viac magazínov
Dusan pasek
VIDEO Pašek po 20 rokoch prehovoril o samovražde svojho otca: Takáto je podľa mňa pravda o jeho smrti!
Podarilo sa Ľubici Laššákovej napraviť módne faux pas?
Správy
Nová ministerka spôsobila trapas. Pozrite sa, ako ho vyriešila
Jožo Ráž ml.
Správy
Čo uškodilo mladému Rážovi: Odborník to povedal na rovinu
Novému premiérovi vypadol z vnútorného vrecka zaujímavý predmet.
Správy
VIDEO Pellegrinimu vypadol počas tlačovky z vrecka neznámy predmet: Bugár okamžite zbystril zrak!
Schumacher, Schumacherova, Schumacherovci
Schumacherovci prelomili desivé mlčanie o stave Michaela: Sme radi, že to chápete!
Marie Rottrová
Šoubiznis
FOTO Speváčka Marie Rottrová sa teda nezdá: Pred 80-kou si obliekla TAKÝTO dráždivý outfit!
Hatalová prekvapuje: Doma má klon porotcu SuperStar.
Šoubiznis
Speváčka Hatalová šokuje: Ja vlastne žijem s Ruppertom zo SuperStar!
kralovske rodiny
žena.sk
Vtedy a dnes: Najznámejší členovia kráľovských rodín neboli vždy takí nóbl! Aha, ako sa odhaľovala princezná Sofia! (Foto vnútri)
Cítite pulzujúcu bolesť v hlave a nič vás nebaví? Je načase spoznať svoju migrénu.
Zdravie
7 spôsobov ako zatočiť s migrénou. Naozaj vám pomôžu

U lekára máme znova platiť! Vrátiť chcú poplatky, ktoré už raz zrušili

Poplatky za objednanie sa na konkrétny čas u lekára sa zrejme vrátia. Lekári ich v súčasnosti nemôžu vyberať. Pacienti však sú ochotní priplatiť si, aby nemuseli čakať.

Zmeny navrhuje parlamentný výbor pre zdravotníctvo. Pacienti by dostali možnosť za poplatok dohodnúť si u lekára vyšetrenie na konkrétny čas podobne, ako to bolo v minulosti. „Pacienti sa na nás obrátili s tým, že tento inštitút využívali," povedal predkladateľ návrhu Tibor Bastrnák z Mosta-Híd.

Za poplatok by ste sa mohli objednať u lekárov špecialistov. Netýkalo by sa to všeobecných lekárov, gynekológov ani zubárov. Poplatok má byť najviac 10 eur. Podmienkou je, aby špecializovaný lekár ordinoval aspoň 40 hodín týždenne. Päť hodín z tohto času by mohol vyčleniť na objednávky pacientov.

Anketa
Privítali by ste možnosť zaplatiť si termín u lekára?
  • 37%
  • 25%
  • 38%
Ďakujeme

Váš hlas bol započítaný

Hoci zmeny predkladá poslanec jednej z vládnych strán, návrh nemá v koalícii istú podporu. Problémom môže byť, že podobnú novinku len nedávno presadzoval aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) v rámci tzv. doplnkových ordinačných hodín. Minister navrhoval platbu do výšky 30 eur. Po kritike lekárov však svoj návrh nakoniec stiahol.

Najnovší, 10-eurový poplatok chcú poslanci pretlačiť ako doplnok k vládnemu návrhu zákona o zdravotnej starostlivosti. „Ministerstvo zdravotníctva o tomto návrhu vie. Rezort však naďalej považuje za spravodlivejšie riešenie zavedenie doplnkových ordinačných hodín," reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Pomôcť by ešte mohli hlasy opozície. Poslankyňa za SaS a členka zdravotníckeho výboru Jana Cigániková hovorí, že ich strana návrh podporí. „Aby ľudia mali možnosť objednať sa na konkrétny časa nemuseli tráviť hodiny v čakárni. Navyše peniaze, ktoré týmto spôsobom získajú lekári, môžu pomôcť ambulanciám," tvrdí poslankyňa.

Zaplatiť si za konkrétny termín u lekára nemôžeme od apríla 2015, keď poplatky zrušila druhá Ficova vláda. Výška poplatku bola od 5 do 16 eur, určovali ho samosprávne kraje. Pacientske organizácie však dlhodobo upozorňujú, že niektorí lekári obchádzajú zákon a poplatky za objednanie vyberajú aj dnes. Po novom za to ambulanciám bude hroziť pokuta až do výšky 16 596 eur.

***AKTUALIZÁCIA***

Možnosť objednania sa u lekára na konkrétny čas za poplatok nakoniec pacienti nedostanú. Poslanci parlamentu hlasovaním v utorok podvečer návrh odmietli.

Čítajte viac