podnietiť ostatných k úniku z izolácie, z uzavretého prostredia domoviny a k objavovaniu nových svetov. Javisko našej divadelnej scény prichádza do bezprostredného styku s vrstvou rašeliny a všetci účinkujúci tak vdychujú jej prachové častice. Pracovná zdravotná služba Miomed preto 16.1. až 18.1. vykonala merania na vzorke účinkujúcich umelcov. Vo svojej správe konštatuje, že účinkujúci v opere Sadko sú v ohrození zdravia.

Prestavenie Sadko.
Prestavenie Sadko.
Foto: SND

Pracovná zdravotná služba MIOMED, s.r.o. vydala stanovisko k meraniam "koncentrácie pevného aerosólu z rašeliny",ktoré uskutočnil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave. Preverovali sa ním informácie, či je zemina použitá ako dekorácia v predstavení Sadka naozaj plesnivá a či je životu ohrozujúca.

Zemina použitá v predstavení prišla z Belgicka, kde bola pol roka uložená v sklade. Je súčasťou scény, pričom speváci a zboristi po nej chodia, ale niektorí z nich na nej dokonca aj ležia. "Uvedené merania boli vykonané v dýchacej zóne vystavených zamestnancov. O posúdenie zdravotného rizika z možného poškodenie zdravia pri danej konkrétnej expozícii rašelinou vo vdychovanom prachu, plesní a choroboplodných baktérií za daných pracovných podmienok... bola požiadaná Pracovná zdravotná služba. Z výsledkov vykonaných meraní uvedených v protokole vyplýva, že ... dochádza k nežiadúcemu ohrozeniu zdravia pôsobením plesní, ktoré boli zistené v rámci výkonu merania a sú uvedené v protokole. Okrem nich však, na základe preventívno-lekárskych skúseností dochádza aj k pomnoženiu druhov baktérií, ktoré môžu viesť u vnímavých jedincov k alergickým zápalovým reakciám dýchacích ciest a v niektorých prípadoch až k závažnému zápalu pľúc - exogénna alergická alveolitída s možnými trvalými následkami"- uvádza sa v správe MIOMEDu.

To, že zemina prišla na Slovensko plesnivá, poškodená a nevhodná, sa v divadle šušklalo už dlhšie. "Niekoľkokrát sme prízvukovali, že zemina nie je v poriadku, no nikto s tým nič neurobil. Kolegovia počas skúšky kašlali a smrkali hlieny. Samotné predstavenie sme hrali iba dvakrát, a to v rámci prvej a druhej premiéry. Potešilo by nás, keby ho už nehráme. Naše zdravie je dôležitejšie a na prvom mieste,"prezradil nám priamo zdroj z divadla. Na webovej stránke divadla už svieti náhradné predstavenie Turandot, no bez oficiálneho vyjadrenia generálneho riaditeľa divadla Mariána Chudovského či riaditeľa opery Slavomíra Jakubka.

ŠKODLIVÁ ZEMINA Z PREDSTAVENIA SADKO V NAŠEJ GALÉRII:

Prečítajte si viac: