Obrovský rozruch na onkológii v Bratislave: Zdravotníci opúšťajú pacientov, ministerka Kalavská zasahuje!
27. 3. 2018, 8:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 13:04)

Zdroj: Martin Domok
Z Národného onkologického ústavu (NOÚ) odišli za posledný rok desiatky zdravotníkov a ľudí s rakovinou teraz nemá kto liečiť. Pacientka Mária čakala dlhé dni bez jedla a vody na prevoz na operačnú sálu. Podaril sa až po ôsmich dňoch. Iní však to šťastie nemali a bez zákroku ich poslali domov. Situácia je podľa pacientov aj personálu neúnosná. Do ústavu ju preto prišla riešiť nová ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.
Zdroj: Martin Domok
Zdroj: Martin Domok
Zdroj: Martin Domok
Galéria k článku
Za posledný rok sa počet zamestnancov v Národnom onkologickom ústave poriadne znížil. Brány jednej z najlepších nemocníc na Slovensku opustilo 60 pracovníkov. Odišli administratívni pracovníci, vysokokvalifikované sestry, špičkoví lekári a dokonca aj niekoľko primárov.
- Primár zo štátneho onkologického ústavu šokuje: Rakovinu nemá kto liečiť, ľudia zomierajú!
Presúvajú sa termíny operácií, čaká sa na chemoterapiu, niektorých pacientov rovno pošlú domov. Kolabuje viacero oddelení, Klinika klinickej onkológie, Klinika chirurgickej onkológie či Oddelenie akútnej a intenzívnej medicíny sú na tom biedne.
Pacientka Mária, ktorá si pre liečbu neželá byť bližšie uvedená, zažila prekvapenie a sklamanie na vlastnej koži. „Deň čo deň sa nám na vizite ospravedlňoval primár, že nemôžu operovať, pretože na anestéziológii nevedia zabezpečiť dostatočný personál na pooperačnú starostlivosť,“ hovorí Mária.
Zákroku sa dočkala po ôsmich dňoch. Podľa jej slov všetci pacienti čakali rovnako dlho, niektorých nakoniec aj poslali domov s tým, že nový termín im oznámia, keď bude možné operovať.

- Zúfalstvo pacientky po skúsenosti v štátnej nemocnici: Na TOTO platím odvody?
„Naozaj nie je zábava čakať s vyčistenými črevami, s prázdnym žalúdkom a bez kvapky vody aj viac dní za sebou, či sa človek dostane na operačný stôl,“ opísala problémy. Ocenila však prístup lekárov, ktorým na pacientoch záležalo.
Ozvali sa aj samotní doktori. Minulý týždeň napísal lekár Jaroslav Mikula na verejný profil na sociálnej sieti vtedajšieho ministra zdravotníctva Tomáša Druckera. „Pán minister, v NOÚ sa už skoro neoperuje. To naozaj musia kolabovať oddelenia a zomierať ľudia?“ pýtal sa. Status však neskôr stiahol. Oslovili sme aj ďalších odborníkov, ale v rámci pracovných pravidiel sa nemôžu verejne vyjadrovať.
O katastrofickú situáciu v ústave sa včera začala zaujímať aj nová ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, ktorá dlho diskutovala s vedením nemocnice.
„Bola som zvedavá na Kliniku ARO a intenzívnej medicíny,“ prezradila Andrea Kálavská. Práve tu sa nedostatok zamestnancov prejavil najviac. „Ako ministerstvo sme ochotní pomôcť tomuto ústavu. Chcem stabilizovať lekárov, aby sa im dobre robilo,“ prisľúbila nová ministerka.
Ako to vysvetľuje nemocnica
Podľa hovorkyne NOÚ Martiny Šoltésovej niektoré zdravotné sestry odišli do dôchodku, niektoré sú na materskej dovolenke, ale za odchodom treba hľadať aj syndróm vyhorenia, keďže ide o starostlivosť o onkologických paicentov. Lekárov je podľa nej rovnaký počet ako v minulých rokoch. „V našom ústave je zamestnaných 160 lekárov a 275 sestier. V porovnaní s minulými rokmi máme o 25 sestier menej,“ uviedla hovorkyňa. Snahou vedenia je podľa nej zlepšovať podmienky nielen pre pacientov, ale aj pre zamestnancov nemocnice.
Onkologický ústav musí ostať špičkou
Ministerka zdravotníctva sa včera stretla s vedením ústavu, prednostami, primármi aj vrchnými sestrami. „Andrea Kalavská požiadala vedenie nemocnice o vypracovanie strategického plánu rozvoja ústavu v horizonte troch mesiacov,“ informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.
Rezort je ochotný ústav podporiť aj finančne, napríklad formou investície cez kapitálové výdavky na rekonštrukciu či prístrojové dovybavenie. Traja riaditelia ústavu majú ministerkinu dôveru.
Prečítajte si tiež:
- Ceny v obchodoch pred Veľkou nocou dvíhajú tlak: Pozrite sa, koľko priplatíme za sviatočný nákup!
- Potomok narkobaróna spod Tatier má opletačky s políciou. Letecká spoločnosť viní jeho firmu z podvodu
- Zakázané jedlá pre onko pacientov!