Psychoterapeut Pavel Černák: Vianoce sú masívny tlak na psychiku, títo ľudia sú najviac ohrození
16. 12. 2017, 8:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 13:19)

Zdroj: Balazs Mohai
Prípravy Vinoc sú často obrovským náporom na našu psychiku, pretože chceme, aby bolo všetko perfektné. Mnohých sa tiež zmocňuje nostalgia i smútok. Čo radí riaditeľ psychiatrickej nemocnice v Pezinku, skúsený psychoterapeut Pavel Černák?
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: Július Dúbravay
Galéria k článku
Prečo Vianoce pre mnohých nie sú sviatkami pokoja a radosti?
Samotné Vianoce takéto naozaj sú, teda od okamihu, keď si už spoločne sadneme k štedrovečernému stolu, pokocháme sa pohľadom na stromček a rozdáme si darčeky. Kritické je obdobie predtým. Zvlášť pre slabšie povahy, ktoré ľahšie podliehajú vonkajšiemu tlaku.

Myslíte tlak zo strany obchodov, ktoré nám ponúkajú tisícky lákadiel. Je naozaj nebezpečný?
Áno. Predvianočné obdobie je všeobecne charakteristické snahou mať – a to je masívny atak na psychiku. Ľudia sú často nešťastní, keď nie sú dosť bohatí na to, aby kúpili to, čo by chceli. A reklama má úžasnú manipulatívnu silu. Je umenie odolať a kúpiť si len to, čo naozaj chceme.
Prečo nás to tak ovplyvňuje?
Ide o snahu istej sebaprezentácie: aký som, čo môžem, čo dokážem. Teda či som dostatočne dobrý.
Aké to môže mať dosahy?
Zo štatistík vidieť, že ľudia sa vždy vzchopia a dokážu náročné predvianočné obdobie prežiť bez ujmy, ale po sviatkoch prichádza kríza a vyhorenie. Rizikové je to najmä u osamelých ľudí. Potvrdzujú to i štatistiky samovrážd, ktorých je najviac práve v mesiacoch po sviatkoch, v januári, vo februári.
Čo je pre osamelých ľudí najväčšou nástrahou?
Najviac ich ohrozujú samotné sviatky. Najmä tých, ktorí trpia nejakou duševnou chorobou alebo je ich osamelosť taká silná, že sviatky prežívajú úplne sami, nemajú ani komu zavolať. Meradlom kvality spoločnosti je to, ako dokáže pomôcť práve týmto ľuďom. Teraz nemám na mysli štát, ale občiansku spoločnosť, obyčajných ľudí.
Zdroj: Jozef Jakub?o
Pavel Černák (65)
Ako konkrétne im vieme pomôcť?
Mnohí z nás majú zábrany osloviť takýchto ľudí, ale tie treba prekonať. Stačí napríklad zavolať osamelému človeku, zazvoniť mu pri dverách a popriať šťastné sviatky. Pocit spolupatričnosti je najmä teraz dôležitý.
A čo odporučíte, aby sme to my sami pri príprave Vianoc psychicky zvládli?
Žiť pred sviatkami tak normálne, ako sa dá. Darčeky kupovať radšej v predstihu, premyslene a hlavne skromne, nenaháňať sa na poslednú chvíľu.
Sú príznaky smútku, ktoré nám povedia, že buž treba vyhľadať odbornú pomoc?
Áno a platí to aj mimo Vianoc. Človek cíti tlak utrpenia. Je to stav, keď prestáva kompenzovať nároky okolia aj svoje vlastné. Takýto stav nemusí spôsobiť len strata blízkeho človeka, ale napríklad aj strata sebaobrazu, možnosti uplatniť sa. Ak nemáte pocit užitočnosti, najskôr prichádza hnev, ktorý potláčate. A po ňom už nasleduje depresia.
Je pravda, že depresia viac ohrozuje ženy?
Depresia je navštívenkou pre hocikoho z nás. Kedysi naozaj platilo, že sú viac ohrozené ženy, ale dnes na psychoterapiu chodí aj veľmi veľa mladých mužov. Takých, ktorí sú na križovatke života a padnú do určitej pasce. Cítia úzkosť a nevedia si s tým sami poradiť.
Kto je Pavel Černák (65)
Kto je Pavel Černák (65)
Riaditeľ Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku
Absolvoval Lekársku fakultu UK v Bratislave, European Ass. Psychotherapy, Fakultu zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity
V roku 1976 nastúpil ako lekár do psychiatrickej nemocnice v Pezinku a v roku 1992 sa stal jej riaditeľom. Pôsobí aj ako pedagóg.