Prelomový návrh na Slovensku: Do dôchodku o 5 rokov skôr, ale má to jednu podmienku!
3. 11. 2017, 7:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 13:10)

Zdroj: Dávid Duducz
Prelomový návrh je na svete! Ministerstvo práce, ktorému šéfuje Ján Richter, pripravilo zmenu, ktorá Slovákom umožní ísť do dôchodku o 5 rokov skôr. Ide o takzvaný preddôchodok, ktorý už úspešne funguje v susednom Česku a u nás by mohol platiť od budúceho roka. Ale pozor, nie každý si ho bude môcť dovoliť!
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay
Galéria k článku
Kto bude môcť využiť „preddôchodok“ a komu sa to vôbec oplatí? Podľa predstavy ministerstva práce, sociálnych vec a rodiny by malo ísť o ľudí, ktorým do dôchodkového veku zostáva najviac 5 rokov, momentálne by to teda boli ľudia starší ako 57 rokov. Preddôchodok je dobrá voľba pre tých Slovákov, ktorí krátko pred dovŕšením dôchodkového veku prišli o prácu alebo ich zaskočila choroba, pre ktorú sa nemôžu zamestnať. Využiť ho budú môcť aj tí, ktorí pred dovŕšením penzijného veku už nebudú chcieť viac pracovať.
Pozor, musíte sa vykúpiť!
Hovorca ministerstva Michal Stuška však upozorňuje, že záujemcovia o preddôchodok musia splniť ešte jednu dôležitú podmienku – musia byť sporiteľmi v III. pilieri. Až keď v ňom budete mať nasporené dosť, môžete sa „vykúpiť“ a ísť do penzie skôr. „Možnosť ísť do predčasného dôchodku máme na Slovensku už 12 rokov. Toto však bude niečo celkom iné. Bude to zavedenie novej dávky z Doplnkového dôchodkového sporenia, ktorú nazývame preddôchodok,“ spresnil Stuška.
Zavedenie preddôchodku, teda novej dávky z Doplnkového dôchodkového sporenia (DDS), je súčasťou návrhu zákona, ktorý ministerstvo predloží do pripomienkového konania už v najbližších dňoch.
Zdroj: Pixabay
Ak chcete ísť do dôchodku predčasne, začnite si už teraz šetriť, nečakajte na novelu zákona.
Ako by to malo fungovať
Podobne ako v Česku, aj u nás by sa mal nastaviť preddôchodok tak, že ho budú vyplácať priamo doplnkové dôchodkové spoločnosti z peňazí, ktoré si v III. pilieri usporíte. Čím vyššiu sumu budete mať nasporenú, tým dlhšie obdobie budete dostávať preddôchodok a tým vyššia bude aj dávka.
Keďže sa vyplácanie preddôchodku bude týkať iba sporiteľov v III., doplnkovom pilieri, zisťovali sme, či sa na Slovensku zavedie ako povinný. „O povinnom vstupe do III. piliera pre všetkých sa neuvažuje,“ tvrdí hovorca ministerstva práce. Dôležité je i to, že preddôchodok môžete poberať bez toho, že by sa vám neskôr riadny starobný dôchodok, ktorý sa vypočíta z I. piliera, podstatne znížil. V prípade predčasného dôchodku vám z dávky strhnú za každý mesiac, o korý odídete do penzie skôr, až 0,5 percenta.
Predbežne sa u nás neplánuje ani stanovenie minimálneho obdobia, počas ktorého by sme mali poberať preddôchodok – v Česku sú to 2 roky. Na Slovensku by mal byť preddôchodok reálne prístupnejší pre podstatne väčší okruh záujemcov vrátane tých, ktorí majú nasporenú v III. pilieri menšiu sumu.
Zdroj: Pixabay
Chcete si užívať penziu o 5 rokov skôr ako dosiahnete dôchodkový vek? Od budúceho roka to bude možné.
Ako je to v Česku
Záujemcovia môžu všetky dávky z doplnkového penzijného sporenia okrem jednorazového vyrovnania čerpať najskôr 5 rokov pred dosiahnutím dôchodkového veku. V prípade, že majú záujem čerpať tieto prostriedky formou preddôchodku musia navyše splniť tieto podmienky: * Mesačná splátka preddôchodku musí byť aspoň 30 % priemernej mzdy (pre rok 2017 mesačne cca 8 100 Kč, čo je cca 300 €).
* Splátky preddôchodku musia byť dohodnuté v neklesajúcej výške, mesačne a bez možnosti prerušenia alebo zastavenia. * Výplata dávok môže začať najskôr, keď príjemca dosiahne vek o 5 rokov nižší ako je dôchodkový vek, a skončiť najskôr dosiahnutím dôchodkového veku zníženého o 3 roky. Teda zákon požaduje, aby bol preddôchodok vyplácaný minimálne 2 roky, pričom treba mať nasporených aspoň 194 400 Kč, čo je 7 320 €. * Zároveň musí byť splnená podmienka, že obdobie sporenia nie je kratšie ako 60 kalendárnych mesiacov.
„Pri posudzovaní nároku na penziu z doplnkového penzijného sporenia sa u žien pri stanovení dôchodkového veku postupuje rovnako ako u mužov s rovnakým dátumom narodenia,“ doplnil pre portál pluska.sk Zdeněk Vojtěch z Ministerstva financií Českej republiky.
Ku koncu roka 2016 dostávalo v Česku predôchodok len 1 746 ľudí.

Ďalšie zaujímavé články na tému dôchodky:
- Rozčúlená pani Helena: Drela som celý život a viete, koľko za to mám?
- Štyri výhody 2. dôchodkového piliera, o ktorých by ste mali vedieť
- Robili ste dlhé roky za žalostne nízku výplatu? Pozrite si, koľko vám od januára pridajú k dôchodku
- Pravda o slovenských dôchodkoch: Kto živorí a kto dostáva každý mesiac tisícku?
- Konečne pomoc pre desaťtisíce Slovákov na dôchodku: Odbremenia vás od TEJTO platby!