VIDEO: Pichnúť alebo nie? Zdravotníci povedali skutočnú pravdu o očkovaní proti chrípke!
9. 10. 2017, 20:00 (aktualizované: 21. 7. 2018, 17:48)

Zdroj: Shutterstock
Chrípkové vírusy sa už hlásia a lekári tvrdia, že práve tieto dni sú vhodné na preventívne očkovanie. Je to však potrebné, naozaj nás ochráni pred nákazou? Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva vyvracajú najčastejšie mýty.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Chrípková sezóna trvá od októbra do konca apríla, pričom najvhodnejší čas na očkovanie je október a november. Protilátky sa vytvoria postupne, v priebehu desiatich až štrnástich dní po očkovaní. „Vírus chrípky sa prenáša veľmi ľahko a ak sa nakazíte, môžete ju šíriť aj vtedy, keď ešte nepociťujete žiadne príznaky,“ upozornil hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Chrípka je podľa neho závažné ochorenie, ktorým sa nakazí 5 až 15 percent populácie. Neliečená chrípka môže dokonca spôsobiť závažné zdravotné komplikácie. „Očkovanie je najdostupnejšia a najúčinnejšia ochrana proti chrípke,“ zdôraznil hlavný hygienik.
Pozrite si teda mýty, ktoré sa rozpútali okolo očkovania – a aké sú fakty.

1. MÝTUS: Zdravý človek, ktorý nikdy nemal chrípku, sa nemusí dať zaočkovať.
Fakt: To, že ste nikdy nemali chrípku, ešte neznamená, že na ňu práve túto sezónu neochoriete. Navyše môžete byť nositeľom vírusu a ohroziť tak ľudí vo svojom okolí, ktorí nemôžu byť zaočkovaní, no chrípka môže mať pre nich závažné dôsledky. Očkovaní ľudia chrípkový vírus neprenášajú.
2. MÝTUS: Chrípku môžem dostať aj po očkovaní alebo dokonca z očkovania.
Fakt: Proti chrípke sa očkuje neaktívnymi neživými časticami vírusu, takže chrípku nemôžete dostať z vakcíny. Pravda je, že telu trvá asi 2 týždne, kým si vytvorí protilátky, takže až potom budete plne chránení. Ak pacient dostane po očkovaní chrípku, je to zrejme preto, lebo sa nakazil ešte pred očkovaním. Ďalšia možnosť je, že sa nakazil takým kmeňom vírusu, ktorý nebol súčasťou vakcíny.
3. MÝTUS: Dal som sa zaočkovať vlani, takže tento rok už nemusím.
Fakt: Vírus chrípky je unikátny v tom, že je premenlivý. Preto sa aj očkovacie látky proti chrípke každoročne menia, a to podľa aktuálne cirkulujúcich kmeňov vírusu chrípky, ktoré nás ohrozujú. Očkovanie sa preto odporúča každoročne a chrániť by vás malo 6 až 12 mesiacov.
4. MÝTUS: Pred nákazou nás spoľahlivo ochráni nosenie rúška.
Fakt: Nosiť rúško má význam vtedy, ak sme chorí a nechceme nákazu šíriť do svojho okolia. Pre vlastnú ochranu je potrebné zabrániť vstupu vírusu na sliznice očí, nosa či úst. Vírus môžeme na seba preniesť priamo osobným kontaktom alebo aj nepriamo – keď sa dotkneme rukami kontaminovaných predmetov a následne tváre.
5. MÝTUS: Je lepšie prekonať chrípkové ochorenie, ako sa dať zaočkovať.
Fakt: Chrípka je závažné ochorenie najmä pre tehotné ženy, malé deti, starších dospelých a ľudí, ktorých trápia niektoré chronické ochorenia, napríklad astma, srdcové choroby, pľúcne ochorenia alebo cukrovka. U nich môže vírus spôsobiť nielen zdravotné komplikácie, ale dokonca smrť. Preto je očkovanie bezpečnejšou voľbou, ako riskovať chrípku na získanie imunitnej ochrany.