Reklama

VIDEO Pozor, nové pravidlá EÚ! Tisíce ľudí na Slovensku prídu od januára o svoj vodičák!

Zmeny sa dotknú desaťtisícov Slovákov, ale aj iných Európanov.

Zdroj: Pavol Konštiak

Reklama

Od januára budúceho roka začne na Slovensku platiť európska smernica, ktorá zakáže šoférovať ľuďom s vážnym zdravotným problémom. U nás sa to môže dotknúť až 200-tisíc Slovákov. Nové pravidlá majú zvýšiť bezpečnosť na cestách.

Zmena sa bude týkať cukrovkárov a to najmä tých, ktorí trpia opakovanou alebo ťažkou hypoglykémiou. To znamená, že cukor v krvi klesne natoľko, že sa môžu prejaviť poruchy vnímania a vedomia.

„Len na Slovensku trpí diabetom približne 340-tisíc ľudí, ktorých toto ochorenie môže obmedziť v každodenných činnostiach. Pozor by si mali dať napríklad keď sadajú za volant. Stav nazývaný hypoglykémia môže totiž ohroziť nielen ich, ale aj ďalších účastníkov cestnej premávky,“ hovorí Emil Martinka, predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    EÚ smernica

    Hypoglykémia nepostihuje len cukrovkárov, u nich sa však prejavuje najčastejšie. „Ide o stav, kedy hladina glukózy v krvi klesne pod kritickú hodnotu. Následne sa dostavia symptómy ako potenie, búšenie srdca, bolesti hlavy či podráždenosť,“ objasňuje cukrovkár Jozef Borovka, ktorý je prezidentom Slovenského zväzu diabetikov.

    Postihnutý sa rozhoduje spomalene a chybne, nemusí rozoznať okolie a často vidí rozmazane alebo dvojito. U pacientov s ťažkou hypoglykémiou je potrebná pomoc druhej osoby, mnohí totiž upadnú do bezvedomia.

    „Pomocou v takýchto prípadoch je rýchle užitie vstrebateľných cukrov, napríklad v podobe sladeného nápoja či hroznového cukru. Pri ľahšej forme hypoglykémie príznaky ustupujú do 15 minút po podaní sacharidov,“ približuje Borovka.

    On sám má vždy v aute prichystaný balíček prvej pomoci, v ktorom nesmie chýbať krabičkový ovocný džús, sladkosti a pri každej ceste si dá rožok so šunkou.

    Desaťtisíce Slovákov si za volant nesadnú

    Odhaduje sa, že na Slovensku je približne 200-tisíc cukrovkárov s vodičským preukazom. Predstavujú riziko, pretože ich zdravotný stav môže výrazne zasiahnuť do schopnosti bezpečne šoférovať.

    „Doterajšia legislatíva bola v tomto smere k diabetikom pomerne benevolentná - vodičské preukazy im boli vydávané a obnovované na základe lekárskeho posudku a pravidelných vyšetrení,“ hovorí Martinka.

    Nová smernica má začať platiť v celej Európskej únii. V praxi to znamená, že lekári umožnia šoférovať len tým diabetikom, o ktorých vedia, že nemajú ťažké, skryté či opakované hypoglykemické šoky. Diabetológ o stave pacienta informuje všeobecného lekára a ten upovedomí políciu o zákaze šoférovania. Cukrovkári, ktorí majú svoju chorobu pod kontrolou môžu jazdiť aj naďalej.

    „Každý vodič, ktorý nesie riziko vyvolania hypoglykémie, musí od 1. januára 2018 preukázať pochopenie tohto rizika a primeranú kontrolu diabetu. V praxi to znamená, že vodič diabetik môže viesť vozidlo iba v stave, kedy mu nehrozí hypoglykémia,“ vysvetľuje zmeny riaditeľ odboru dopravnej polície Ján Ignaták.

    Najlepším dôkazom je tabuľka so zapísanými hodnotami cukru v krvi, ktorú si zodpovední cukrovkári denne merajú. Kontrola glykémie pred jazdou by mala byť > 5mmol/l.

    Prečítajte si aj: