Tip redakcii
U lekára máme znova platiť! Vrátiť chcú poplatky, ktoré už raz zrušili
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Emily Ratajkowski.
FOTO Najsexi modelka mieri do formule: Jej pornozábery obdivuje celý svet, kamerám ukázala nahý rozkrok!
meghan, harry, sobáš
Šarm
Nadávajúca nevesta: Úškrny snúbencov a nadávka Meghan po obrade. Kráľovská svadba ani zďaleka nebola podľa protokolu
Peter Sagan.
Sagan prezradil veci, ktoré ste o ňom netušili: Prehovoril o rodine aj odhalil VEĽKÉ GUMENÉ TAJOMSTVO!
Video zo 7. októbra zachytáva spor trojice mužov v tmavom oblečení a jedného v svetlých nohaviciach. Podľa stránky Justice For Timothy má ísť o Branislava a jeho kamarátov a Nishita.
Krimi
VIDEO Vražda Braňa († 37) v centre Bratislavy: Takto hodnotí šokujúce zábery bývalý KRIMINALISTA!
Suverénna a prirodzená. Taká je novopečená vojvodkyňa zo Sussexu.
Rady a tipy
ÚPLNE BEZ HANBY Suverénna Meghan (36): Celému svetu hrdo ukázala všetky svoje nedostatky!
Vinczeovci sa paradoxne bližšie spoznali na Sajfovej svadbe.
Šoubiznis
Definitívny KONIEC veľkého kamarátstva Adely Vinczeovej a Sajfu: Moderátorka nám povedala, kto ich rozdelil!
Kramárove dievčatá si opäť užívajú exotiku.
Šoubiznis
Nečakaný krok Kramárovej ženy a dcéry: Odchod zo Slovenska!
meg
žena.sk
Harryho svadobné slzy: Pozrite sa, čím dojala Meghan svojho nastávajúceho počas obradu! (FOTO)
Miro Žbirka
Šarm
FOTO: Osláviť vstup do manželstva princa Harryho s Meghan Marklovou prišiel aj Meky Žbirka!

U lekára máme znova platiť! Vrátiť chcú poplatky, ktoré už raz zrušili

Poplatok za objednanie má byť najviac 10 eur. Ilustračné foto

Poplatky za objednanie sa na konkrétny čas u lekára sa zrejme vrátia. Lekári ich v súčasnosti nemôžu vyberať. Pacienti však sú ochotní priplatiť si, aby nemuseli čakať.

Zmeny navrhuje parlamentný výbor pre zdravotníctvo. Pacienti by dostali možnosť za poplatok dohodnúť si u lekára vyšetrenie na konkrétny čas podobne, ako to bolo v minulosti. „Pacienti sa na nás obrátili s tým, že tento inštitút využívali," povedal predkladateľ návrhu Tibor Bastrnák z Mosta-Híd.

Za poplatok by ste sa mohli objednať u lekárov špecialistov. Netýkalo by sa to všeobecných lekárov, gynekológov ani zubárov. Poplatok má byť najviac 10 eur. Podmienkou je, aby špecializovaný lekár ordinoval aspoň 40 hodín týždenne. Päť hodín z tohto času by mohol vyčleniť na objednávky pacientov.

Anketa
Privítali by ste možnosť zaplatiť si termín u lekára?
  • 38%
  • 25%
  • 37%
Ďakujeme

Váš hlas bol započítaný

Hoci zmeny predkladá poslanec jednej z vládnych strán, návrh nemá v koalícii istú podporu. Problémom môže byť, že podobnú novinku len nedávno presadzoval aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) v rámci tzv. doplnkových ordinačných hodín. Minister navrhoval platbu do výšky 30 eur. Po kritike lekárov však svoj návrh nakoniec stiahol.

Najnovší, 10-eurový poplatok chcú poslanci pretlačiť ako doplnok k vládnemu návrhu zákona o zdravotnej starostlivosti. „Ministerstvo zdravotníctva o tomto návrhu vie. Rezort však naďalej považuje za spravodlivejšie riešenie zavedenie doplnkových ordinačných hodín," reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Pomôcť by ešte mohli hlasy opozície. Poslankyňa za SaS a členka zdravotníckeho výboru Jana Cigániková hovorí, že ich strana návrh podporí. „Aby ľudia mali možnosť objednať sa na konkrétny časa nemuseli tráviť hodiny v čakárni. Navyše peniaze, ktoré týmto spôsobom získajú lekári, môžu pomôcť ambulanciám," tvrdí poslankyňa.

Zaplatiť si za konkrétny termín u lekára nemôžeme od apríla 2015, keď poplatky zrušila druhá Ficova vláda. Výška poplatku bola od 5 do 16 eur, určovali ho samosprávne kraje. Pacientske organizácie však dlhodobo upozorňujú, že niektorí lekári obchádzajú zákon a poplatky za objednanie vyberajú aj dnes. Po novom za to ambulanciám bude hroziť pokuta až do výšky 16 596 eur.

***AKTUALIZÁCIA***

Možnosť objednania sa u lekára na konkrétny čas za poplatok nakoniec pacienti nedostanú. Poslanci parlamentu hlasovaním v utorok podvečer návrh odmietli.

Čítajte viac